Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LCD-Display LCM1602ASL 16x2 Problema


Postări Recomandate

Initializarea afisajului mi-a consumat vreo 16 ore pe parcursul a 2 nopti. Nu e chiar asa simpla initializarea lui. Am si eu un afisaz asemanator insa testul l-am facut cu PIC16F88 dupa un proiect gasit in librariile de la JALv2. Sfatul lui Spitfire este o idee buna pentru a testa afisajele, este usor de implementat. Semireglabilul de 50k va fi prea sensibil la reglajul contrastului dar pentru test e ok. Afisajul trebuie intai initializat si pe urma pot fi trimise comenzi sau date.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eh , asa o fi cum zici tu , eu nu reusesc sa ii dau de cap la asta , si ma enerveaza :) .Daca tot ai asa de multe functionale iti propun un schimb , daca tot zicei ca dai 10 lei pe el + inca 10lei + transport ... discutam pe privat !

poate ar fi bine sa vedem si noi liniile de initializare ale display-ului, nu crezi?
Link spre comentariu

Pana la urma ce schema ai testat? Ca pe la inceput ai zis ca ai testat un HEX gata facut. Ca nu mai stiu care e problema. Nu afiseaza sau vrei sa se aprinda backlightul, care nu exista la afisajul tau? Primul meu afisaj mi-a dat batai de cap din cauza ca aveam contrastul la minim de nu se vedea nimic.

Link spre comentariu

Eh , asa o fi cum zici tu , eu nu reusesc sa ii dau de cap la asta , si ma enerveaza :) .Daca tot ai asa de multe functionale iti propun un schimb , daca tot zicei ca dai 10 lei pe el + inca 10lei + transport ... discutam pe privat !

poate ar fi bine sa vedem si noi liniile de initializare ale display-ului, nu crezi?
E bine initializat , am postat un link cu programul gata facut in primul post , parca .Dar ideea e ca eu cred ca e stricat asta , incat am incercat si sa blinkuiesc cursorul cum a zis cineva aici si nu am reusit :) !deci pinii i-am pus asa RW,RS,DB7,6,5,4 - masa , DB-3,2,1,0 - + si E il schimb de pe masa pe + . Si nu merge.A si asta pentru contrat pe + direct fara rezistenta.Am incercat tot felul de metode NU A MERS.Acuma nu mai pot pune poze ca deja l-am "decablat" pentru ca vreau sa il trimit colegului pegas !
Link spre comentariu

pai cum de pe masa pe plus? (E-ul?)in datasheet scrie invers... (H -> L) si inca o chestie nu o inteleg: ai zis in primul post: am inversat VSS si VDD ???

Da , modelul asta functioneaza invers decat cel hitachi obisnuit .are inversate + cu - . Oricum daca nu ar fi fost bine cum e , s-ar fi stins ledul care l-am pus sa imi indice daca functioneaza " liniile " de + si - , ca intra in scurt.
Link spre comentariu

pai tu ai atasat datasheetul.... acolo scrie clar "tranzitie high -> low". high-ul e "5V" si low=ul e masa... cum adica functioneaza invers?p.s. eu ma las pagubas.

Pff .Deci , treaba cu inversul e valabil la ALIMENTAREA LUI ! Am facut si HIGH - LOW si LOW - HIGH si tot nu merge !Nu l-am alimentat peste 5v - am stabilizator pe acea tensiune - doar alimenteaza si PIC-ul... :)Pai nu am nicio schema - cum scria in datasheet asa l-am conectat.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări