Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

centrala termica pe lemne


Postări Recomandate

salutare !am o casa in constructie , si a venit vremea sa implementez un sistem de incalzire.avand in vedere specificul locului , m-am hotarat la o centrala pe lemne , marca VIADRUS , de 23 kw (suprafata de incalzit 150 mp , inaltimea camerelor fiind de 2,45m )casa are o anexa de 3,5mx3m , unde vreau sa instalez centrala .poate stie cineva sa-mi spuna daca trecerea conductelor (cupru) pe sub dusumea ,(bineinteles izolate cu armaflex), comporta vreo problema, avand in vedere si diferenta de nivel la care se afla pardoseala casei fata de anexaatasez si schita .multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

iata si schita :

 

tevile vin pe langa centrala

nu pe sub ea , cum poate s-ar intelege din schita (sry , am facut-o la repezeala , dar cred ca se intelege ideea)

deasemenea , pompa de recirculare , am inteles ca este bine a se monta pe retur , din cauza ca temperatura apei este mai mica , cavitatia necreind probleme pe retur

despre vasul de expansiune (nereprezentat), care varianta e mai buna : inchis sau deschis (pentru cazul meu , bineinteles), si unde e mai bine a fi montat: petur sau pe retur?

Link spre comentariu

as mai avea o intrebare separat de subiect , dar ca sa nu mai deschid alt topic :tevile de apa rece si calda le-am "tras" prin pereti (caramida eficienta) si prin pardoseala de beton (deasemenea izolate in armaflex)instalatia am supus-o unei presiuni de 4 bari , timp de 48 de ore , o singura lipitura prezentand problemeam remediat lipitura respectiva , supunand pentru alte 48 de ore instalatia la 4 bari , de data asta totul fiind in regulaintrebarea mea este : prezinta garantie modul asta de incastrare al tevilor?mai mentionez ca instalatia de apa calda- apa rece, este facuta pe PPR (cu camasa de aluminium)

Link spre comentariu

as mai avea o intrebare separat de subiect , dar ca sa nu mai deschid alt topic :tevile de apa rece si calda le-am "tras" prin pereti (caramida eficienta) si prin pardoseala de beton (deasemenea izolate in armaflex)instalatia am supus-o unei presiuni de 4 bari , timp de 48 de ore , o singura lipitura prezentand problemeam remediat lipitura respectiva , supunand pentru alte 48 de ore instalatia la 4 bari , de data asta totul fiind in regulaintrebarea mea este : prezinta garantie modul asta de incastrare al tevilor?mai mentionez ca instalatia de apa calda- apa rece, este facuta pe PPR (cu camasa de aluminium)

Din punctul meu de vedere primeaza cel mai mult modul de a putea face intretinerea cat mai usoara pe viitor in defavoarea aspectului;deci eu prefer sa fie montate aparent.La dvs. fiind o anexa nu cred ca conteaza prea mult aspectul si ar fi de preferat sa fie montate aparent,dar gusturile nu se discuta.Oricum daca optati ptr. incastrarea tevilor e bine ca partile care vin sub tencuiala(pardoseala) sa fie dintr-o bucata iar elementele de imbinare(coturi,t-euri) sa fie in exterior.Totusi in ipoteza unui inghet(nu se stie niciodata)va trebui sparta tencuiala(pardoseala)ca sa puteti reface circuitele.
Link spre comentariu

ok, dar legat de diferenta de nivel, ce imi puteti spune?

din ce am inteles e bine ca pompa de recirculare sa fie sub nivelul tevilor pozate pe perete..

are asta vreo importanta majora?

vasul de expansiune: deschis sau inchis (iarasi din ce am mai citit , ar fi mai bine inchis , deoarece nu se evapora apa , care obligatoriu trebuie demineralizata , apa distilata)

Link spre comentariu

domnule mercenar , sa nu dati cu pusca , da va cam contraziceti in afirmatii tevile ori sunt din cupru ori pexal ,facetine sa intelegem daca circuitul e deschis vasul pe retur daca e inchis pe tur , pompa sa fie orizontala ,nu uitati de supape de sigurantza si filtre y, diferentza de nivel din poza anexata nu e ,ba chiar invers .in poza turul si returul sunt deandoaselea totdeauna turul iese pe sus returul pe jos era bina daca postamentul ala la cazan sau ceo fi sa fie cat mai mic cazanul sa fie sub nivelul de sus al caloriferelor, in cazul in care se ia curentul poate mai merge si ceva termosifonare , am vazut la unul centerala bagata sub nivelul camerei circa 1,5m si mergea fara pompa , calculeaza cam cat curent consumi cu pompa pe luna de te sperii pe usor 20kw/luna

Link spre comentariu

ok, dar legat de diferenta de nivel, ce imi puteti spune?

din ce am inteles e bine ca pompa de recirculare sa fie sub nivelul tevilor pozate pe perete..

are asta vreo importanta majora?

vasul de expansiune: deschis sau inchis (iarasi din ce am mai citit , ar fi mai bine inchis , deoarece nu se evapora apa , care obligatoriu trebuie demineralizata , apa distilata)

cate calorifere pui ?, eu am vazut un viadrius care incalzea o scoala avea 11 calorifere ,nu prea facea fatza da nu inghetzi in scoala , datorita caloriferelor care trageau puternic trebuia un cazan mai mare circa 40kw .

