Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv nei indiana 200

Recommended Posts

buna ziua!Am un tv nei cu placa de baza model indiana 200. In primul rand -probleme cu "memoria"(posturile dupa cateva minute sar de pe ele) -acum se aud impuscaturi in zona traf linii(banuiala mea ar fi ca e de la traful de lini) si la difuzor !Mentionez ca tv-ul are vechime minim 10 ani(mai mult ca sigur o sa schimb si condesatorii electroliticii) astept pareri daca in afara de traf linii e posibil sa mai fie si altceva

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest shonny

Problema ta este o dioda nu mai stiu precis care varicap sau alta pe acolo in bobine nu este bine sa umbli daca nu stii precis ce faci si mai ales daca nu ai o surubelnita din plastic

Problema ta este o dioda nu mai stiu precis care varicap sau alta pe acolo in bobine nu este bine sa umbli daca nu stii precis ce faci si mai ales daca nu ai o surubelnita din plastic

Are cumva selector de tv alb negru cu varicap-uri ?

Are cumva selector de tv alb negru cu varicap-uri ?

Si cele moderne nu sint tot cu diode varicap ? Problema este sa depistezi pe cea defecta si sa reusesti sa intervii in asa ceva - si sa merite chinul . Totusi , cred ca se referea , in termeni foarte vagi - ceva pe acolo , la dioda-ci stabilizator de 33V .

buna ziua!Am un tv nei cu placa de baza model indiana 200. In primul rand -probleme cu "memoria"(posturile dupa cateva minute sar de pe ele) -acum se aud impuscaturi in zona traf linii(banuiala mea ar fi ca e de la traful de lini) si la difuzor !Mentionez ca tv-ul are vechime minim 10 ani(mai mult ca sigur o sa schimb si condesatorii electroliticii) astept pareri daca in afara de traf linii e posibil sa mai fie si altceva

In plus vezi circuitul CAF. Nu este vorba de memorie.
  • 7 months later...

imi cer scuze ca am revenit asa tarziu! acum tv ul are urmatoarele simptome:-tubul nu se aprinde-se aud niste pacanituri in difuzoracum cred sigur ca trebuie schimbat traful de linii si cu selectorul care o sa le schimb cand o sa ajung in provincie dar sper sa nbu fie si alte piese defecte! aveti vreo idee daca ar mai fii si altceva?(trafu linii nu cred ca sa stricat asa de capul lui!) inca ceva: se merita schimbati condesatorii , macar cei de la 100 volti in sus?

cand o sa ajung in provincie o sa ma apuc sa schimb traful (o sa fac, comanda zilele urmatoare) si cu acel condensator si o sa incerc sa cumpar si un selector de canale (am gasit la un magazin din alexandria ce nu o sa ii spun numele sa nu fac publicitate, miva..m asa a idee :nebunrau: sa va dati seama ) ! tv -ul pe care il repar e un nei cu tub de philips destul de vechi dar pentru vechimea lui... foarte bun! va multumesc pentru raspunsuri, apreciez! :aplauze