Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
cos22tm

amp pt subw 100..125W rms 4ohm

Recommended Posts

Salut ! am facut ceva schimbari la sistemul audio si am nevoie de un amp pt subwoofer. cerine :- putere : 100..125W rms in 4ohm- rasp bun in banda : 30Hz-120Hz (va fi folosit un filtru activ)- preferabil cu bipolari (gen 2N3055 sau LM3886-am scheme pt asa ceva)- sa fie disponibil ca si kit (nu prea am timp la dispozitie pt cautat piese)- exclus TDA-uri ! :toimonster: astept raspunsuri/sfaturi/idei/oferte de la voi . tnx :partyman:

da stiu proiectul cu LM3886 dar ma intereseaza cine imi poate face cablajul (1buc) si cu cat ? eventual montate piesele si testat...dupa cum spuneam nu am timp :smt005 si poate nu gasesc nici toate componentele odata mai bine kit

Cred ca C&S-0002(VERS1) este ideal pentru tine --> [C&S-0002]

sorteh am vazut de mult si site-ul tau dar nu stiu cum suna .si cred ca C&S-0001 ar fi suficient. poti pune niste poze cu un modul montat pe radiator sa imi dau seama cat ocupa intr-o cutie ?

Cred ca ce ti-a recomandat sorteh este ma indicat pentru tine pentru ca:-ai putere de 120W rms pe 4ohmi-este cu tranzistori, nu cu integrate. :supz: :supz: :supz:

ce nu-mi place la kit-ul propus de el este ca in schema este un opamp NExxxx , si crede-ma nu-mi place deloc cum suna operationalu ala de asta evit montaje/scheme in care e inclus asa ceva (decat daca e un BB OPA2134 :supz: )

eu am incercat un preamp cu NE si avea un zgomot de fond destul de urat. l-am inlocuit cu LM833 si s-a mai redus zgomotul dar tot departe ce mi-am propus. iar montajul avea bulca la masa si cabluri ecranate (in caz ca imi vezi zice ca nu bine conceput).am motivele mele pt care vreau ceva cu batranul 2N3055 sau LM3886T :rolleyes:

nu nu e ala ,asta e cu 4tipuri si scoate 200w,ceva mai bine elaborat.deocamdata o poza si daca esti interesat iti trimit schema pe mail

:axe: offtopic: luc, posteaza, te rog schema aceea, pt ca ma intereseaza si pe mine si e foarte posibil sai intereseze si pe alti forumisti.

da-mi adresa ta de mail si ti-o trimit findca eu sunt cam la limita de capacitate,si schema asta am mai pus-o pe forum de cateva ori.

kitul propus de sorteh este exact ce vrei tu..adica nu este exact ce vrei tu.pt ca e prea performant la ce te intereseaza pe tine.. tu cauti un amplificator care e din punct de vedere al sunetului inferior la kitul ala...

bafta la cautat....kituri mai proaste...

kitul propus de sorteh este exact ce vrei tu..adica nu este exact ce vrei tu.pt ca e prea performant la ce te intereseaza pe tine.. tu cauti un amplificator care e din punct de vedere al sunetului inferior la kitul ala...

bafta la cautat....kituri mai proaste...

tre sa recunosc ca ma intereseaza kit-ul lui sorin (sorteh) dar C&S 0001 nu celalalt.

nu caut amp aiurea , de altfel am si specificat. preferabil 2N, MJ, IRF , LM.

am gasit o schema cu 2N3055 si BDX66 . o studiez si aleg intre ea si cea cu TIP-uri de la luc