Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

merita sa mergi la mare anul asta?


Vizitator ti_ti

Postări Recomandate

Sincer nu se mai merita sa-ti pierzi / ratezi timpul pe plaja tarii noastre.1. In Vama Veche era o mizerie de nedescris anul trecut, hartii si pet-uri aruncate la nimereala, sacii de gunoi parca ar fi explodat, curgeau gunoiul din ei exact in mijlocul plajei.2. La intrarea pe aleea din Vama veche comerciantii de culoare stateau intentionat parca pe alee sa nu poti intra cu masina, claxonam insistent, bataie de joc.3. In timp ce ministerul turimsului incearca sa-mi dea prosteala cu turismul nostru constantenii mi-au blocat roata masinii, e o firma pe acolo care face bani din nimic in tara asta.4. Am vaga idee ca smecherii care au pus "fundul" pe plajele din Romania sunt pe mana cu oamenii politici, n-am intalnit nici in Eforie N, nici in Vama veche o banala cismea de apa asa cum sunt pe bulevardele oraselor care se respecta, parca sunt facute intentionat sa cumperi apa.5. Toalete ? pe plaje in Romania ?Unde ? Suhnt doar la pensiuni dar nu le poti folosi decat daca le folosesti serviciile, evident aceeasi regula se aplica si pentru restaurante.Asa dar eu nu am gasit toalete publice in aceste plaje din Romania, asta sa nu mai descriu si alte mizerii din litoralul romanesc.6. In Eforie N am gasit in apa o ditamai piatra din care ieseau doua sarme armate ruginite de circa 6 mm grosime si asa de ascutite incat puteau sa-i intre oricui in picior provocand o nenorocire, piatra cu sarmele ruginite era rezultatul unei bucati din dezafectarea unei cladiri si ma intreb:Nu cumva sunt intentionat aruncate de unii sa discrediteze o plaje ca altele sa castige si ca niste restaurante si hoteluri din apropiere sa aibe clienti directionati ?Nu cumva cineva i-a scapat pe unii de mozolul din constructii darmate in apa marii noastre ?Apa marii murdara, plina de alge, asa de multe incat iti da tendinta ca esti inca pe iarba.Nu apa marii din Romania, eu va indrum sa nu faceti greseala mea, in Bulgaria, anu asta nu mai cred in nici-un minister al turismului si vrajelile lui, nu mai cred in nici-un turism din romania de vreme de noi cetateni din Romania platim taxe la intrare in constanta.Nu Romania, Da Bulgaria.

1. mda, mai mult de 3 sferturi din ce vezi in v.v. aparține marelui ecologisto-sufletist mircea voma... ăăă... toma, ăla care voia să salveze vama veche.după cum vezi, a salvat-o.de turiști.2. a. colorații au plătit, cică, taxe pentru autorizații de la primărie să-și desfacă marfa acolo. b. ești sigur că aleea aia era destinată accesului motorizat al turiștilor, și nu era o alee închisă circulației auto/moto???3. bănuiesc că bucicureștii sunt mai cinstiți (după logica ta), și te lasă să parchezi de-a-n boulea unde ai chef, nu????de fapt, bănuiesc că e adevărat: 99% din mașinile parcate în sezon direct pe iarbă, fie în constanța, fier în mamaia, aveau numere de bucurești, dâmbovița sau ilfov, deci...4. așa și este. afaceriștii ”localnici” sunt localnici doar cu numele... și asta demult.5. să fii tu sănătos, nici în constanța nu sunt. și bag mâna în foc că nici în bucurești nu găsești căcăstori publice!!! ;))6. e veche rău metoda. bineînțeles, dacă faci reclamație, nu se întâmplă nimic, vezi la 4!!!ba mai rău, dacă ești din constanța, eforie, sau agigea, te trezești dat în judecată pentru diverse pretexte cretine, doar-doar oi elibera locul cuiva mai ”merituos”...ce vrei: înainte de 89 toată lumea era convinsă că mărfurile românești sunt de kkt, că în magazine se găseau (când se găseau!) numai rateuri și ciurucuri... uitând de lozinca aflată pe toate drumurile atunci ”totul la export”.întâmplător, exportul ăla era făcut ca să fie plătită retehnologizarea masivă de la jumătatea anilor 70... iar creditorul... indiciu: reprezentantul lui în românia contemporană are pantofi găuriți.după 90, la ”indicățiile prețioase” ale lui petre roman, dar mai ales, ale lui ion iliescu, s-a demolat și s-a furat mai mult de jumătate din ce s-a construit până atunci.mamuții industriali erau mult prea mari ca să fie tocați într-un an-doi...iar turismul pe litoral... nu era o amarâtă de fabrică ușor de vândut și demolat pe șestache!!!...așa că, dacă vă arde de folosit pocnitorile alea mititele de mai sus, ați greșit ținta.și apropo, toate orașele turistice au taxe de barieră.TOATE.nu numai constanța/mamaia... dar deh, dacă se face ceva (mai ales constructiv) în românia, vă pute, dacă o fac rahații ăia în ploaie de italieni, francezi, americani sau spanioli, vă miroase a trandafiri...așa că, dacă nu vă place, ce-ar fi să emigrați voi frumos, să vă trageți și cetățenie, și gata, scăpați de stresul de a fi cetățeni români!!!ei??? :d
Link spre comentariu

