Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema amplificator complet HI-FI

Guest Racer

Recommended Posts

As vrea sa-mi recomandati un corector de ton si un amplificator de ~2x60W HI-FI.Ce vreau sa spun prin HI-FI,adik sa nu aiba fasait(sau macar sa fie cat de cat insesizabil)si sunetul sa aiba amplitudine.Apelez la voi, cei care ati avut de-aface cu amplificatoarele, pentru ca eu pot sa ma pacalesc foarte usor.Vad eu in catalog ca nush ce integrat are dist. 0,008%, dau o gramada de bani pe el si ma trezesc cu o surpriza neplacuta.Nu conteaza pretul.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai , amplicficatorul care are fasait, ala nu se poate incadra in categoria HI-FI , nici in categoria amplificatoare, ....poate in categoria , Generatoare de zgomot :)), ei bine , daca vrei sa faci un amp care sa sune bine nu-ti recomand sa apelezi la vre-un tda , acuma ar fii o varianta destul la indemana cu ceva stk la vre-o 50W de ex un STK4192, care este stereo si scozte 2X50W la 8 ohmi si asta doar la un pret de aproximativ 300000 de lei , asta la VItacom, eu unul am facut un final cu asta si merge super, nu o sa ai fasait :))), dar daca esti intradevar un pretentios.....atunci cauta ceva scheme cu componente discrede, si renunta la integrate, o sa ma uit dupa ceva...dar nu cred ca am doar de la 100W...

Pentru corector de ton , uita-te si tu pe forum ca sunt doua variante, cel cu TDA1524 si cel cu TCA5500, ....personal opetz pt TCA-Motorola....asta e doar 30000, iar tda-ul e 100000, asa ca ....alege tu, daca nu-ti plac niciunul , te duci la http://sound.westhost.com/project97.htm si acolo ai un preamplif corector de ton cu op-uri.

Si dupa cum se vede ofer si doar documentatia si cablajele pentru cei care vreau sa si-l faca singuri :wink: Mai ieftin de asa nici nu se poate daca aveti si ceva piese pe langa casa si nu trebuie sa le cumparati pe toate :P

Parca ar fi nustiuce secret schemele alea :lol: oricine cumpara un kit de la mine poate sa-i traga schema linistit.Problema este ca pentru cablaj (proiectarea lui) am muncit un picut si de asta costa cam dublu decat l-ar face o firma specializata daca ai avea desenul lui. De exemplu la cel de 400W am lucrat la cablaj peste 2 saptamani sa-l scot acceptabil ca dimensiune si fara probleme tehnice si permanent ii aduc cate o imbunatatire la fiecare serie noua pe care o fac.Singurele scheme ce-mi apartin mie 100% sunt protectia, filtrele toate si ce am acuma in lucru dar este surpriza :twisted: restul sunt adaptari dupa diverse scheme.In rest este apa de ploaie si scheme sunt cu duiumul pe internet :lol: trebuie doar sa vrei ca sa faci ceva. :? Eu am inceput sa fac aceste kituri pentru ca am fost ff nemultumit de ce este in materie de audio la noi in RRomania.

Nu vreau sa fac ceva simplu.Am suportul unui electronist in constructia amplificatorului.Uitati aici documentatia completa despre amplificatorul pe care vreau eu sa-l construiesc.Are pana si cablajul imprimat.