Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest ttt

Reparatie SONY CDP-361 - unde ?

Recommended Posts

Guest ttt

Buna ziua. Sunt nou pe forum si nu sunt sigur daca este locul potrivit pentru urmatorul mesaj. Oricum... Am un amic care detine un CD Player Sony CDP-361 (vezi poza atasata) defect. Nu mai citeste CD-urile. Nu stiu exact ce hiba are. Desi ar putea sa-si cumpere altul, omul vrea sa-l repare pe asta fiindca ii place scula etc. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Va multumesc.

De obicei laserele isi pierd din putere si din cauza asta nu mai citesc CD-urile.Ai cateva moduri de a 'invia',dar cu diferite rezultate.Stergi lupa laserului,cu CD de stergere,sau cu scule speciale.Maresti curentul pt. laser,din semireglabil.Schimbi laserul cu totul, care te costa cam mult.

Guest ttt

De obicei laserele isi pierd din putere si din cauza asta nu mai citesc CD-urile.Ai cateva moduri de a 'invia',dar cu diferite rezultate.Stergi lupa laserului,cu CD de stergere,sau cu scule speciale.Maresti curentul pt. laser,din semireglabil.Schimbi laserul cu totul, care te costa cam mult.

Un coleg de birou, membru marcant al comunitatii Hi-Fi (oricum, e muuuult mai competent decat mine) de la care am aflat, dealtfel, de aceste forumuri, mi-a spus ca a avut o problema similara, cu un produs similar, care se datora slabirii unei curele care antrena blocul optic (??). Ati intalnit cumva problema asta ? Va multumesc.

Bineinteles ca sant multe cauze, din care nu mai citeste CD-u.De ex. (din gluma!!) si daca e scos din priza aparatul. :rolleyes: Dar daca sa verificat ,anterior mecanica,si stergi si maresti curentu pt. laser,poate recunoaste vreun CD-u,si prin metoda excluderii vei afla, ce este buba .

Guest ttt

Bineinteles ca sant multe cauze, din care nu mai citeste CD-u.De ex. (din gluma!!) si daca e scos din priza aparatul. :rolleyes: Dar daca sa verificat ,anterior mecanica,si stergi si maresti curentu pt. laser,poate recunoaste vreun CD-u,si prin metoda excluderii vei afla, ce este buba .

:tonqe: Va multumesc.Beleaua e ca eu nu sunt electronist, ca atare mi-ar fi dificil sa identific semireglabilul pentru curentul de laser... :smt003

semireglabilul este pe blocul optic dar trebuie unblat cu grija ca poti sa-l strici

semireglabilul este pe blocul optic dar trebuie unblat cu grija ca poti sa-l strici

Intr-adevar, din experienta mea nefericita cu astfel de dispozitive, rar am reusit sa reinviu vreunul. Totusi incercarea merita. S-ar putea recupera unitatea. M-ar interesa daca stie cineva ceva despre ceva scule profesionale pentru reglajul respectiv, diagnosticare, remedii alternative etc. Mersi tuturor! Numai bine!

S-ar putea ca raza laser sa nu cada perpendicuar pe CD si atunci nu-l citeste .Sunt unele modele de CD playere care au reglaj pt sustinerea sinei pe care se misca lentila laser. Am intalnit asta .Incearca si asta .