Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce protejez un gard din scandura?


Vizitator

Postări Recomandate

Bunica are un gard din scandura, facut acum 3 ani. Vad ca lemnul a inceput sa se strice de la soare si de la ploaie. Nu a fost vopsit sau dat cu altceva niciodata, e scandura goala.Am citit ca lacurile sau grundurile se aplica doar pe lemn nou sau bine curatat, slefuit.Cu ce sa-i dau ca sa-l protej, dupa atat timp?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

PE vremea lui "ceasca" multi dadeau pe gard cu motorina sau ulei fiert (gen CFR).Acum gasesti la Bawmax un lac transparent rezistent la UV si umezeala. Este un lac nemtesc, costa vreo 18 cutia/kg cu o putere de acoperire buna la 25-30mp/kg.

Bunica are gardul din scandura, a fost facut acum 3 ani. Vad ca a inceput sa se strice de la soare si de la ploaie. Nu a fost vopsit sau dat cu altceva niciodata, e scandura goala.Am citit ca lacurile sau grundurile se aplica doar pe lemn nou sau bine curatat, slefuit.Cu ce sa-i dau ca sa-l protej, dupa atat timp?

Link spre comentariu

Am dat pe o bucata, in spatele curtii, cu ulei ars dar in timp gardul se face negru si te murdaresti rau daca te atingi de el.

 

Am sa caut si lacul de 18 lei/kg.

Nu stiu cum as putea smirghelui toata curtea, poate fi aplicat fara slefuire?

 

As baga grund si vopsea dar am citit peste tot ca nu tine, fara slefuire sare.

Cred ca sunt pe putin 100 m de gard, nu prea stiu cum sa curat toata scandura.

 

Imi trebuie ceva care sa tina si sa se poata da pe un gard vechi. :sst

Link spre comentariu

Merge foarte bine si cu ulei "ars", recuperat (dar nu de la Dacie, ca acolo se pierde/consuma si nu ai ce sa schimbi :da ). Problema e ca o sa se inegreasca scandura, dar ca anduranta merita toti banii.PS : Vezi ca uleiul ala de 18lei/kg o sa te cam coste....daca intra mult, e posibil sa haleasca 1kg instantaneu pe cateva scanduri.

Link spre comentariu

Am dat pe o bucata, in spatele curtii, cu ulei ars dar in timp gardul se face negru si te murdaresti rau daca te atingi de el.

 

Am sa caut si lacul de 18 lei/kg.

Nu stiu cum as putea smirghelui toata curtea, poate fi aplicat fara slefuire?

 

As baga grund si vopsea dar am citit peste tot ca nu tine, fara slefuire sare.

Cred ca sunt pe putin 100 m de gard, nu prea stiu cum sa curat toata scandura.

 

Imi trebuie ceva care sa tina si sa se poata da pe un gard vechi. :sst

Link spre comentariu

cea mai buna solutie este uleiul pentru impregnat mobilierul de gradina.. eu am facut practica timp de 3 ani intr-o fabrica de mobila (am si diploma de tamplar :rade: ) , care facea mobilier de gradina , bancute , sezlonguri , etc. ei trateaza lemnul cu un ulei special care previne deteriorarea lemnului in timp datorata factorilor externi , intemperii ,bacterii , animalute (cari).. si acel ulei dupa impregnare e si un suport ideal pentru urmatoarele etape de vopsire , lacuire... cauta in Praktikeeer si sigur gasesti..

Link spre comentariu

Cu ce fel de grund sa-i dau? Am auzit ca grundul nu tine daca nu slefuiesc lemnul inainte.As da grund dar nu am cum sa slefuiesc toata scandura. Daca-l dau pe lemn vechi, necuratat, tine?Caut si uleiul, e cumva ulei de in?Pana la urma nu am inteles daca e suficient doar uleiul sau trebuie si vopsea?

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări