Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TCA730

aghora17

Recommended Posts

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 7 months later...

Credeti ca se poate face un control in tensiune pe 6 canale folosind 2xA274 ? Cum?Am cateva bucati pe acasa si poate le folosesc. Ma gandeam sa grupez comenzile astfel: 1/2 CI front, 1/2 CI rear, 1/2 (numai un canal) centru si 1/2 (numai un canal) subwoofer.As vrea sa incerc cu A274 nu cu A273 pt ca e mai simplu. Din cate stiu amplificatoarele comandate in tensiune sunt identice in cele 2 CI. Gresesc?

• 2 years later...

am si eu o intrebare referitoare la acest integrat(si la ruda sa tca740)in datasheet scrie ca necesita potentiometre de 10k,dar eu am deja o placuta cu 4 potentiometre de 50kmerg folosite cele de 50k? daca da,cu ce modificari?ms anticipat

luam da referinta articolul din Tehnium, de e prezentat la http://www.tehnic.go.ro/ton.htm unde apare ca pentru A274 trebuie intre pinii 4-16, respectiv 12-16 o plaja de tensiuni 2 la 9,2V (respectiv raspuns liniar 5,6V), redimensionezi rezistentele spre masa si spre plus in functie de valoarea potentiometrului tau, care poate fi si de 50k deoarece curentul pe intrarile de comanda e tipic 6uA si maxim 25uA, care e mult mai mic decat cel prin divizor :yawinkle:

• 4 years later...