5. să fii tu sănătos, nici în constanța nu sunt. și bag mâna în foc că nici în bucurești nu găsești căcăstori publice!!! ;))

Aici te-ai ars.In orice parc (locatie de interes,cam la fel ca plaja) gasesti WC-uri,si inca multe! Si mai sunt si prin alte locuri,dar mai rar
Link spre comentariu

5. să fii tu sănătos, nici în constanța nu sunt. și bag mâna în foc că nici în bucurești nu găsești căcăstori publice!!! ;))

Aici te-ai ars.In orice parc (locatie de interes,cam la fel ca plaja) gasesti WC-uri,si inca multe! Si mai sunt si prin alte locuri,dar mai rar
auzi, vespasiane sau electrosane, adică cutiile alea albastre ”ecologice”??? :rade: eu vorbeam de vespasianele alea cu plată, le mai știi???au dispărut toate, cel puțin în constanța, foarte rapid... deja de prin 93-94 nu mai era nici una!!!
Link spre comentariu

Eu de vre-o 3 ani in coace nu am mai calcat pe litoral romanesc si nici nu intentionez sa fac prostia asta prea curand !Din cate am citit lucrurile nu sau schimbat prea mult pe litoralul mioritic, chiar as putea spune ca sau inrautatit de la ultima mea vizita acum vre-o 4 ani.Cum am zis de 3 ani in coace am fost in Italia la mare in zona Ravenna Cesena sunt o gramada de staiuni superbe, Pe langa asta in zona aceea mai sunt si 2 parcuri imense de distractie Mirabilandia respectiv MiniItalia si credema ca sigur nu ai sa te plictisesti.Acum sa vb de plaja pai acolo nisipu e cernut in fiecare dimineata(Am fost la rasarit si au dat utilajele peste mine pe plaja de 2 ori) zona care este publica, si acolo exzista plaja concesionata proprietarilor de hotel si terase de pe marginea plajei, 2 la fiecare hotel si terasa sunt amenajate toalete respectiv dusuri la care sa te spelii si este freee nu trebuie sa fi nici client nici cazat nici macar sa fi luat sezlong de la ei.3 Apa nici nu se compara cat de curata este comparativ cu algele si kkti de la noi din apa.4 Gunoi sigur nu gasesti pe plaja decat daca il faci tu !! plus ca sunt cosuri de gunoi la tot pasul si este adunat tot timpu mizeria, nu o sa vezi ca da gunoiu pe din afara din cos. 5 preturile sunt putin mai mari la terase decat in hipermarketuri, insa nu duble sau chiar triple cum gasesti la noi. 6 sunt si la ei negustori ambulanti pe plaja insa isi pun marfa intr-un loc si stau acolo vre-o ora si vine lumea la ei daca vor sa cumpere ceva, nu umbla ca la noi printre sezloange(prosoape) si te umplu de nisip si nici macar nu isi cer scuze !7 Seara sunt si la ei discoteci si cluburi insa sunt la fel ca si la noi scumpe !!! Insa nu vezi bataie sau altercati cum vedeai pe la noi, acu e drept sau mai potolit si pe la noi cu bataia in cluburi !Iar ca sa trag linie cazarea e cam la fel 2-300€ de sejur, ca sa nu mai pun ca daca te duci in weekend la noi la mare faci cateva ore pe autostrada + daca mergi cu trenu faci vre-o 6-7 !! Asa te sui in avion 1:30 si mai iei juma de ora de la aeroport un autocar si te duce la hotel !Deci halal turism romanesc pe litoral !!

Link spre comentariu

@nanaProbabil ca in Italia nu ai vorbit in romana ca altfel te haleau aia cu fulgi cu tot.Ai fost vreodata spre capatul Mamaiei (statiunea)? Este o plaja foarte lata cu cel mai fin nisip din Europa (este adevarat ca berea la halba costa minim 4 lei). In Mamaia sat ai fost? Este in zona hanul piratilor spre Navodari. Am un prieten care are acolo o vila cu 12 camere de inchiriat. Are curte interioara cu gratar mare in curte,loc de joaca pentru copii,camera cu aer conditionat,cablu tv cu LCD,priza de net,mobilier nou la 120 lei (marea este la 50 metri)Voi bucurestenii o sa muriti in curand .Acolo daca nu ai masina esti nascut mort.Am facut si eu liceul acolo basca am avut si 2 neveste tot de acolo.Sa fie la voi acolo orasul ala :nebun:

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări