Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

pic 12F628 si WillemEprom


Vizitator ibike

Postări Recomandate

am nevoie de un "pic" ajutor:am un willem eprom programer si un pic 12f628 care trebuie so programez, dar nu reusesc............nici sa selectez pic-ul, nici nu sunt sigur care este cele doua picioare unde trebuie programat.(Rb6, Rb7)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator ibike

salut,am incercat cu wileprom verziunea EPR097G, dar nu nu pot sa aleg picul, degeaba selectezcu IC_Prog_105d pot sa selectez, numai da eroare la inceput: "no oscilator value found"si la sfirsit: verifi failed adress 0000hfisierul am si in format .hex si in format .binpicul am legat cu cabluri, am demontat de la locul luiam folosit iesirea din wilempom unde sunt 5 acuri, si am legat:pin1_Vdd_________Vdd +pin4_Gp3_________Vpp_MCLRpin6_Gp1_________Rb7pin7_Gp0_________Rb6pin8_Vss_________Gnd

Link spre comentariu

Pai in mod normal, ar trebui ca PIC 12F628 sa-l scrii ca PIC 12F675.In soclul de pe placa pentru pic. E adevarat ca are aceleasi asignari ale semnalelor ca si conectorul tata "cu ace" ICSP, dar ICSP se foloseste la 16F628!! In Circuit Serial Programming. Cu o versiune mai noua se poate scrie si seria 12F6XX, adica sau 097H, sau 097PH, dar asta e in poloneza...In mod normal, pe ecran apare si locul unde trebuie "infipt" circuitul, si configuratia switch-urilor.Oricum, trebuie sa selectezi EXACT tipul de programator : WILLEM sau PCB3.Cu ic-prog am avut cateodata erori ciudate, si unele erau datorate sistemului de operare. Verifica si o versiune mai noua a lui Ic-Prog, si setarile.Din pacate, va trebui sa cauti acolo rezolvarea, aici nu prea am cum sa reproduc exact conditiile de la tine.Te rog tine-ne la curent,Cu stima,Costel

Link spre comentariu
Vizitator ibike

salut, am reusit

 

nu e bine cum am scris sus, am confundat cele doua pinuri, corect este:

pic12F629 WillemEprom

pin1_Vdd_____________Vdd +

pin4_Gp3_____________Vpp_MCLR

pin6_Gp1_____________Rb6

pin7_Gp0_____________Rb7

pin8_Vss_____________Gnd

 

IC-prog 105D exista pic 12F629 scuzati pt. 12f628

si IC-prog 105D comunica foarte frumos cu 629

Link spre comentariu

Aaaaa! Pai 12F629 e ok. Merge pus direct in soclul de pe programator, nu ai nevoie sa folosesti ICSP. Si versiunea ar trebui sa fie de la 097h in sus.Si merge si cu Ic-prog105D fara probleme.INSA, la soclul de la Willem nu sunt conectati toti pinii! Ai nevoie de Vpp/MCLR, Vdd, Gnd, Rb6 si Rb7 pentru programare. iar datasheet-ul e disponibil daca e nevoie, da-ne de stire doar.Cu stima,Costel

Link spre comentariu
Vizitator ibike

12f629 este verziunea mini, nu prea pot sa pun pe soclu.....

 

o mara cerere: daca cineva poate sa dea un linc sau trimite prin mail verziunile mai noi de willem, pnt. ca eu am oprit la v.097G

cu google am gasit si "h" dar nu am putut so scot

 

mail:

[email protected]

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări