Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

merita sa mergi la mare anul asta?


Vizitator ti_ti

Postări Recomandate

Vizitator ti_ti

Anul asta se ajunge foarte greu la mare. Am inteles ca o varianta usoasa este sa iesi la bulgari prin Giurgiu si sa intri in tara prin Vama Veche. In conditiile astea, merita sa mergi la mare la noi sau mai bine ramai la bulgari?

Link spre comentariu

Pentru 1 km de ocol sigur nu, dar sa dai dublu pe litoralul romanesc, fata de Nisipurile de Aur, sa ai de-a face cu cocalari, manelisti, chistoace si capsule de bere+rahati in apa, servicii hoteliere mizerabile, hotiile din restaurante, pentru astea merita sigur sa te duci la bulgari, si sa lasi altora litoralul romanesc...

Link spre comentariu

Cu titlu de fapt divers :Reclamele Tv, prin care se promovează turismul pe litoral, sînt inexistente. Atunci cînd se aduce în discuţie litoralul, mai mult sau mai puţin mascat, avem de-a face cu antireclamă. Oare litoralul chiar e aşa dezastros la capitolul preţuri şi calitatea serviciilor, sau au dreptate hotelierii de pe litoral ?Gurile rele, pe aici spun că, turismul de pe litoral cam plăteşte oarece orientări politice ale zonei. Chestia asta nu e unanimă, unanimitate se regăseşte în afirmaţiile multora, mici sau mari, cum că, unii ce nu au fost de faţă cind sa prăduit litoralul, vor şi ei acum un "ceva", acel ceva nu-l pot avea decît scoţîndu-i din afacere pe cei de acum.Nu zic că hotelirii de pe litoral ar fi făr' de păcat, dar cred că merită atenţia şi varianta lor. În fapt, reclame cu frunza aia, atît de scumpă, eu nu am văzut să îndemne lumea a merge pe litoral.

