Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest tanigsm

Combo pentru chitara bass

Recommended Posts

Guest tanigsm

Salutare,mi-am facut un combo pentru bass dar suna dezastru....bineinteles asta inainte de a descoperi acest forum. Acum vreau sa-mi fac unul bun. Vreau sa-l folosesc intr-o incapere mica(30mp) pentru exersare. Daca v-ati facut careva sau aveti ceva informatii in acest sens..pls help me....1. Ce fel de difuzor ar trebui sa folosesc (eu ma gandesc unul cat mai mare sa coboare cat mai jos) Genul de muzica abordat este blues(momentan)2. Dar daca ma gandesc sa pot trage si slap, solouri pe el, ce fel de difuri? combinatie de difuri de bas si medii?3. Bineinteles ca mi-as pune pe el un EQ in 5 puncte. 4. Nu ma pricep al lampi asa ca o sa fac un amplif cu tranzistori in final sau CI. voi ce ati alege?Avand in vedere ca pentru slap trebuie sa se miste rapid...5. Voi de unde va luati manere pentru boxe? din alea care se monteaza pe boxe in exterior (ca la geamantan) in partea superioara.

Guest tanigsm

cam asa mi-ar place sa arate viitorul combo:iar caracteristicile acestui combo sunt:Output Power Rating: 50W RMS 2% THD, 4, Gain: Distortion 104dB Clean: 63dB CD Inputs: 37 dB Tone Range: Low 21dB @ 50Hz Lo Mid 23dB @ 150Hz Hi Mid 18dB @ 1kHz High 34dB @ 10kHz Input Impedance: 220k ohms Maximum Signal Accepted: 15 volts peak to peak Internal Speaker: Size: 12" Type: Crate Custom Cast Frame Magnet : 30 oz. Voice Coil :1.5 RMS Rating :50 watts Impedance :8 ohms Signal to Noise: 75dB Size and Weight: 21” H x 18” W x 14” D, 46 lbs

Guest tanigsm

asa arata prima versiune facuta acum cativa ani. Intre timp i-am scos fata cu tot cu amplificator din el. Pe combo este un amplif de 2x40....il folosesc ca altceva...deci combo este acum pe post de "stativ". Incinta nu e calculata decat ochiometric, diful e unul gasit prin atelier...prefuit de atatia ani..as ca av dati seama cum suna :) :smt003

Guest tanigsm

e un combo: amplificator+boxa. m-am tot gandit unde sa postez.....daca postam la incinte mi-ar fi zis ca de ce intreb de amplificator..etcAcum daca deranjez rog un moderator sa mute topicul la incinte, si scuzele de rigoare...

Guest Vasile

Nici o problema,Mai intrebat cam ce dif sa folosesti eu iti recomand HP-10T dar mai bun ar fi G1250

Guest tanigsm

stiti careva Frequency Range (Hz) la G1250 ? Eventual si celelalte detalii pentru a construi boxa de la combo....pls...specificatiile pt G1246 si G1251 le-am gasit.....oare la 1250 sa fie ca la 1251?

g1251 se dsecurca mai bine cu inaltele si are un spl mai mare cu 2db decat g1250 (care are un fs mai scazut cu ceva ... practic nu prea cred ca se simte diferenta)

eu ma gandesc unul cat mai mare sa coboare cat mai jos

nu cred ca va trebui sa coboare f jos . cea mai groasa coarda de la o ghitara bas cu 4 corzi reda o frecventa in jur de 80hz 'daca nu ma insel

Guest tanigsm

G1250 e pentru chitara....nu mi-e bun pentru chitara bass. Acum imi iau jos specificatiile pt difurile din catalogul forumului si apoi o sa va cer parerea...zilele astea.

Guest tanigsm

....am reusit sa fac tabelul....voi ce dif ati alege dintre astea pentru al pune alatari de un tweeter in acest combo?

eu mias lua ceva cu sensibilitate mare .. de ex wn15s cu spl de 102dbin felu asta o sa poti face galagie si cu amplificatoare mai slabe interesant e ca wn18s ai scris, wn15s nu.......

Guest tanigsm

poi daca wn15s nu mai este.....cum sa-l scriu? ....

poi daca wn15s nu mai este.....cum sa-l scriu?

io cred ca stiu de unde tiai mai putea lua

ce zice-ti de QS15P20( 15", SPL:94 dB, Fs:36 Hz, Banda: 35-4000 Hz, 8 ohmi)? Intradevar ca SPL e mic dar coboara destul de jos ca frecventza.

e ok si difu ala numa o chestie nu inteleg: dc vrei sa coboare asa mult difu cand ghitara ta de bas nu va scoate sunete la acele frecvente

Guest tanigsm

de unde mi-as putea lua wn15s? si al ce pret?