Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Paraset romanesc

• Please log in to reply
316 replies to this topic

#316 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,594 posts

Posted 13 October 2017 - 10:33 PM

Da , foarte bun .
Cumva trebuie menționat aportul receptorului și al antenei ... la un DX mult dorit .
Fără un receptor și o antena de calitate nu poți face QRP , iar fără un receptor de calitate nu poți face nimic :) :) :) .
Dar fără antenă nu exiști , așa că ...

Pe bune !

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#317 OFFLINE   Mark S

Mark S

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 74 posts

Posted 13 October 2017 - 11:12 PM

Multumesc, d-l Sabac. 

Intradevar, filtrul de iesire e destul de ineficient. si totusi rezultatul practic a fost bun. Pe langa faptul ca pe vremea aia erau cabluri TV atarnate peste tot si nu bruia absolut deloc (era cea mai mare grija si principalul test in a verifica un emitator :d ), montajul ccu BD-uri a fost verificat chiar oficial, tocmi de cine trebuie, fostul sef al IGC Buzau. Dumnezeu sa il ierte, a plecat dintre noi...

Mi-a aratat pe un grafic pe care apoi l-a tras la imprimanta, sa-l am ca amintire, spectrul emitatorului meu comparat cu al singurului pe vremea aia, post de radio oficial din Buzau. Era extrem de curat...si imi pare ff rau ca nu mai am acea hartie. 

Aici as face o precizare..a nu se confunda manelaria la maxim cu experimentele "buget zero", cu ce aveam la indemana. Chiar si d-l inspector a tinut cont de asta si m-a lasat sa continui, rezonabil, evident. 

Spectrul era asa curat din 2 motive: 

Oscilatorul cu Mosfet dadea din start frecventa fundamentala aproape pura, prin cele 2 circuite acordate:

https://s1.postimg.o...lyzyy5r/964.jpg

Apoi prefinalul, in regim liniar, tot cu Mosfet si alt circuit acordat, in drena.

Dupa care "asul de pe maneca", etajul final cu BD, care datorita capacitatilor parazite si in primul rand a Ft joasa, taia el insusi destul de bine armonicile superioare. Clar asta a fost motivul lipsei armonicilor inalte, ptr ca atunci cand am pus tranzistori de RF, lucrurile s-au schimbat...armonica a 2a si a 3a erau destul de puternice.

Edited by Mark S, 13 October 2017 - 11:13 PM.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users