Link spre comentariu

Mes amis... nu va de ce un om sanatos la cap ar merge pe litoralul romanesc. Bun...lasam la o parte pe aia cu promovam turismul Romanesc si frumusetiile tarii.Am fost la mare si la frantuji...si la greci...si la noi. Frantuji: preturi mici, femei...alea care vin la ei in vacanta sunt frumoase. Sa nu puna sfantu sa vorbesti romana sau sa zici ca esti roman. Greci : preturi mici , bauturi mocca pe plaja, femei...si a lor si cele venite in vacanta frumoase.Romani: preturi MAAAA...etc...AAA...RI, plaje murdare, conditii mizere de cazare.In Grecia m-a costat 150 euro 10 zile (7+3 drum) cazare. Am avut 200 Euro cheltuiala si va spun...mergeam in fiecare seara la zgomoteci. Mancam la restaurante (mancare nu aveam in pretul sederii) . Mergeam la carting + targ de distractii + bautura la greu zilnic(P.S. singura bere acceptabila ce se gaseste acolo e Mythos...in rest n-au nimich bun, exceptie facand o doza de 330ml de Heineken cu 2.5 E) + trabucuri (ca deh...ori estem mafioti ori nu mai estem P.S. Vasco Da Gama am gasit acolo cu 8E 5 bucati, aici gasesc cu 5E bucata) + orice moft aveam...si tot ma ramas in ultimele zile cu cativa euroi...Am fost in Paralia. Sa nu mai zic ca aveam sezlonguri pe plaja mocca si unele bauturi...numai faceai semn la cel ce se plimba pe acolo ii ziceai ce vrei si iti aducea. Plaja curata, toti amabili (unii pana au aflat ca sunt roman),apa curata, desi erau vanzatori ambulanti pe plaja...negociai cu ei aproape hilar(eu si inca un baiat stiam engleza...negociam pentru altii orice cumparau, de la preturi de 100 euro am ajuns si la 10). Si acei vanzatori nu faceau alagie ca la noi...nu urlau sa-si vanda produsele. Cei ce veneau acolo nu erau badarani...te umplu de nisip si daca comentezi te injura. P.S. ...astia nu mananca paine??? n-am gasiti niciunde!!!In franta am fost cu 230 euro. ...cam la fel ca la Greci... dar aici mancam la fast-food... era mai scump la restaurante. P.S. vinul francez nu-i asa bun pe cat se lauda...am fost la MArseille.Boooon.... acum sa analizam la romani. Pleci fain frumos cu trenu din Timisoara...faci o zii si o noapte . LA fiecare gara urca cate un tigan si 3 surdo-muti sa-ti vanda pixuri. Ajungi in Constanta...dupa ce treci cu coatele de o cohorta de pensionari ce-ti ofera cazare si de tigani ce-ti ofera transport iei un maxi taxi. Ajungi la hotel...stai cateva ore in hol asteptand sa se elibereze camera ta. Ajungi in sfarsit in ea si surpriza! paturile sunt murdare...mocheta miroase a mucegait...n-ai frigider. Mergi jos si faci reclamatie...nimich...scoti portofelu si hop...primesti o camera mai buna. Vrei sa faci un dus dupa drum...n-ai apa calda.Ajungi la plaja...navighezi printre mucuri de tigara pahare de bere cioburi de sticle si alte obstacole mioritice. Treci ultima bariera cea de alge...pardon...mai ai cea de scoici ascutite in apa mica...ajungi in marea verde si plina de alge si cocalari care se dau cu jet-sky (sau cum s-o scrie) printre oameni...ca deh ! ei este bazati!Dupa ce te-ai balacit revii la patura (daca o mai ai) si biensur...banii sau telefoane sau ce satana cari duap tien si ai norocul sa mai gasesti!faci ce faci si te loveste foamea ...mergi sa mananci...peste tot portii mici si mancare proasta. (sunt mofturos dar accept mereu cartofi prajiti cu cascaval pane si piept de pui) Gasesti intr-un final asa ceva...(daca gasiti undeva mai ieftin de 10 E spuneti-mi si mie...)La greci mancam acelasi lucru ...portie mare cu 5 E la frantuji cu 7 .Eventual o bere...daca iei de pe plaja/restaurant ...nu scapi fara 1 E ...daca ti-ai luat de dinainte de la vreun supermarket...scapi cu 50 centi. (si la frantuji si la greci am gasit pe plaja cu 50 centi si in supermarket Lidl si Carrefrour cu 13 respectiv 14 centi). Seara la hotel... daca iti arde de o tigara...ia un pachet cu 150 mii (cam 4 euro) trabucuri nu gasesti (nu stiu daca mai fumeaza cineva asa ceva dar mie-mi plac) ... din nou la frantuji si greci gazsesti cu 2-3 euro pachetu...dar daca te duce mintea iei e la sarbi in drum spre destinatie. Daca vrei un vischi ...dai cam 2 meleoane pe sticla (aprox 50E) ...la greci am gasit cu 7E la frantuji cu 12. Un vin...mai ieftin de 5E nu gasesti (din nou...cine gaseste sa ma anunte), la greci : 50 Centi (prost ce-i drept...dar cel mai ieftin...era ceva vin alb cu rasina de brad), la frantuji cel mai ieftin era 1,75E. Aaa...am uitat ...la noi la hotel doar daca stai in camera...rar vezi sa aiba ceva bancute jos. La greci aveam un parculet in spatele hotelului ci foisoare si gratare. La frantuji stateam al un fel de vila...Acum...daca ai copii sau ai mintea lor vrei sa mergi al o zgomoteca ...aici nu gasesti fara intrare. Cocalareala maxima...din nou preturi mari. La parcul de distractii : la greci 1 e jetonul...jeton ce il puteai folosii la orice atractie. LA noi ... intre 50 mii si infinite in functie de atractie. La noi iti lasi ... (dau exemplul ce-am patit eu) slapii pe plaja...intri in apa...nu stia mai multe de 15 minute, cand te intorci au disparut...si ti-e mutata patura (semn ca au cautat sub ea). La greci i-am lasat intr-o seara la 7 pe plaja (dupa o supradoza de vin cu rasina de brad) si la 6 dimineata dupa rasarit i-am gasit tot acolo. La noi ... mergi noaptea pe plaja si te jefuiesc tiganii , treci pe langa grupuri de studenti beti care te ameninta cu bataia.La ei ...mergi noaptea pe strada...politia te intreaba ce faci apoi iti zambesc si pleaca. Treci pe plaja pe langa grupuri de studenti beti care iti zic : Sing with us! ..ba chiar intr-o seara am stat cu un astfel de grup...cantau cantece de-ale lor si le-am zis : da-mi chitara...ma asteptam sa comenteze dar nu...mi-au dat chitara. LA Chevaliers de la table ronde...au cantat si ei (desi eu cantam in romana). Ia incercati acelasi lucru la romani... Rezumat : dincolo (cel putin unde ma fost eu) servicii bune...preturi mici...oameni de treaba. La noi : preturi mari...servicii proaste...badarani. Cele scrise mai sus sunt doar parerea mea...

