Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masini de gaurit cablaje si nu numai


mitescu

Postări Recomandate

Salutare tuturor!As vrea sa asigur initiatorul acestui topic (mitescu) de aprecierea pe care eu personal am dat-o initiativei sale. Am citit toate cele 6 pagini ale topicului pe nerasuflate, si in mod sigur am avut multe de invatat. Pacat ca materialul grafic aferent explicatiilor a disparut aparent inexplicabil si foarte multe lucruri care ma interesau le-am inteles doar pe jumatate. Am o mare rugaminte la cei ce si-au copiat acest material sa-l arhiveze si sa mi-l trimita si mie pe MPIndraznesc sa revin pe topic dupa o perioada relativ lunga de intrerupere cu urmatoarele precizari in legatura cu realizarea piulitelor cu joc reglabil postate si explicate de mitescu in primele postari ale subiectului. Am folosit dupa cum se vede notiunea de "piulita cu joc reglabil", deoarece in practica nu exista piulita fara joc. Acest joc se minimizeaza prin procedee mecanice, pana la valori suficient de precise, incat sa nu afecteze precizia previzionata a intregului ansamblu CNC. Imaginea urmatoare este un screen al unei schite sumare din AUTOCAD, avand doar caracter demonstrativ si ca atare nu poate fi folosita intr-o anume aplicatie practica.[attachment=0]Piulita cu joc reglabil.png[/attachment]Ansamblul piulitei cu joc reglabil, dupa cum a precizat si mitescu, contine doua piulite, un distantier si 3 suruburi care in figura sunt de M6. Insa distantierul nu se executa din cauciuc si/sau materiale hidroplaste si nici macar din cupru, asa cum se specifica relativ la cele de precizie. - Cele 2 piulite sunt executate de regula din bronzuri, alame sau teflon, din motive de reducerea frecarilor si au fetele frontale rectificate plan - paralel si lungimi care sa acopere de regula cel putin 5 creste ale filetului arborelui filetat, pentru fiecare piulita; - Arborele filetat - nereprezentat - cu dimensiunea exterioara D este confectionat dintr-un otel aliat de cementare, cementat pe o adancime de 0,8...1,2 mm si calit in strat cu o duritate de 58...62 HRC. Se are in vedere ca la operatia de tratament termic arborele sa fie suspendat in cuptor in pozitie verticala pentru a nu se deforma. Dupa tratament arborele filetat (surubul) se repune pe strung unde cu un dispozitiv special este rectificat pe flancurile filetului, care de regula are o forma trapezoidala si nu rectangulara; - Distantierul este confectionat din otel si poate fi - sau nu - calit. El trebuie sa aiba diametrul interior cu aproximativ 0.5 mm mai mic decat diametrul crestei filetului surubului (D+0,5 mm) iar cele doua fete frontale vor fi rectificate plan - paralel.Una dintre piulite si distantierul se prevad cu gauri de trecere (diametrul surubului + 0,5 mm) echidistante pentru cele 3 suruburi de fixare, in timp ce cea de-a doua piulita (piulita 1 in desen) se prevede cu trei gauri filetate dispuse pe acelasi diametru cu cele ale distantierului si celeilalte piulite. Se asambleaza rigid cele 3 componente prin intermediul celor trei suruburi (M6 in schita) si se pun pe strung unde se fileteaza simultan astfel incat intre ansamblul filetat si surub sa existe un joc pe cat posibil mai mic. In continuare procedura este urmatoarea: 1 - Se demonteaza ansamblul piulita si distantierul este rectificat plan (frontal) prin tatonare pana cand re-asamblate piesele se vor infileta pe surub cu putin scartait (un ajustaj intermediar); 2 - Cu un dispozitiv special (de genul unei port-filiere) si folosind o pasta de rodat (carbura verde de siliciu sau chiar pasta diamantata) cu granulatia cat mai fina (de ordinul micronilor), se trece la rodajul manual al flancurilor surubului (pe toata lungimea filetata) Operatia poate dura cateva ore si se considera incheiata atunci cind ansamblul piulita se poate deplasa liber cu mana pe toata lungimea filetului fara sa mai scartaie pe portiuni. In urma rodajului flanculrile surubului devin din lucioase, mate ca aspect. Rezultatul rodarii va fi satisfacator numai daca, dupa aplicarea unui strat de ulei de ungere pe flancurile filetului, piulita se roteste liber la mana, dar nu va prezenta fenomenul de inertie, atunci cind i se imprima o turatie mai ridicata, ci se va opri imediat ce vom lua mana de pe ea. Daca nu se obtine acest efect, atunci se reia procedura 1 - 2, pana la obtinerea efectului scontat. Un rezultat multumitor se obtine de regula dupa repetarea de 2...5 ori (functie de precizia prelucrarilor anterioare) a procedurii de mai sus, care pot cumula zeci de ore de munca. Un caracter si mai precis al jocului se poate obtine daca inainte de ciclul 1 - 2, are loc o rodare plana manuala a suprafetelor deja rectificate care vin in contact ale distantierului si celor 2 piulite. Din momentul inceierii operatiunii de rodare, se evita sub orice pretext demontarea si remontarea ansamblului piulita, care la remontare va fi strins cu o forta diferita si fie jocul va fi amplificat, fie vom avea o usoara strangere pe filet (scartait) Acesta este si motivul pentru care este bine ca suruburile de asamblare sa fie asigurate la desfiletare.Corect executat ansamblul surub - piulita va avea o perioada lunga de serviciu, asa dupa cum precizeaza si mitescu, insa nu piulitele se vor uza mai mult (materialul moale) - asa dupa cum ii era teama unuia dintre interlocutorii topicului ci flancurile calite ale filetului surubului (materialul tare) Acesta este unul dintre paradoxurile mecanicii, dar deriva din fenomene absolut logice. In cazul uzurii abrazive (datorate particulelor dure intrate intre cele doua parti ale mecanismului) acestea se "infig" in materialul mai moale si sunt antrenate in miscare "muscand" din materialul mai tare. Daca este cazul, atunci cand se va constata uzura inadmisibila a mecanismului se va relua procedura 1 ; 2 de mai sus, sau daca uzura este pronuntata se va face o noua rectificare pe strung a flancurilor inainte de rodare.In practica se executa si piulite cu psibilitatea de reglare mecanica a jocului prin realizarea distantierului cu fete inclinate sub un anumit unghi, corelat cu profilarea corespunzatoare a celor doua "semi-piulite" La acestea reglajul jocului se face prin impingerea sau scoaterea distantierului - pana intre semipiulite, insa precizia prelucrarilor trebuie sa fie mult mai mare. exemplu cel mai la indemana este cel al strungurilor universale.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări