Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest TRAIAN.

captusala ?

Recommended Posts

Guest TRAIAN.

orice incinta trebuie captusita cu material fonoabsorbant cea pt. subwoofer cu ce ar fi mai bine ,daca pun vata de sticla ce grosime?incinta este din pal 1,6

nu pune vata de sticla, deoarece se sparge in fragmente minuscule si suunt inhalate de cei din camra cu rezultate f periculoase.foloseste vatelina, sau burete cofrat (cu tepi) daca nu ai burete cofrat, nu pune normal deoarece nu are acelasi efect.

Guest TRAIAN.

dar trebuie neaparat captusita

Guest karDon+

mda trebuie captushita ti-o spun din experientza mea ca daca nu o "captusheshti" o sa se auda ca un butoi

Guest SIG

In general un subiect de acest gen se termina cu intrebarea"Dar cat fonoabsorbant sa pun".Chiar nu exista o formula ,doua legat de cantitatea de material absorbant si volumul pe care ea il substituie intr-o incinta?Ptr.vatelina(Polyi-fil stuffing) am gasit totusi ceva pe internet:Recomandarea unei firme ce vinde accesorii audio este ca, punand intre 1-1,5 pounds vatelina /1 cubic foot, difuzorul vede un volum cu 25% mai mare decat in realitate.Deci daca calculam o incinta cu un program care nu include si aspecte legate de materialul fonoabsorbant(WinIsd) de exemplu atunci volumul care ti-l dau ei,si care in general e gabaritic,tu faci o incinta de doar 75% din volumul lor,punand vatelina in raportul de mai sus.Chestia este cu dimensiunilea acelea englezesti,dar luind un dictionar si traducand a rezultat ca trebuie 20 grame/litru vatelina.Chestia este ca daca am sti densitatea vatelinei am putea,la o grosime data, spune in metri patrati,ceea ce este mult mai folositor.Daca am sa iau eu vatelina,o cantaresc si va spun atunci varianta cati cm2/litru trebuie pus.De la mine:daca vrei o boxa cu 35% mai mica decat cea calculata atunci folosesti rapoartele corespunzatoare.(cred ca nu gresesc).

la boxele pe care le fac eu, pun vatelina minima necesara pt eliminarea undelor stationare, dupa care mai modific "dupa gust" in cazul in care este nevoie. :rolleyes:

Guest SIG

Eventual in varianta finala a boxei pe care o faci si daca ti cont de cant.de vatelina pe care ai pus-o poti verifica daca sta in picioare formula celor care au prezentat-o,calculand incinta initiala intr-un program genWinIsd.

Parca s-a mai discutut de chestia cu volumul vazut de difuzor ...Eu zic sa urmezi sfatul lui nexus, stie el ce zice. :goodman:

Guest ttt

la boxele pe care le fac eu, pun vatelina minima necesara pt eliminarea undelor stationare, dupa care mai modific "dupa gust" in cazul in care este nevoie. :rolleyes:

Traian, sa stii ca asta e cea mai buna metoda. Din cate stiu si eu, "acordul" fin se face "la ureche". Mai scoti, mai bagi etc. ;)

Pai deci e mai buna vatelina decat buretele cofrat?Si vatelnia de unde se poate procura?

Guest SIG

Buretele cofrat e mai bun.Vatelina gasesti pe la magazinele ce vand materiale de tapiterie(paturi,coltare,etc toate trebuie dotate cu vatelina inainte de a fi tapitate).