Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amp pt subw 100..125W rms 4ohm


cos22tm

Postări Recomandate

Daca doresti ca aplicatia ta sa aibe ceva pretentii, trebuie sa-ti spun ca C&S-0002 este net superior decat C&S-0001, mai ales in ceea ce priveste felul in care se comporta la frecvente joase.

:finga: in sfatsit recunoaste ca un amp cu bipolari bate cu mosuri.. :finga: vorbesc irf-uri vs 2sc/sa ...
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

da. dar multe persoane au impresia GRESITA ca bipolarii au fost odata, si acum nu mai sunt buni de nimic, in comparatie cu mosurile..care cica se aud mai bine, si altele....daca vorbin de mosurile laterale..atunci se schimba situatia.. au f multe avantaje alea..printre care sunetul la bipoari+ avantajele de la bipolari: se ard mai greu,nu mai au second breakbown, si au amplificarea in tensiune,si nu in curent...dar daca vrobim de irf-uri (in general ) situatia se schimba in favoarea la bipolari,in principal la calitatea sunetului...asta vroiam sa zic...

Link spre comentariu

Acel NE5534 este un operational de zgomot foarte mic, insa nu este pus in schema din acest motiv ci pentru simplu fapt ca are fet pe intrare, in plus acel operational nu va "reclama" o problema cu zgomotul, din simplul motiv ca este pe post de buffer(separator).

Nope, e bipolar neaos... proiectat special pentru aplicatii audio (zgomot redus, latime de banda mare, capabil sa debiteze direct pe sarcina de 600ohm, chiar si offset-ul e suficient de mic). Curentii de polarizare sunt destul de ridicati si impedanta de intrare e relativ redusa. Atentie la compensare (cea interna e suficienta doar de la castig > 3).
Link spre comentariu

Gresesc si calculatoarele ... noi oameni stii bine ca suntem imperfecti :goodman: Integratul este compensat si extern.

Dar tot din cauza factorului uman - in majoritatea cazurilor. :yawinkle: Nici-o problema, se poate intampla oricand... totul e sa nu produca "victime" colaterale...
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator s3xpistols

Integratele.....integratele sunt bune dar pt bass tranzistorii sunt cei mai buni...fie ei mosfeti sau bipolari la bass depasesc cu mult..mult...mult integratele...si cine a lucrat cu ambele stie ca am dreptate, deci daca vrei Woofer fa ceva pe tranzistoare :supz:

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

in sfarsit am pus si eu in functiune amp-ul cu C&S0002 alim 2x35Vac 150VA => 2x51Vcc (filtraj 2x10000uF/63V)sarcina un subw 120Wrms 4ohm am o mica problema : semnalul de intrare este LFE/sub de la un DVD/divx player DV555x pe alte amplifuri este suficient insa pe acest Kit se aude foarte incet ~30W la max. in cazul asta trebuie si un preamp dar nu vreau sa mai investesc in asa ceva. Cum se poate modifica acest kit sa se auda cum trebuie adica (~100W..120W in 4 ohm) ? :toimonster:

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări