Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce protejez un gard din scandura?


Vizitator

Postări Recomandate

Pt a lua decizia singur,si ca ex.o patanie pe propria piele.Am la tara o bolta sub care sunt 2 banci din lemn;una dintre ele a fost data cu vopsea pe baza de ulei iar cealalta nu.Dupa ~2 ani cea care a fost vopsita a inceput sa cedeze(a putrezit),iar cea neprotejata ,in afara ca arata a vechi,nu are nimic.De precizat ca cea vopsita a fost data prima data cu ulei de in(pt a nu consuma vopsea multa)si apoi 1-2 straturi de vopsea ,pana cand vopseaua arata impecabil.Desi ambele sunt construite din acelasi material(brad),cea vopsita a inceput sa putrezeasca numai dupa 2 ani; puteti explica acest fapt?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Stratul de vopsea nu este perfect uniform si mai are si imperfectiuni ,Dupa o ploaie de durata (mocaneasca ) apa are timp sa se infiltreze in fibra lemnului dar dupa ce ploaia se opreste lemnul se umfla usor la suprafata astupand porii .Intre timp apa retinuta de fibra nu mai are pe unde sa iasa si stagneaza in fibra producand deteriorarea acesteia . Un lemn nevopsit se usuca mult mai repede . Deci si vopseaua trebuie aplicata periodic si cat mai uniform (mai ales in partile expuse direct la intemperii ) altfel ...

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Te duci la un service auto si iei pe moca cat iti trebuie ulei ars de la motoare, il amesteci intr-un vas mai mare ca poate avea nuante diferite si il diluezi cu 10 % benzina, altfel nu intra prea bine in lemn si te murdaresti daca te atingi, dupa ce s-a impregnat benzina se evapora si gata!

Link spre comentariu

Eu nu as da cu ulei ars. Am experimentat de multe ori solutia asta si rezultatele au fost dezamagitoare. Mai concret...dupa ceva timp...cateva luni, lemnul se inmoaie din cauza uleiului. Pentru cei care nu cred, sa faca urmatorul experiment: Se ia o perie de sarma si se freaca de o bucata de lemn "vopsita" cu ulei ars cu cateva saptamani in urma. Rezultatele sant frapante...zici ca ai dat cu randeaua!!! :speriat Plus ca nu exista posibilitatea unei impreganari complete a lemnului si daca dintr-un motiv sau altul lemnul reuseste cumva sa se imbibe cu apa, pai dureaza mult mai mult pana se usuca decat daca nu ar fi fost manjit cu ulei ars si cu timpul se inmoaie si putrezeste chiar daca e dat cu ulei. Daca vrei ceva cu adevarat rezistent si care sa nu faca mai mult rau decat bine, fa rost de niste creuzot din ala, sau cum s-o numi, cu care se impregnau stalpii de telefoane si traversele de la linia ferata. Iar in lipsa de asa ceva...lasa lemnul sa respire....o sa te tina mai mult decat l-ai da cu ulei ars. Oricum...daca tot vrei sa recurgi la asa zisa protectie a uleiului ars, nu e nevoie sa dai tot gardul...problemele apar acolo unde scandura este fixat de lațurile gardului, deci poti sa dai cu ulei numai acolo unde lațul si scandurile sant in contact. Parerea mea!

Link spre comentariu

Doar ulei de in, daca mai gasesti si iti permiti financiar. In timp lemnul capata patinasi se protejeaza singur. Daca a fost uscat duce lejer 10-15 ani.Treaba e ca in Romania nu mai gasesti scandura uscata nicaieri.Mergeti prin poduri si minunativa de cum araa tamplaria veche de 50 - 100 ani !

Link spre comentariu

Uleiul ars este o solutie foarte buna. Am un gard de scandura de 3cm grosime pe care l-am dat in urma cu 8-9 ani cu ulei ars si nu are nici o problema. Este vorba de un gard de vreo 300m liniari. Ulei ars gasesti in cantitate mare la service-uri auto. Nu l-am "subtiat" cu nimic (benzina,etc.), am folosit o bidinea pentru aplicare.

Link spre comentariu

Uleiul este foarte bun chiar si pt hoti(nu cred ca se vor incumeta sa-l sara)

:ras: Asta-i gluma sau cum?!
NU,nu-i gluma,la tara(si nu numai)unde politia taie porcul furat noaptea(nu de ei)chiar prinde bine inca un obstacol(ulei ars+smoala)pus pe gard.O astfel de reteta(ulei ars+smoala topita)a protejat un gard din scandura de brad cam 20 ani;tratamentul era aplicat cam la 4-5 ani,si bineinteles ca am''ajutat''si eu (copil fiind)la stergerea lui.Dementionat ca scandura a fost refolosita la alte nimicuri cand gardul a fost inlocuit de unul din beton.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări