Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nelamurire balast si bec HID


Vizitator Clodyyy

Postări Recomandate

Vizitator sympathique

e o aplicatie in care becul e racit cu aer, si m-ar interesa sa-i fac o protectie, in cazul in care racirea cade, rezistenta aia termica sa-l taieteoretic as putea pune una inainte de balast, dar practic as vrea sa stiu daca s-ar putea pune pe firul de la balast la bec

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut! Am un bec HPS de 150W, firma Lumen (fantoma ceva), si un aparataj corespunzator.Problema este ca dupa ce se incarca becul incepe sa palpaie. Am masurat cu multimetru tensiunea de la bec si variaza de la 90 la 100v. Pe site-ul philips insa zice ca tensiunea nominala e de 65v, la becul meu made in prc nu am gasit datasheet. Sa fie palpaitul din cauza balastului care da tensiune prea mare?

Link spre comentariu

Lagaturile cred ca sunt ok din moment ce becul se aprinde si obtin o tensiune de aprox 90-100v.

Problema este palapitul. Sa fie de la balast?

 

Schema pe care am urmat-o : http://1.1.1.4/bmi/coltivazioneindoor.i ... wiring.jpg (care e si pe igniter si pe balast la fel)

 

Din pacate nu am gasit tensiunea la care lucreaza becul meu made in prc. Cel philips de 150w lucreaza la 65v, insa s-ar putea sa fie ceva particular, nu sunt sigur.

Link spre comentariu

Am mai gasit o explicatie. Sunt doua standarde S56 si S55.La S56 tensiunea nominala e de 100v, iar la S55 tensiunea nominala e de 55v.Pe balast scrie "150-7156", deci cred ca e S56, pe bec insa nu scrie nimic.La bec am uitat sa precizez ca am sunat la cei de la care am cumparat si acum cumva am doua. Si cu ambele becuri face la fel.LE. Am adaugat tabelul.

post-18194-139829472972_thumb.jpg

post-18194-139829472984_thumb.png

Link spre comentariu

Ai doua situatii pe care trebuie sa le verifici separat. Prima situatie este tensiunea la retea. Daca este prea mica sau prea mare atunci nu se poate asigura curentul optim prin lampa si astfel lampa palpaie (ar fi utila definirea palpaitului, daca palpairea este la 50Hz sau cam o data sau de doua ori pe secunda, fiecare situatie are o cauza separata). In interiorul lampii este un arzator cu arc electric care are caracteristica tensiune-curent negativa si astfel la un curent mic tensiunea pe lampa creste si poate de aceea ai tensiunea masurata pe lampa asa de mare. Verifica si curentul prin lampa (cu ampermetru de curent alternativ) si compara cu cel din tabel. A doua situatie este ca balastul sa nu fie cel potrivit pentru acea lampa, poate este mai mic ca si putere.Daca ma iau dupa informatiile despre S55 si S56 postate si folosesti o lampa S56 cu un igniter de S55 este posibil sa palpaie (ca la aprindere) din cauza ca igniterul nu sesizeaza scaderea tensiunii pana la cea normala si reia procesul de aprindere.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

nu cunosc prea multe amanunte despre lampa respectiva, dar din punctul meu de vedere nu poti pune 2 lampi de 250w la un balast de 250w. banuiesc ca vrei sa le legi in paralel si ai avea un consum de 500w. balastul are rolul de a face un defazaj intre tensiune si curent, au in interior o bobina cu un miez magnetic. diametrul sarmei e dimensionat unui anumit curent si implicit pentru o anumita putere la tensiunea specificata. in cazul tau ar fi dublu curentul si s-ar supraincalzi si in final si-ar da obstescul sfarsit. ar merge zic dar pentru perioade scurte de timp....

Link spre comentariu

@hps -in primul rand cauta ce s-a scris deja...am unit eu subiecteleIar rasunsul la intrebarea ta e catergoric nu!Instalatia se face cu un bec,un balast si un igniter,evident compatibile intre ele (ca putere si d-astea).@corneillus -daca pui 2 becuri in paralel,se va aprinde doar unul singur. Daca le pui in serie...niciunul.