Link spre comentariu

Concediul meu il fac in Spania. Daca iei rezervare din timp biletul de avion e cam acelasi pret daca ai face Iasi-Constanta cu masina (420 Lei dus-intors cu tot cu taxe de aeroport). Am fost si anul trecut, nu se compara Marea Mediterana cu Marea Neagra (probabil dupa culoarea apei ii zice neagra). Daca mai ai norocul sa ai un cunoscut prin Spania ca sa stai la el... SE MERITA !!!Mai degraba asa te relaxezi in concediu decat sa te accidentezi in sticlele sparte si pietrele ascutite de pe fundul apei, intri curat si iesi cu 3 kg de alge moarte pe tine cu un miros imbietor in putrefactie.

Link spre comentariu

Eu sper să nu mai fiu nevoit să ajung vreodată în viaţa asta pe litoralul rromanessc.Sau numai dacă se face un transfer de populaţie, ceva care să cureţe locul de băştinoşi şi de mizeria lor.Acum se va construi şi un mare depozit de deşeuri chimice la Năvodari. Meniul va fi complect. :bataie

Link spre comentariu

Optiplex, felicitari pentru "reportaj" ! Eu ultima oara am fost la mare in 1990, cand aveam 4 ani si jumatate..de atunci nu am mai fost si nici nu m-as duce. Aproape in fiecare an am fost plecat in cate-un colt al tarii. ti_ti, pentru 40-70Km ocolire, se merita sa stai la pod si sa platesti taxa de drum ? Daca nu s-ar mai duce lumea la mare (la noi, normal) si peste cativa ani ar bate vantu' pe acolo....poate-poate s-ar mai da pe brazda comerciantii si hotelierii de acolo. Mie mi se pare foarte normal sa-si bata joc cei de acolo de turisti deoarece turistilor le place asta din moment ce revin in fiecare an. Practic e sistemul cerere-oferta.....Vrei bataie de joc? Dute pe litoralul romanesc. OFF Topic : Desi la reclamele cu "explore the carpathian garden" apar niste gagici in apa...nu cred ca erau pe litoral.....Litoralul este in afara gradinii carpatiene, ori udrea face reclama doar la ce-i inauntru (Transilvania lu' Nea Charles) :dans:

Link spre comentariu

Păi, marea parte a românilor sînt masochişti, asta-i singura explicaţie ptr situaţia actuală din toate domeniile, inclusiv turismul. Se tot duc ca turma, oriunde se formează o grămadă (mare, fotbal, votare, etc), probabil simt lipsa manifestaţiilor, mitingurilor şi şantierelor de pe vremea comunismului. A, să nu uit... şi cozile din acele vremuri. :bataie

