Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest SIG

Antena pe paratrasnet.

Recommended Posts

Guest SIG

Am vazut niste antene fixate pe paratrasnet.si m-am intrebat daca nu cumva, prin sistemul creat, mijlocul cablului coaxial este de fapt impamantare si atunci cand mufa este introdusa in tuner devine o sugativa ptr. tensiunile din interior.? In plus,in cazul unui trasnet,nu exista riscul sa se conduca pe fir tensiunea descarcata ?Multumesc.

Guest Filip Cristian

I-a uitate mai bine, nu cumva paratrasnetul e mai inalt decat antena?Fulgerul se descarca in cel mai inalt punct, deci antena nu reprezinta un canal de scurgere a energiei. Mai trebuie luat in consideratie ca ,daca are o impamantare buna, paratrasnetul reprezinta o rezistenta mult mai mica decat cablul de antena iar fulgerul o alege pe aceasta( pe cea mai mica) :yawinkle:

Guest SIG

Paratrasnetul este mai lung decat antena,dar ma intrebam daca nu exista riscul sa fuga o picatura de trasnet pe fir,care fir(ma refer la miezul cablului),este legat de dipol,care dipol este legat de consola,care consola este prinsa de paratrasnet.Sa inteleg ca nu.Dar ptr. tuner nu e problema daca firu(miezul) antenei este legat la impamantare?Nu este"sugativa",dupa cum am spus, de tensiuni din tuner?Doresc sincer sa ma lamuresc,deci nu este nimic retoric din ce te intreb,ptr.ca ma tenteaza si pe mine sa-mi prind un dipol de paratrasnet,caci alt suport nu mai este pe bloc.Merci.

Trebuie fireste ca antena sa fie izolata de paratrasnet , altfel n-o sa "prinzi" nimic , semnalul scurgandu-se prin paratrasnet in pamant . Astfel pericolul pt. tuner e minim , oricum e infinit mai periculos sa pui antena pe un stalp inalt fara paratrasnet.

Guest SIG

Parca m-am cam lamurit,dar nu-mi dau seama cum poti izola antena(dipolul in cazul meu) de paratrasnet cand toata constructia este metalica.Nu poti folosi alte materiale ca ti le da jos vantul.Un exemplu concret de fixare cu izolare de paratrasnet chiar ma intereseaza,altfel pierd din semnal,care fuge spre paratrasnet.

cel mai simplu este sa pui un soc rf la inpamantare

Guest SIG

Daca nu-ti cer prea mult nu-mi areti o schema cu acest soc,ca nu stiu undea-si putea gasi iar capul meu nu are atatea cunostinte sa construiasca singur.Merci.

nu e nevoie de nici o schema,pur si simplu montezi un soc rf (cam 100 spire cuem pe o bara de ferita)intre miezul central al coaxialului si inpamantare.

Si ce rezolva mai Luc cu asta , daca dipolul e legat la pamant ? Eventual sa intrerupa paratrasnetul si sa inserieze acolo socul ceea ce nu e posibil plus ca orice metal in contact cu dipolul schimba parametrii antenei. Antena trebuie izolata de paratrasnet si gata , cum exact nu stiu , ca nu ma ocup de asa ceva .

Guest SIG

Acolo trebuie strans ca lumea ca altfel iti joaca antena si la cea mai mica adiere de vant.