Link spre comentariu

@hps: se poate folosi aceasta configuratie, cu doua lampi in paralel conectate la un singur balast, daca se doreste scurtarea timpului de intrare in regim de functionare intr-un timp foarte scurt, situatie necesara la iluminatul de siguranta. Explicatia e simpla. Unei lampi cu vapori ("bec") ii ia cam 1-3 minute sa intre in regim de functionare normala cand este rece. Daca, dintr-un motiv sau altul, intreruperea tensiunii de alimentare sau supraincalzirea becului, aceasta se opreste din functionare (situatie care dureaza cam 5-10 minute pana se "raceste" si poate fi "reaprinsa", igniterul nu poate aprinde aceasta lampa pana nu se "raceste" pentru ca tensiunea de aprindere necesara e foarte mare la o lampa "calda" comparativ cu una "rece"), automat incepe procesul de aprindere la cea de a doua lampa, aceasta fiind "rece". Am mentionat anterior de rezistenta negativa a arzatorului. Asta inseamna ca, pe masura ce creste curentul prin lampa automat scade tensiunea la borne. Daca, presupunand ca s-au aprins ambele lampi simultan, lampi considerate identice (practic nu se poate, exista o mica variatie in parametrii fiecarei lampi), va incepe o "cursa" a scaderii tensiunii si lampa care va putea micsora cel mai mult tensiunea (si care va avea curentul absorbit mai mare si implicit arcul electric mai "cald") o va opri pe cealalta pentru ca, pe masura ce prima lampa scade tensiunea prin cresterea curentului propriu, va determina si la cea de a doua o tensiune mai mica, insuficienta pentru mentinerea arcului electric din arzatorul propriu care, fiind mai "rece" va necesita o tensiune mai mare pentru mentinerea acestuia, si astfel la cea de a doua lampa arcul electric din arzator se va intrerupe. Am incercat o mica explicatie tehnica a fenomenului pentru a arata de ce doua lampi cu descarcare in gaze / vapori nu vor putea functiona in paralel.In orice situatie va functiona numai o singura lampa si este identica ca si configuratie cu schema initiala si va avea puterea unei singure lampi. Avantajul este doar castigul prin scurtarea timpului de aprindere si, in cazul defectarii unei lampi, nu va fi necesara inlocuirea imediata.@corneillus: simplist, un balast are rol de limitare a curentului prin lampa si nu conteaza de care e, rezistiv, magnetic sau electronic, atata timp cat mentine lampa cu vapori in parametri. Asta inseamna ca, pe masura ce curentul absorbit de lampa creste, tensiunea la bornele lampii scade, balastul stabilizand curentul prin lampa la valoarea pentru care a fost construit. Daca lampa nu este compatibila si la acel curent are o tensiune de lucru mai mica atunci balastul magnetic se va incalzi mai [email protected]: teoretic ar merge inseriate doua lampi S62 si un balast pentru S56 cu puterea celor doua lampi adunate, daca ma iau dupa tabel (70W+70W cu balast de 150W).

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator maryjuan

salutare de curand am achizitonat si eu un bec HPS de 70W ,un ballast tot de aceasi valoare si igniter problema este ca nu reusesc sa ii dau de cap am incercat nenumarate scheme dar toate sunt cam la fel astept un sfat de la dumneavoastrabecul este Philips 70W son-tballastul schwabe Nahj 70-713.4igniter Philips SK 578-S

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

ma puteti ajuta cu un sfat??? am nevoie de un bec pentru sters epromuri, am cumparat un bec de 160w cu vapori de mercur fara balst indicativul de pe cutie este; QBE-160-E/I-E27-76/184-V. dupa ce am ajuns acasa am vazut ca are filament in interior , daca ii sparg balonul cu luminofor evident ca filamentul se arde, cum as putea sa il aprind ??? ma gindeam ca dintr-un traf sa ii dau o tensiune mai mica... ce solutie as avea sa ii aprind lampa cu quqrtz care produce UV??? multumesc

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări