Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

centrala termica pe lemne


Postări Recomandate

16 ore autonomie.. asta daca ai o centrala suprasuprasupradimensionata. sau daca merge in regim de avarie!. am vazut in functiune nu una, nu 2 ci zeci de centrale pe lemne, de diferite tipuri. si eu am incalzire cu centrala pe lemne de 5 ani. la incaput cuun artizanala- pe care o regret- si acum cu una de comert. ..as vrea eu asa o autonomie. poate cu puffer sa ajung acolo!

referitor la schema postata: tevile sunt inversate, pompa e montata pe tur- nu e ok, deoarece va suporta o temp mare, si deci o viata mai scurta..

apoi- vas de expansiune: deschis- se monteaza in spatele pompei, inchis- pe retur, cat mai aproape de centrala.

asa cum mai zicea cineva: daca tot ai dif aia de nivel, e bine sa o valorifici ptr o oarecare termosifonare. in plus: mai ai nevoie de o pompa pe by-pass, niste robinetzi, filtre, supape..niste fleacuri ce vreo 1000 RON :speriat

 

Posted Image

in schema este o vana termostatata in locul pompei. fiecare cu avantaje si dezavantaje...

Salut.

Pentru un cazan pe lemne, am inteles ca e mai sigur sa faci instalatia cu vas de expansiune deschis,deci ca mai sus.

Am si eu ceva nedumeriri,

De ce mai trebuie supapa de siguranta din moment ce nu exista presiune pe instalatie.

Vasul de expansiune trebuie sa functioneze ca cel de WC,ii trebuie flotor? sau pur si simplu are o anume cantitate de apa in el.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări