Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinta 2 cai inchisa


Vizitator tanigsm

Postări Recomandate

Vizitator tanigsm

Salut,

 

vreau sa fac o incinta inchisa si am urmatoarele difuzoare:

W: MAG M1012, 150W/ 8 ohmi ; http://www.magnet.com.ua/speakers10.html

T: AUDIOPRO TWEETER Phenolic Diaphragm 50W/8 ohmi

 

puteti sa-mi calculati volumul pt acesta incinta? Am incercat cu WinISP dar nu ma descurc deloc, si sunt atatea topicuri pe aici de mi-ar trebui zile bune sa le citesc pe toate, sorry daca subiectul a mai fost discutat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator tanigsm

am zis ca am incercat sa vad care-i treaba cu WinISD, dar nu ma stiu deloc, si nu am niciun parametru pentru difuzor.Iar magazinul de la care le-am cumparat e la 100km de mine....nu prea trec des pe acolo

Link spre comentariu

МОДЕЛЬ M1012 ОСНОВНЫЕ ПАРАМЕТРЫ Номинальный диаметр мм 250 Сопротивление Ом 8 Мощность (AES стандарт) Вт 150 Чувствительность (1Вт/1м) дБ 96 Частотный диапазон Гц 60-4000 Звуковая катушка: диаметр мм 65 материал провода медь материал каркаса стеклопластик высота намотки мм 13 Магнитная система: высота рабочего зазора мм 8 диаметр магнита мм 154 индукция в зазоре Тесла 1.1ПАРАМЕТРЫ ТИЛЕ-СМОЛА Fs Гц 52.5 Vas дм3 41 Qts 0.35 Qes 0.37 Qms 6.6 Re Ом 6.1 Bl Тм 13.7 Sd дм2 33 Mms г 35.1 Xmax мм 2.5 L1kHz мГн 2.1 h0 % 1.5УСТАНОВОЧНЫЕ РАЗМЕРЫ Внешний диаметр мм 260 Диаметр установочного отверстия мм 231 Высота мм 120 Масса кг 4.8

Link spre comentariu

pe bune ca as simula o incinta ....... dar unitatile de masura date la Vas si la Sd nu le cunosc :rolleyes: ..... taica-miu zicea ceva de decimetri ...... dar ce treaba are asta cu volum nu stiu .... ca bass box imi cere unitate de masura pt volumdaca imi da cineva unitatea de masura intr-o alta unitate de masura care sa o recunoasca si programul ....... e bine

Link spre comentariu
Vizitator tanigsm

cam asta ar veni in engleza:MODEL M1012BASIC PARAMETERSnominal diameter mm 250resistances Ohm 8 power (AES standard) W 150 sensitivity (yVt/ym) dB 96 frequency range Hz 60-4000 the voice coil: diameter mm 65 material of wire copper is the material of body glass-fiber-reinforced plastic the height of coil mm 13 the magnetic system: the height of working clearance mm 8 diameter of magnet mm 154 inductions in the clearance of Tesla 1.1 PARAMETERS THIELE- RESINFs Hz 52.5 Vas dme 41 Qts 0.35 Qes 0.37 Qms 6.6 Re Ohm 6.1 Bl Tm 13.7 Sd dm2 33 Mms g 35.1 Xmax mm 2.5L1kHz mH 2.1 h0 % 1.5 FIXED DIMENSIONS outside diameter mm 260 diameter of locating hole mm 231 heights mm 120 masses kg 4.8

Link spre comentariu
Vizitator tanigsm

vas = 41 litri sd = 330 cm patratinici rusa nu stii :weedman:

tnx NeXuD_3deci volumul incintei = 41 litri ??dar sd ce semnifica?sau valorile astea trebuie introduse in program?scuze ca nu cunosc toate prescurtarile....inca ;)
Link spre comentariu
Vizitator tanigsm

am calculat cu WinISD. va rog sa-mi spuneti daca am gresit...e prima mea calculatie. Jos e rezultatul obtinutQts:0.35VAS:41 LFs:52.5 HzRe: 6.1 ohmLe: 2.1 Xmax: 0.003 m Z: 8 oh Qms:6.6 Qes:0.37 SPL: 96 dBPe: 150 WBL:13.7dia:0.260 mSd: 0.33 m^2****************incinta inchisaDrivers: 1Volume:26.6 lQtc: 0.56e bine sau aberez?tnx tuturor

Link spre comentariu

Eu iti sugerez sa faci o incinta bass-reflex de 38 de litrii (volum total) cu doua tuburi cu diametrul de 6 cm si lungimea de 9 cm (acordaj la 60 Hz). Noi am produs mult timp sateliti pt discoteca in aceasta configuratie si se comporta destul de bine. Sa nu te astepti la prea mult bas de la o astfel de incinta (F3=60Hz) deoarece aceste difuzoare sunt optimizate pentru a fi folosite in sateliti filtrati undeva intre 70-100 Hz. Iti recomand filtru de ordiunul 2 pt joase cu taiere la 5 Khz si filtru de ordin 3 pt inalte cu taiere la 6 KHz. Cu acest tip de incinta vei avea raspuns ultraliniar in gama 70HZ-18KHz cu un F3 de 60 HzACESTE DIFUZOARE NU SUNA BINE IN INCINTA INCHISA. Spun asta din experienta deoarece am incercat si noi mai multe tipuri de constructii cu aceste difuzor (chiar si un band-pass de ordinul 6) in speranta ca vom reusii sa scoatem ceva bass din el, dar nu am reusit, difuzorul nefiind proiectat pentru acest scop.Si apropo, puterea unui astfel de satelit ar fi in jur de 250 W RMS, in general toate difuzoarele MAG sunt mai puternice decat spune producatorul, deci componentele filtrului trebuie alese ca atare.By the way, cat ai dat pe difuzor? (daca nu e o intrebare indiscreta)

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări