Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest scorpion

de unde pot cumpara o placa pentru senzori te temperatura

Recommended Posts

Guest scorpion

Hellointeresante chestii de citit aicea pe forum, singura problema a mea este, ca nu prea stiu electronica, stiu shi io ce-s alea tranzistoare, termistoare, relee, rezistentze , shi ce fac, dar cam aicea se limiteaza cunostintzele mele in domeniu , deci ajung optez la ideea de a cumpara ceva gata facut, sau daca nu, sa fie totushi simplu de asamblat.Shi ca sa termin cu balariile o sa trec la subiect, mie mi-ar trebui o placa, care prin portul paralel probabil, sa pot sa citesc temperaturile (daca se poate 2-3 sonde cel putzin) shi sa faca niste contacte la comanda (2-3 shi alea).Eu ash vrea sa stiu daca voi cumva cunoastetzi vre-un magazin care sa aiba asha ceva, binentzeles daca se poate sa fie in romania, (daca nu e in Romania totushi sa trimita comenzi in romania) sau o pagina al vreunui magazinProgramarea nu e o problema, floare la ureche , doar hardweru ma intereseaza Cu tot respectu shi multzumirile de rigoare

Guest scorpion

Dah am vazut ca toat lumea opteaza pentru senzori dallas in aceasta situatzie, dar problema mea e ca o fi simplu de facut placa, dar problema e ca totushi exista posibilitatea de a face scrum toata povestea :) de aia intrebam daca pot gasi sa cumpar toul facut, in strainateat am vazut, dar nu livreaza in RO

si cam cit ai vrea sa dai tu pe montajul respectiv cu 4 senzori dallas si 4 relee pe portul paralel

Eu nu am lucrat cu senzori Dallas, dar am citit despre ei.Iti pot face un montaj prin care sa programezi evenimentele pe portul paralel. Adica sa functioneze fara ca temperatura sa fie mereu citita de PC si actionate releele.Daca vrei ca PC-ul sa faca totul, combinatia cu DS1820 si niste relee comandate de niste tranzistori este cea mai simpla.Spune cat esti dispus sa dai sa iti zic daca ai sanse.

Guest scorpion

sofian fa-mi o oferta pe care nu o pot refuza

nu este nici o oferta am intrebat ca sa stiu cu ce tip de senzori sa fac o schema si cablajul ca restul ai zis ca stii (programare)

Guest andries_andreea

m-ar interesa si pe mine schema (referitoare la acesti senzori DALLAS)maq puteti ajuta.

Guest andries_andreea

Multumesc.Dar m-ar interesa daca acest senzor se poate lega la un PLC.Am acces la unul care este folosit in industria navala.Este o aplicatie pe care vreau sa o fac ptbpr de diploma.Daca imi poti da mai multe inf ti-as ramane recunoscator.Pret, de unde ii pot cumpara.Multumesc anticipat.