Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema cu un ecran tft la 7"

Recommended Posts

deci sa intamplat ca iam pus 12v cu inversarea polaritatii + in loc de -, desi ar fi trebuit sa aibe protectie la asa ceva prin o dioda, dar ma rog, o sa atasez si o poza ca sa va faceti o idee, problema e ca sau ars cateva integrate probabil ceva regulatoare cine stie, pe unul lam citit cumva, pe celalalt din cauza arsurii nu pot sa stiu ce piesa sa comand de la magazin , ultimile cifre si litere de pe el sunt 060sh si dedesubt 365, am incercat cu google nu ma poate ajuta, ecranul e un model lilliput 7" vga & monitor , apreciez orice efort, integratul e cu 8 picioare si e cel din stanga de sus , pe una din poze e indicat cu sageata

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Ar trebui sa ne spuneti marca aparatului, ceva serie de pe sasiu, desi pe acestea de multe ori scrie pe ele" 7inch tft. punct" ghici ce este? In ceea ce priveste placa care ne-ati aratat-o, nu stiu ce-o mai fi scapat intreg pe ea, sper sa ma insel, dar am mai vazut cazuri la soferii de TIR care se pare ca se duc special cu schema de legare cu polaritate inversa a aparatului respectiv...am avut un caz destul de hilar in care respectivul l-a legat de trei ori gresit, desi prima data cand a venit i-am legat "antiprost"(dioda serie pe alimentare), atreia oara i-a fost fatala , ca a reusit sa-l lege din nou invers ...la 24V si a insistat mult...Asta e!Succes, de la Cluj, numai bine!

pe partea dinauntru pe partea din spatele lcdului , deci nu pe placa cu sursa ci pe spatele unde e afisajul inauntru , e scris ceva de genul LW070AT011 sau 8F06-7SHAJ-018, pozele leam gasit de pe alt forum al rusilor, si leam trimis mail sa ma ajute daca pot cu numele cipului, astept inca raspuns, acuma 2 integrate se vad prajite si un condensator de tantal care nu stiu cum se citeste scrie pe el incepand de sus 106 dedesubt 16k apoi 707 , no ce capacitate ce tesiune ar trebui sa fac rost, e posibil sa mai fie poate ceva ars , dar nu stiu pana nu le schimb pe astea care se vad deja arse, eu am folosit o mufa care avea firele puse gresit , greseala mea ca nu am verificat inainte,si e destul de greu ca nu gasesc nici placa pe eserviceinfo.com si da ca ai dreptate ca pe spate scrie serial no : dar nimic in continuare , ok mersi poate mai sti ceva

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines