Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

televizor grundig cind cauta nu se opreste la program

Guest adrian harhas

Recommended Posts

Guest adrian harhas

Buna ziua as dori sa ma ajutati la un tv Grundig P 37-071 cauta pe banda dar cind ajunge pe program nu se opreste,se duce mai departe Procesorul este SDA 5222-A101.Va multumesc anticipat

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

De cele mai multe ori acest defect are drept cauza directa dezacordul inductantelor FI (cale comuna).Pune tv-ul pe cautare si rasuceste usor miezul bobinelor pe care le ai acolo, (de regula cu o surubelnita nemetalica).

Praf il face ,daca nu are cunostinte solide in depanare... :sparge: E sasiu CUC7303;are TDA8362A ,deci o singura bobina - VIF ,la cautare automata nu se opreste fix pe canal ( ca in Germania de ex. ) ,trebuie selectat canalul ( ex. : C06 ) si facut acord fin pe fiecare in parte.
  • 1 month later...
Guest adrian harhas

Nu are nimic daca il strica pentru ca asa intra meseria in noi toti si eu nu i-am spus sa roteasca 10-15 ture. Nu inteleg ce au in plus canalele din Germania spre deosebire de cele din Romania?

Mersi pentru solutie, am utilizat-o si rezolvat problema. :)