Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LCD-Display LCM1602ASL 16x2 Problema


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum alimentez cu 3,3V și nu se mai incinge, dar nici nu mai merge (funcționează). Chiar dacă revin la alimentarea cu 5V. Contrastul se reglează, legăturile sunt bine făcute, schita este verificată (aceeași care a mers și inainte), am schimbat și placa Arduino,  Mai am să schimb displayul.

Link spre comentariu

Bună dimineața.  Am revenit și vreau să vă spun că am alimentat displayul cu3,3V, se aprinde și pot regla contrastul. Când aduc cursrul semireglabilului spre - creste luminozitatea și apare prima data rândul de sus cu pătrățele, după care apareși cel de al doilea rând.

Dacă duc cursorul către + incepe să se intunecedisplayul, dispar pătrățelele și la un moment dat se intâmplă ceva; displayul ram\ne aprins, in schimb se vede o tres[rire a luminii ;si dac[ revin cu cursorul nu mai funcționează (adică nu mai apar pătrățelele și nici nu se mai schimbă rastru pâna când nu scot GND-ul sau +3,3V. Îl introduc imediat la loc și totul revine la normal (adică pot regla rastrul)

Nu apare nici un caracter pe display. Folosesc aceleași conexiuni si aceeași schită funcțională.

Care ar putea fi cauza? 

 

Menționez că Placa Arduinoam verificato și este perfectă, am incarcat altă schiță cu un senzor ultrasonic și funcționează perfect.

 

Am scos alimentarea de 3,3Vde pe pinul 2 si + de pe Anodul ledului de iluminat (pinul 15) și pe pinul 2 VDD am in continuare o tensiune de 3,6V.  Este normal asa ceva?  Deci apare tensiune de pe pinul 13 pe care am 3,7 - 3,8V. 

Este normal ca tensiunea să treacă si invers? 

La o tensiune de 2,28V , contrastul se blochează (scade tensiunea la 1,9V)

Editat de pauly
Link spre comentariu

OK. Vă mulțumesc tuturor pentru ajutorul acordat,in mod deosebit moderatorului ,,Stefan" care mi-a explicat cum să elimin   circuitul 7660, condensatorii C1, C2 .

Acum merge fără nici un fel problemă. 

Așa trebuie ajutat un om care cere ajutor. Dacă aș fi știut cu siguranță nu ceream ajutor.

Oricum, așa cum am spus, le mulțumesc tutror celor care au vrut să dea o mână de ajutor.

 

Vă doresc tuturor ,,Sărbători fericite"!imagine_2021-04-26_142203.thumb.png.8b660d3f1cd74b4c4f417e47a96ed7de.png

Link spre comentariu

La pinii 15-16 este ledul display.

Ce cauta potentiometrul legat la led in varianta 2?

Cat de tare se aprinde ledul display daca e legat printr-o rezistenta (potentiometrul) de 10-22K la acei 10V?

 

Prima varianta ar fi corecta pentru afisajele vechi. La afisajele mai noi, potentiometrul de contrast se leaga intre masa si +5V si are cam 5K dar merge bine si cu un potentiometru de 10K pentru un consum mai mic.

 

Am si afisaje la care ledurile afisajului se alimenteaza la 12V sau chiar 24V dar niciodata nu am intalnit asa ceva la 1602. Iar de tensiune negativa pe pinul contrast, au nevoie doar modelele vechi.

Editat de cimitavita
Link spre comentariu

Nu m_am facut inteles!Este vorba de un afisaj cu ,,negativare,nu stiu daca  potentiometrul de contrast mai merge intre +5V si masa,sau ledul de iluminare se mai conecteaza intre +5V si masa prin rezistenta aferenta.

Asta e dilema mea!!!

Link spre comentariu

Ledul backlight e separat de restul afișajului iar tensiunea la care merge depinde de economiile făcute de domnul chinez. Te uiți pe cablaj și vezi cum e conectat ledul la pinii 15-16.

Dacă e pus direct, trebuie alimentat exact ca un led normal, adică printr-o rezistenta 330-680 ohmi la 5V sau chiar peste 1000 ohmi dacă afișajul e alimentat la baterii și vrei un pic de economie.

Pe unele afișaje in serie cu ledul e pusă o rezistență de 100 ohmi. E cam riscant să fie alimentat direct la 5V, așa că e bine de adăugat încă o rezistență de 330-510 ohmi.

Pe alte afișaje în serie cu ledul backlight este o rezistență de 510 ohmi. Acolo, la pinii 15-16, se poate pune direct 5V.

Pinul contrast se alimentează de la cursorul unui potențiometru de 10K pus între masă și +5V. Dacă nu merge și e un afișaj mai vechi, se poate încerca o tensiune negativă. Consumul pe acest pin este foarte mic și când facem teste de alimentare se poate pune o rezistență de 500-1000 ohmi în serie cu acest pin pentru protecție. Dacă atunci când modificăm tensiunea pe pinul contrast, încep să se vadă toți pixelii de pe primul rând, înseamnă că pinul contrast merge dar afișajul nu a fost inițializat corect și e o problemă cu programul care comandă afișajul sau există pini defecți la afișaj sau controlerul care comandă afișajul.

Link spre comentariu

@nel65 schema a doua este buna. Dar daca ai legat +5V sau GND acolo este posibil sa fi afectat circuitul integrat 7660 sau condensatorul C2.

Verifica daca, intre GND si VEE in gol ar trebui sa ai ~ -7Vcc:

GND -> pin 1;

VCC -> pin 2 (+5Vcc);

VEE -> pin 15:

GND & VEE = ~ -7Vcc.

 

Si eu am patit-o cu el: am legat +5Vcc pe VEE si s-a dus condensatorul C2. Se poate observa ca C2 a fost inlocuit. Am citit documentatia si am vazut cum se conecteaza.

A se vedea in link:
LCD 2004 - VA Negative Transmissive
 

Editat de va_cristi
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări