Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hirtie foto de transfer pe PCB


Vizitator Adriann

Postări Recomandate

Vizitator Adriann

Folia de transfer PNP e aberant de scumpa.

Exista alternativa cu hirtie pt imprimanta foto, dar nu toate merg. Mai precis, toate transfera bine tonerul dar nu se mai dezlipesc. Am avut citeva mostre de hirtie (mi-a trimiso cineva de dincolo) care merge incredibil . Are un strat semilucios care se dizolva in apa calduta si se dezlipeste aproape singur. Este vorba de Zweckform (Avery).

Hirtia e asta: http://tinypic.com/ht8jth.jpg

Iar rezultatul e asta: http://tinypic.com/ht8mer.jpg

Din pacate in Romania am gasit-o intr-un singur magazin, numai ca "desteptii" aia importa doar pachete de 200 coli care costa 800000 desi exista si pachete de 50 coli.

Exista si alte alternative? Sau este cineva interesat sa impartim un pachet de 200 coli?

 

 

 

Adrian

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pentru cei care sunt "alarmati" de pretul P&P si cauta solutii ieftine si eficiente va sugerez folosirea hartiei ce ramane de la autocolante.Se imprima la imprimant laser pe suprafata cerata (lucioasa), se transfera cu "fierul de calcat", sugerez un laminator care ofera rezultate mult mai bune, se lasa sa se raceasca,dupa care "cade singura" de pe imprimat. Rezultatele sunt comparabile (uneori mai bune) decat P&P.Acum nu toate tipurule de autocolante au backpaper-ul la fel de bun. Pentru imprimantele "de viteze" ce folosec toner-e cu temperaturi mai ridicate se poate folosi cu succes DC-FIX. Pretul este de cca. 4lei/ml la o latime de 40cm. Problema este ca se arunca autocolantul care este de fapt produsul pe care il cumperi. HaAm sa postez si pe DIY ptr un un subiect de acolo.

Link spre comentariu

luc, daca te-ai fi uitat la hirtia la care se refera adrian, ai fi vazut ca este " Inkjet Paper"si tot adrian mai zice ca are un strat care se dizolva in apa calduta .. crezi ca ala ar rezista intr-o imprimanta laser ?

dragostalpaurezista, am incercat si eu, insa daca e prea fierbinte fierul se lipeste de cablaj de n-o mai desfaci cevat cu daltaAdriannam vazut ca si aici si pe un alt forum cauti pe cineva cu care ca imparti un pachet de 200 de coli, nu te-ai gandit sa incerci si cu hartie romaneasca? se gaseste in pachete mult mai mici (10-15-20 de coli) si banuiesc ca e mai ieftina
Link spre comentariu
Vizitator Adriann

Este adevarat, e inkjet dar se printeaza sau xeroxeaza laser. Acel coating de pe ea se face ca un fel de gel in apa (se poate sa dea acelasi rezultat si apa rece dar eu am incercat cu calda cu citeva picaturi de detergent lichid de vase). Hirtia se dezlipeste in 2-3 minute si ramine gelul care se ia usor cu degetul.

Cred ca aici e toata diferenta. Alte hirtii foto, au stratul ala lucios total impermeabil ca un plastic si ies cu tot cu toner sau ramin pe cablaj.

 

Exact caut pe cineva cu care sa impart hirtia asta fiindca domnii aceia care sint unici importatori considera se pare ca intr-o tara ca Romania o sa se vinda mai bine un pachet de 800000 decit unul de 200000 ?!?!

De ce hirtia asta si nu alta: fiindca in primul rind e testata si in al doilea rind, din cite stiu eu e cam singura de la noi care functioneaza. Mai exista un HP care merge bine dar care costa 500000 25 coli.

 

Mai multe detalii despre hirtie la:

http://avery.com/de1/main.jsp?action=pr ... 5&pid=2585

 

 

Adrian

Link spre comentariu
Vizitator Adriann

ai mai gasit pe cineva ? daca nu, ma bag si eu pt. 50 de coli (200mii+transp.), ca oricum pt mine e avantajos ca hrtie foto

Am mai gasit pe cineva tot pt 50 de coli care nici el nu e in Bucuresti, deci mie mi-ar ramine de dat 400000, ceea ce ar fi acceptabil. Hai sa mai aseptam o zi sau doua poate mai apare cineva. Vorbim pe PM despre tansport.
Link spre comentariu

Am o varianta de transfer desen cablaje pe care am descoperit-o intamplator, mai mult dintr-un accident. Se bazeaza pe metoda imprimare laser pe hartie---> transfer cu fierul de calcat. Diferenta consta in metoda de transfer. Nu se foloseste fierul ci un solvent pe baza de acetona. Inca nu am testat metoda, doar am observat cand am varsat niste acetona pe cateva coli care stateau pe o banda de aluminiu. Dupa cateva zile, cand solventul se uscase si am indepartat hartiile am observat ca se lipisera. Supriza, pe aluminiu ramasese textul, foarte curat si lizibil (doar ca era inversat).Poate testeaza cineva mai cu atentie metoda.

Link spre comentariu
Vizitator Adriann

Am o varianta de transfer desen cablaje pe care am descoperit-o intamplator, mai mult dintr-un accident. Se bazeaza pe metoda imprimare laser pe hartie---> transfer cu fierul de calcat. Diferenta consta in metoda de transfer. Nu se foloseste fierul ci un solvent pe baza de acetona. Inca nu am testat metoda, doar am observat cand am varsat niste acetona pe cateva coli care stateau pe o banda de aluminiu. Dupa cateva zile, cand solventul se uscase si am indepartat hartiile am observat ca se lipisera. Supriza, pe aluminiu ramasese textul, foarte curat si lizibil (doar ca era inversat).Poate testeaza cineva mai cu atentie metoda.

Da acetona dizolva tonerul. Eu o folosesc sa sterg cablajul atunci cind exista greseli sau la sfirsit , dupa corodare. Metoda cu fierul de calcat este insa infailibila in ceea ce priveste transferul. Dezlipitul hirtiei este problema. Ar fi interesant sa tamponezi hirtia cu acetona, in asa fel incit doar sa o dezlipesti de toner, fara sa il dizolvi de tot. Adica doar stratul superficial care e lipit de hirtie.Adrian
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări