Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
x_dadu

Dublor de tensiune !!!

Recommended Posts

cand eram mai ciutan facusem un dublor de tensiune din ~ in continuu schema aceea de redresare cu dublare (in functie de nr de diode si c-uri se poate si triplare etc.) Intrebarea mea este pot face acest artificiu cu tensiunea alternativa care o da o sursa ATX, tensiunea direct de la traf ca sa fac astfel o ridicare a tensiunii in dauna curentului. Daca trafu da 12 Vca 10 A, in urma dublarii de exemplu ce curent va putea debita ? As vrea sa fac astfel alimentare la finali cu alimentare mai mare sau dubla, punand si o priza sa alimentez de ex. tda2030 ca amplif de sateliti. Alta metoda nu stiu sa maresc tensiunea de la o sursa ATX, am incercat sa desfac un traf de la o sursa bulita si cand am vazut cum e bobinat m-am lasat... iar o sursa ATX de PC este cea mai usor procurabila si ieftina sursa in comutatie de putere destul de mare totusi...

pai eram neincrezator ca nu pare a se practica, nu am mai vazut pe forum sa faca careva asta . Lumea se complica cand vrea sa mareasca tensiunea ... Mi se pare o metoda simpla ...

da,metoda e simpla ,dar nu trebuie sa uiti ca trebuie sa ai condensatoare electrolitice de buna calitate cu un esr bun,mai ales la 33khz cum este intr-o sursa atx.iar diodele recomand byw80-200.

Guest Kimnotyze

cand eram mai ciutan facusem un dublor de tensiune din ~ in continuu schema aceea de redresare cu dublare (in functie de nr de diode si c-uri se poate si triplare etc.)

XAN77: Te rog frumos, daca ai timp, arata-mi si mie schema in cauza. Merci!

cred ca am pus degeaba problema asta, m-am uitat acuma intr-o carte din seria 300 scheme si zicea acolo la un dublor facut la iesirea unui oscilator realizat cu un cdb ca tensiunea este aprox. dubla dar scade daca asrcina creste asa ca e aiurea, daca stie careva ceva exact il rog sa subscrie

nu scade tensiunea daca pui condensatoare de valoare mare,macar 1000mf-2200mf la 63v

:smt075 Atentie ! Sursele de calculator sunt bialternanta ( configuratie de bridge ) si nu suporta un redresor monoalternanta ca cel cu dublare de tensiune ( ambele alternante trebuie sa aiba acelasi consum ). Pentru 24V se poate folosi o punte redresoare montata la capetele celor doua infasurari de 12V ( nu se mai foloseste priza mediana ). :smt039

si in cazu asta curentu care va fi avand in vedere ca tensiunea de +12 este de 10A si cea de -12 aprox 500 ma nu stiu exact banuiesc

Teoretic ar fi jumatate curentul la 24V adica (10 + 0.5)/2 , insa daca nu va fi consum pe 5V se poate obtine mai mult .

Ar trebui oricum modificata si reactia pentru stabilizarea tensiunii. Nu ca ar fi complicat, dar nu a zis nimeni nimic despre asta.

deci practic se poate face un montaj care sa fie pus direct in afara sursei pe ramurile de 12 si -12 volti care sa dea 24 ? sau in orice caz sa mareasca tensiunea ?apropo? pot sa folosesc ATX( nemodificat ) pt un amp cu alimentare la +/- 12 volti?

Nu e o idee buna, pt. ca cele 2 tensiuni au intensitati maxime diferite.De multe ori scrie si pe sursa. De ex. pe +12V 20A si pe -12V 5A.Am pus valorile la intamplare, dar am vazut ca in multe surse tensiunea de -12V este stabilizata cu o sursa tip LM7912, deci cam 1A.