Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv philips


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

e sasiu g110.tranzistorii de care vb. dv. sint un pnp si un npn(bc858 si848)dak va uitati cu atentie pe capsula veti vedea ca un are scris 1k(e npn) celalalt e 3k(e pnp)dak nu gasiti smd puteti pune bc848(847,846) respectivbc858.e mai putin estetic.dioda e un LL4148(1n4148).mai aveti 2 c-uri de 10u de schimbat si o rezistenta de 15 omi care se duce.nu mai tin minte pozitionarea ei si nici schema nu o am in fata.bafta

Link spre comentariu

iartama tara dar aici la mine netul este inca o problema am o viteza de melcului iar fi rusine si scriu repede fiindca demulte ori cade legatura sperin curind sa trec la alt furnizor. rtc asta este inca odata scuze. In legaturacu tv din topic am rezolvat cu etajul de centrare al imaginii dar problema cu dimensiunea orizontala e lafel in functie de lumina se micsoreza.Banuiesc TRL ? am observat descarcari intre mezul de ferita si masa .Ori trafo este def sau circuitul dela cpatul rece al infasurarii de fit?Acum chiar am mevoie de schema ma puteti ajuta macar cu partea finala?

Link spre comentariu

E prima data cand aud un depanator tv. ca se refera la transformatorul de linii cu prescurtarea TRL,dar fie .Nu stiiu cum poate sa descarce ferita cu masa(toate tensiunile se plimba prin infasurarile de sarma de cupru interne tr.linii)cu masa ,dar daca se intampla acest lucru schimba-l (HR 6213,daca nu ma insel la G110,).Best regards! :smt006

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări