Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
luc

vestel

Recommended Posts

am nevoie de o schema pentru un vestel(nu stiu ce sasiu ca e mai demult povestea).are urmatoarea configuratie parcesor pca84c640; jungle tda4504;..tda8390;tda8452;tda8451;tda8490.e model de prin 90-92'.a ..modelul e turkuaz 5147r

cineva a vrut sa il conecteze prin mufa av la un calculator si de atunci nu mai vede si nu mai aude(adica se aude sonorul dar foarte incet,cred ca e in mute)tda4504(in el este si comutatorul av) a fost schimbat si fara nici o schimbare.ma intreb daca se putea duce ceva in matrice,decodor,linie de intarziere,si sa faca defectul asta..pare de necrezut.

Problema ta e ceva de genul:lipsa rastru,si exista OSD? La tv.-ul asta defect este TDA8452 pe care il poti gasi pe o placa de PHILIPS G110,daca ai una dezmembrata. :smt006 :finga:

da cred ca ai dreptate,mersi mult.un singur lucru nu mi-am putut explica,de ce e sonorul blocat(ceva cam in genul mute,se aude in fundal foarte incet).

lucru ciudat e ca dupa 20 000 de tv nu stii ca ala e sasiu 11ak03 :weedman:

memoria nu e punctul meu forte....si ca sa invat denumirile sasielor pe de rost nu avea rost...eu intodeauna m-am bazat pe ...putina logica....si putina intuitie...cred ca iti dai seama de ce.

la 20 000 de tv sigur te-ai intalnit cu cel putin 50 de 11ak03 (cu varii defecte)-oricat de scurta este memoria asa ceva se tine minte (altfel se uita si codul culorilor) :finga:

dom'le , toata stima , cand esti cinstit si recunosti ca te bazezi doar pe putina logica si putina intuitie - probabil ca urmare a unei experiente mai mici si lipsa unei baze de date , dar asa este la inceput trecand peste cifra aia gresita pe care oricum a sters-o imediat , luc a devenit un depanator de-al nostru , modest , asa cum trebuie sa fim toti , sa ne ajutam unii pe altiiluc , daca mai ai nevoie de schema , o punem pe portal

tavii in loc sa ma ajuti nu faci decat sa pui la indoiala orice lucru care te sperie.20mii tv e al dracului de putin,sunt baieti la service in bucuresti care au reparat si 300mii de tv.da cunosc,normal sasiul ,dar cu defectul asta nu m-am intalnit,el fiind un defect provocat de conectarea unor mufe av de la PC la TV intr-un mod necorespunzator.asa ca am nevoie de schema findca nimeni aici in oras nu a putut sa-l repare.am nevoie de schema!!!!

schema completa , calitate foarte buna e aici --> http://www.hi-end.ro/portal/index.php?o ... oad&gid=59

in alta ordine de idei .. ai inceput sa o iei pe ulei rau de tot luc, tocmai cand credeam ca redevenisei mai modest

1. - 20.000 de tv este foarte mult pentru 7-8 ani cat ai spus tu ca ai lucrat , rezulta o medie de 7-8 tv-uri / zi , in afara de duminici , dupa atatea tv-uri poti sa spui ca ai o experienta deosebita , ceea ce tu nu ai

2. - 300.000 tv - sa zicem in 20 de ani , dupa un calcul simplu rezulta in jur de 45-50 tv / zi , deci pot sa aiba si numai electrolitici in sursa sau siguranta arsa , nu ai timp efectiv sa le desfaci capacul, reparat si pus capacul la loc - deci IMPOSIBIL ! ( nici daca nu dormi 20 de ani nu ai timp sa faci atat )

3. - noi nu suntem clientii tai sa ne aburesti cu cifre aiurea , unii dntre noi chiar suntem depanatori ( e o vorba româneasca - nu incerca sa vinzi castraveti la gradinar )

4. - astept inca niste raspunsuri de la tine la problemele puse aici , pe masura " experientei " vaste pe are o ai - deocamdata ti-am citit toate posturile si esti mai mult decat modest in domeniul depanarii tv

nu am retinut decat anumite " sfaturi " si raspunsuri din partea ta , contributia la rubrica depanare tv fiind extrem de redusa:

- stai linistit nu arunca banii in vant,cupara un letcon ieftin la 38mii la care pui un varf de cupru si nu ai taina,reglezi temperatura in functie de cat introduci varful in interior. - asta e sfat pentru cei care vor sa isi arda rezistenta la letcon

- http://www.hi-end.ro/discutii/viewtopic ... ght=#66784

- http://www.hi-end.ro/discutii/viewtopic ... ght=#65158

- http://www.hi-end.ro/discutii/viewtopic ... ght=#65034

- http://www.hi-end.ro/discutii/viewtopic ... ght=#64744

deci incearca sa fi mai modest , ca de aia se iau toti de tine

:yawinkle:

mersi ptr sprijin.nu s-a luat nimeni de mine ca nu au fost motive.singurul care s-a sesizat ai fost tu.oricum tu esti cel care da o mana de ajutor in mod mai intens in acest domeniu,si ai avut destui care te-au ,,certat".cel care incearca sa ajute cu un sfat nu e intodeauna corect perceput