Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

provocare-aparat de zbor cu telecomanda


Vizitator eusaualtu

Postări Recomandate

Vizitator eusaualtu

ntrebarea mea este urmatoarea:exista vreun aparet de zbor cu telecomanda care sa poata transporta o incarcatura de minim 10 kg?am inteles ca se poate construi relativ usor un qadrocopter,daca cineva considera ca poate construi asa ceva remuneratia va fi pe masura.multumesc anticipat:freaza:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator eusaualtu

Se pot construi multe masinarii insa 10 kg este foarte mult. Ce vrei sa ridici cu el ? Gandeste-te ca la asa incarcatura vei avea nevoie de baterii pe masura iar autonomia va fi foarte scazuta.

nu trebuie sa fie actionat electric se poate si cu un motor pe benzina sau cu mai multe motoare,ma gandesc ca in cazul unui qadrocopter 4 motoare profesionale ar fi deajuns am gasit pe situl asta motoare care cred ca ar face fatahttp://sierra.ro/Motor-cu-benzina-DLE11 ... 3899p.html
Link spre comentariu

Ridica si cele electrice fara nici o problema. Cele brushless, daca arunci un ochi, vei vedea ca sunt foarte puternice iar daca iei in calcul si raportul greutate/putere deja ramai marcat.Un ansamblu de propulsie electric cu motor fara perii potrivit, regulator mare si acumulatori li-po mai rasariti tin pasul cu motoare termice fara probleme in multe aplicatii. Cel putin in modelism chiar bate la popou.Ce experienta ai in pilotat aeromodele?Aeromodelele necesita zeci/sute de ore de exersare ca sa poti spune ca te descurci. Mai ales elicoptere/quadrocopterele in cel putin 4 canale. Cele in 3 canale de prin supermarketuri sunt jucarii.Daca nu ai mai pilotat pana acum aeromodele si chiar ai de gand sa faci ceva primul pas e sa iti iei o radiocomanda si cablu pt conectare la calculator si sa zbori in simulator cateva zeci de ore. Oricum, o sa observi ca nu e deloc asa usor si ca o sa dai cu modelul de multe ori de pamant ceea ce in realitate ar insemna un dezastru.

Link spre comentariu

Buna, ca sa reusesti sa ridici 10 kg ar fi mai bune motoare nitro dar in tricoptere, quatro sau hexacoptere nu se pot folosi motoare cu ardere interna din cauzele enumerate mai sus (control turatie motor foarte precis) , plus ca toata stabilitatea o dau giroscoape si accelerometre care nu stiu cum o sa se descurce cu vibratii mari. Cu motoare brushless sa ajuns sa se ridice o camera si electonica aferenta

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări