Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalatie lipit foi de ceara pe rama pentru albine

Guest Mititicu

Recommended Posts

Guest Mititicu

Uitati despre ce e vorba, vreau sa realizez un aparat care sa imi incalzeasca o sarma inox de 0,4 - 0,5 diametru si lungime aproximativ 2,5 m. Eu vreau sa incalzesc sarma la 50 - 60 grade C ca sa intre sarma in foaia de ceara.

Cam asa arata o rama, cu gri e desenata sarma si punctele rosi sunt locurile unde ar trebui sa aplic tensiunea:

Posted Image

Se poate face un asemnea dispozitiv?

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Mititicu

Si nu o sa distrug bateria/tramsformatorul daca il leg direct pe sarma fara nici o rezistenta? Nu e ca si cum l-as pune in scurt?Multumesc pentru raspuns!

Guest Mititicu

OK, va multumesc am rezolvat pana la urma cu un simplu transformator de 12v cu care merge brici. Am lipit cateva foi si arata super fata de lecton.

Am un amic care se ocupa de apicultura destul de intens si eu l-am rezolvat in felul urmator: i-am cumparat o statie de lipit cea mai ieftina gasita si el i-a modificat varful si efectiv trece cu letconul peste acele sarme .Este foarte incantat de solutie.

Guest Mititicu

Cineva mai priceput va rog dati-mi o idee cum sa leg un led care sa se aprinda doar atunci cand trece curent prin sarma de la rama(atunci cand se icalzeste), in serie stiu ca nu il pot lega.

Cineva mai priceput va rog dati-mi o idee cum sa leg un led care sa se aprinda doar atunci cand trece curent prin sarma de la rama(atunci cand se icalzeste), in serie stiu ca nu il pot lega.

Pana nu stim concret cu ce tensiune incalziti sarma aia oricat am fi de priceputi nu avem cum sa va spunem cum sa legati ledul.
Guest tyc

Poti sa realizezi semnalizarea cu led,culegand o tensiune pt el chiar de pe rezistenta, astfel:1.De la electrice cumperi o regleta de 2,5 - se vand in sir de cate 10;2.Scoti suruburile de la una si o impingi afara din plastic;3.Inserezi piesa pe un capat al firului si introduci un fir care merge la led,dupa care pui si stringi surubelele(sa prinda si firul pt led);4.Cu rezistenta in functiune atingi capatul opus cu capatul dezizolat al celui de-al doilea fir care merge la led si vi cu el in jos(spre capatul fix);in tot acest timp sarma trebuie sa fie in contact cu inox (precum pantograful cu linia electrica la tramvai)5.La un moment dat ledul va lumina-marchezi punctul si inserezi partea metalica de la o a doua regleta,introduci firul pt led,suruburile si le stringi.