Link spre comentariu

Va multumesc pentru aprecieri. @ Zal, n-am prins vremea lui Ceasca dar din ce aud...veneau la noi pana is francezii si nemtii....banuiesc ca aveam turism in vremea aia. Si ca multe chestii din acea perioada...ma intreb : acum de ce nu se poate? Pentru cei interesati sa mearga in tara in vacanta le recomand zonele montane. Sunt foarte frumoase si cabanierii sunt foarte ok spre deosebire de hotelierii de pe litoral. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e curat . Singura problema e ca nu prea sunt magazine :rade: (luati mancare cu voi). Acum cativa ani am fost la Ranca , peisajul...absolut superb. Pe munti...stupoare...fara gunoi! desi Ranca se afla la 40-50 km de satul meu m-am simtit ca in alta tara. cand am fost in Moldova..la fel. Sau daca sunteti ceva mai aventurieri si va tine energia si portofelul faceti excursii de 1 zii intr-un anume oras :limb: Cat despre straini...indiferent ca mergem la mare sau la munte...sunt curios cat ne mai suporta. Eh...c'est pas important pour moi...moi...je suis du Belgique! :rade: Off-topic.E cineva amabil sa-mi trimita PM in care sa-mi explice cum sa leg un hard la comp fara sa-l formatez? (Am pe el poze din excursii si mi-e dor sa ma uit la ele) ...explicatia ...(zis pe romaneste) ca pentru prosti. :sparge: Va multumesc.

Link spre comentariu

@ Zal, n-am prins vremea lui Ceasca dar din ce aud...veneau la noi pana is francezii si nemtii....banuiesc ca aveam turism in vremea aia. Si ca multe chestii din acea perioada...ma intreb : acum de ce nu se poate?

 

Nu avem ce compara, inainte de `89 litoralul romanesc era super, am fost in `86 la Neptun, de exemplu, cu exceptia unei 'uscaturi' de chelner care ne-a furat o sticla de vin la Restaurantul "Calul Balan", serviciile hoteliere mergeau bine, e drept, asteptai vreo doua ore pana te cazai, dar erau atenti, serviabili, vroiau clar sa te simti bine si sa mai revii in concediul urmator.

Aveai unde te distra, discoteca, bazar, gaseai absolut orice(Pepsi, citronada naturala, halvita, de mancare gaseai la "minuturi' destula, fara mare coada, la preturi simbolice).

Nu existau manele, cocalarime, nu facea nimeni galagie noaptea, betii, scandaluri.

Turisti germani veneau cu gramada, oameni de conditie modesta in tara lor(la masa cu noi avea rezervare un...gunoier neamt), dar foarte curati si civilizati.

Gradina-cinema de la Neptun era super, acolo am vazut intr-o noapte(filmul incepea la 23:45) prima data in viata, un film 3D(cu ochelari).

Minicarul-un tractoras care remorca cateva barcute pe roti circula uneori(sambata) si pana la 1:00 noaptea, turistii dintr-o statiune puteau sa se plimbe cu copiii prin toate statiunile, de la Saturn la Olimp.

In Olimp, la Hotelul "Belvedere", ca fapt divers, nu se puteau caza decat turisti straini, hotelul era de un lux incredibil in RO, l-am revazut in 2004 si arata banal, s-a dus "eclat-ul" de odinioara...

E cineva amabil sa-mi trimita PM in care sa-mi explice cum sa leg un hard la comp fara sa-l formatez? (Am pe el poze din excursii si mi-e dor sa ma uit la ele) ...explicatia ...(zis pe romaneste) ca pentru prosti.

Cel mai simplu, cumparati o interfata IDE-USB, este utila in multe alte situatii...

Posted Image

Link spre comentariu

litoralul arată cum arată, și merge cum merge pur și simplu pentru că e cam greu de vândut cu toptanul, ca flota, sau de falimentat, ca atâtea sute de fabrici și uzine...așa că au ”autorizație de funcționare” tot felul de nulități și imbecili, doar-doar o dispare de tot, ca orice altceva ce mergea bine înainte de 89...credeți că degeaba din 90 încoace tot ce e legat de litoral se stabilește în bucurești, când lucrurile sunt ok, e meritul lor, și când sunt probleme ”mazăre e de vină”???și n-am adus vorba nici de faptul că taxele din turismul pe litoral au fost întotdeauna mai mari cu 20-30% comparativ cu alte zone turistice din țară.doar delta e taxată mai mult (de ce oare, de ce oare???), încolo...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări