Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

DVD-rw

Guest acds

Recommended Posts

Guest acds

Am si io o problema cy dwd-rw, (LG) nu mai deschide cd/dvd. se aprinde ledul, motorasul se aude ca invarteste da nustiu nu mai citeste. am incercat sa vad daca imi buteaza un cd cu wind. si nimik. Se poate ca laserul sa nu mai mearga sau sa fie ajuns praf la el si sa nu mai citeasca? Si ca sa sterg se potate folosi un tampon de vata cu alcool sau nu? (specific ca a fost folosit ocazional si scrierea sa facut la viteze mici 24x/Cd 4x/dwd)

• Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Popular Days

Guest Spk_V

Si ca sa sterg se potate folosi un tampon de vata cu alcool sau nu?

Se poate sterge cu betisoare pentru urechi si cu alcool!E posibil totusi ca dioda laser sa fie defecta, sau i s-a micsorat sensibilitatea.

(specific ca a fost folosit ocazional si scrierea sa facut la viteze mici 24x/Cd 4x/dwd)

Cu toate ca sunt garantate un anumit numar de ore de functionare, altele scriu mult si bine iar cu altele arzi 10 Cd/Dvd-uri intr-un an si cedeaza, e in functie de noroc.