Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schaub-Lorenz

Recommended Posts

Tv-ul este model SL2014-2 TB S 20C2M07.Asa scrie pe eticheta din spate.Este echipat cu procesorul SDA5535A051,jungla este STV2246C,alimentarea cu TDA16846P,iar in cadre,TDA8174AW.Problema esta ca am schimbat trafo defect,care se cerea a fi HR8484,dar negasindu-l,am pus echivalentul FBT8030.(nu am gasit FBT8484)Imaginea este mai joasa,in sensul ca in partea de sus am dunga neagra de aprox. 4cm si jos, nu se vede decit un rind de la scris.Nu am telecomanda pt. a intra in service.Stie vreunul din colegi,daca se poate remedia problema prin schimbarea valorii unor componente din etajul cadre si care ar fi aceste componente si noua lor valoare?Va multumesc.

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pentru pozitie verticala ,care in acest caz,imaginea este prea joasa,nu este o rezolvare cu rezistenta la masa din pin 8:am incercat cu 10k,15,k,22k,33k,fara nici un efect.Exista totusi,o rezolvare, prin aceasta metoda?Misura,poti sa-mi spui,te rog,mai exact,despre ce telecomanda putem vorbi in acest caz?Va multumesc.

Da ,incercasem deja cu R509=1,5 Ohm si am pus 1,5 Ohm in paralel,dar imaginea iesea in afara si sus si jos,deci trebuiau valori cu putin mai mari decit 1,5 Ohm,dar tot tatonind,a cedat ci TDA8174AW,ca a inceput sa fumege,semn ca s-a "pirlit".O sa revin,fiindca acum nu am acest ci.Pentru moment,va multumesc tuturor celor ce mi-au dat sfaturi,sau au urmarit subiectul.Respectul meu,