Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator sigma 200

Guest vladdone

Recommended Posts

Guest vladdone

am un amplificator sigma 200,dar nu functioneaza decat un canal,p celalalt nu mai am nici finalii erau tot ca la cel ce-mi functioneaza cred,KT 818 respectiv KT 819GM,de unde pot comanda asa ceva,sau ma puteti ajuta cu o schema ceva a circuitului,ca st si io mai nou in breasla :cry: multumesc

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest vladdone

KT818GM- 10A / 60V / 90W / 4MHzKT819GM- 10A / 60V / 90W / 4MHz primul e pnp al doilea e npn din cate stiu eu.. trebuie verificati .. ii poti inlocui cu BD249 / BD250 daca nu depasesti alimentarea de 2x40V , urcand tensiunea creste riscul de fum gros innecacios :rade:

aoleu fum gros inecacios de la finali sau toata mustaria?merci dar KT-uri nu mai gasesc asa-i?doar ce mi-ati recomandat ca inlocuitori

revin, daca iti permite radiatorul e ok sa pui BD-urile , daca nu , ce au scris colegii e ok, dar eu nu vad rostul supradimensionarii exagerate , si mai ales la costul unui MJ.. dar avand in vedere ca majoritatea semiconductorilor de pe pita sunt facaturi respectiv clone , cam inteleg supradimensionarea.. (iar o sa zica unii ca ma contrazic in cele spuse dar am luat in calcul varianta fake-urilor si cea a semiconductoarelor de calitate)