pentru un singur nivel se opteaza vas deschis daca aveai casa cu nivel era musai sa pui vasul in pod sau vas inchis , e da se evapora , asteas povesti men, sa ne zici dupa prima iarna cata apa sa evaporat din circuit 100lm poate ,asta daca no scapi pe abur , e buna apa de ploaie daca ai sau distilata , dar sa fie bine filtrata , spala mai intai circuitul cazan calorifere cu ceva apa cu soda caustica sunt sigur ca sunt mizerii , mai ales in cazan ,

referitor la pompa ea functioneaza mai bine daca e sub presiune , de asta se zice sa fie cat mai jos

Link spre comentariu

Eu din cate stiu pompa de recirculare se monteaza pe teava care intra apa in centrala, nu pe una din tevile tur sau retur

atunci este clara situatia ... la un asa "bagaj" de cunostiimte eu as apela la o firma de specialitate .. o intrebare , daca nu este cu suparare .... cum credeti ca circula apa prin calorifere :bataie ?? singura ?? poate este bantuita !!! :ras:
Link spre comentariu

la un asa "bagaj" de cunostiimte eu as apela la o firma de specialitate .. o intrebare , daca nu este cu suparare .... cum credeti ca circula apa prin calorifere :bataie ?? singura ?? poate este bantuita !!! :ras:

e sa nu fim rautaciosi , fiecare cu circumvolutiunile lui ,sau poate la el se alimenteaza permanent cu apa instalatia si o varsa la rau pe retur ca e rece si nui trebe :cry:e un topic mai jos are vreo 25 de pagini s-au postat multe si marunte acolo, inceparetii sa traga un ochi si pe acolo mai intai .va multumesc
Link spre comentariu

nu vreau sa fiu rautacios mihai ... dar mai bine apeleaza la o firma specializata in asa ceva ... sau o face dansul , si are mari sanse sa fie un subiect al stirilor de la ora 17

corect atata timp cat nu se stie pentru ce e pompa de circulatie sau pompa de recirculatie , nu ca ar fi diferite dar au roluri diferite, de , refuz sa comentez, dar mai sunt si carti ,dar daca tot e netul la putere macar sa citim cat mai mult si selectam din toate cacaturile cei mai bun , nu ca asi fi marele expert in termodinamica dar lucrurile elementare le vad, am vazut cum se da buleala la executarea unei instlatii cand proprietarul vrea doar sa mearga instalatia si nu pune accent pe aspect sau consum, dar si instalatii executate tot de aceeasi firma care vrea sa faca treaba buna , de pe mai multi bani la executie , care faca treaba de calitate , muti dintre noi nu stiu cum se pozitioneaza o pompa fatza de atractia gravitationala , si o pun cum le tuna pe chelie , sau un filtru Y , e sunt multe de zis .....eu va spun doar sanatate si spor la treaba
Link spre comentariu

Multumesc tuturor pt. raspunsuri, dar in parte ,nu cred ca s-a inteles ceea ce ma intereseaza (sau poate nu m-am facut eu bine inteles..)am postat link-ul cu centrala cu pricina :viadrus c22 , sau , ma rog, una asemanatoare (aici mai e vb si de bani , ca nu ma dau afara din casa :limb: )deci , sa clarific niste lucruri ,care sunt doua distincte :1. Am vorbit despre instalatia de apa calda -apa rece (care deja este executata , si este pe polipropilena cu insertie de AL) , la baie si bucatarie . legat de chestia asta , intrebam care este parerea generala in legatura cu faptul ca am incastrat-o in pardoseala si in pereti (estetica, deh...). Mai spuneam ca , am verificat-o , sub presiune si e OK.Oricum, bine sau nu , nu mai am ce sa fac , sper sa nu cedeze vre-o lipitura in timp (de spart vreo teava nu cred ca ar trebui sa ma tem ,cred eu)2. Si adoua , cea care ma intereseaza cel mai mult, e despre achizitionarea centralei propriu-zise (la care tevaraia va fi de cupru , pentru ca peste tot , pe toate forumurile ,am vazut ca este materialul cel mai uzitat , si nu cred ca este cazul sa ma scumpesc la tarate si sa ma ieftinesc la malai ..)Principala problema a mea este , daca pozitionarea tevilor care pleaca din centrala (prin pardoseala sau pozate pe perete , nu m-am hotarat) , este bine ca sunt sub cele care vor fi pozate pe perete in casa (asta fiindca vreau- nu vreau ,diferenta de nivel nu am cum s-o inlatur , anexa fiinnd de fapt o camera din casa veche la ,care elevatia e mai mica )cat despre cum am desenat turul si returul (sus sau jos , nu conteaza, e doar o schita , care cum am mai spus, nu respecta dimensiuni sau altceva. Da, nu contrazic pe nimeni, poate trebuiau desenate invers.Pompa de recirculare , am vazut si in alte schite, si parerile altora, ca e mai bine sa fie montata pe retur, insa , iarasi nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, spun doar ce am citit pe netCat despre vasul de expansiune chiar nu stiu unde ar fi cel mai bine sa fie montat , si care ar fi logica (fiindca daca fac o anumita alegere --ca oricine care judeca o problema--,trebuie sa aiba si o logica..), si care varianta ar fi cea mai buna : deschis sau inchis.As dori daca se poate , raspunsurile sa fie legate de varianta aleasa de mine pentru incalzire ( centrala pe lemne), fiindca sunt sigur , ca pt. alte variante , datele problemei se schimba...Ca si nr de calorifere , nu cred ca numarul acestora este important, ci suprafata radianta , care asa cum spunea un coleg, trebuie sa faca fata volumului de incalzit .Daca pentru o camera de 4x4x2,45 , necesarul de incalzire este de 2,6kw/h , atunci am calculat bine ce fel de centrala imi trebuie (bineinteles acoperitor)Modul de calcul l-am luat tot de pe NetMultumesc ALL !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări