Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se rectifica bacurile de la universal?


Postări Recomandate

...Universalele pe care le posed sunt in stare foarte buna si nu am uzuri la calea de glisare a bacurilor...

In mod normal - daca strungul nu se foloseste in productia de serie mare - universalul ar trebui sa "supravietuiasca" strungului. Uzurile in filetul spiral si in caile de ghidare sunt nesemnificative.
Link spre comentariu

Salut,In mod normal asa ar trebui sa fie daca este un universal de calitate, dar eu in practica mea am vazut destui mesteri care nu folosesc la strangerea universalului numai bratele cheii de strangere ci mai baga pe bratul cheii si o teava si strang piesa de realmente o deformeaza sau raman urme adanci unde au prins bacurile piesa.Datorita acestui fapt coroana sufera cel mai mult, urmand ulterior ca tot universalul sa aibe jocuri si batai.La fabrica unde lucrez este un strung la care au schimbat universalul cu un universal de la firma ROHM, cu pret peste o mie de €, dar ce este "enervant" la el este ca bataia nu depaseste 0.03mm pe toata plaja de diametre de strangere.Cu stima.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

La cererea lui radu cnc, am unit subiectele cu aceeasi tema. Im ipare rau, dar chestiunea initiatorului nu pot sa o rezolv decat in favoarea unuia dintre cei doi. Sper ca solutia aleasa, sa nu nemultumeasca pe nimeni.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

E un nenea rus care ne-o vizitat tara si i-a ramas o impresie foarta buna! Ideea e ca omu' asta, rusu Victor, la ora actuala e ''tata lor'' pe youtube in domeniul de prelucrari metalice! Pana sa ''dau'' de el, nu stiam cum se ascut burghiele... acum, pot sa ma laud ca scot spirale si din gaurire, nu doar strunjire. Merita vazute toate filmele postate de el!

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Eu am pus o pastila in spatele suprafetei in care bacul  prinde piesa . Nu stiu daca merge la orice model de bac . in felul asta bacul sta exact in pozitia de lucru ,si se elimina si uzura neliniara a filetului universalului. am ales un diametru pentru pastila de vreo 30mm , o media a pieselor la care mai mosmondeam eu. lucrarea ai iesit bine mult mai bine decit initial plus am salvat si o pereche de bacuri pe care le indoisem din prostie.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Tija etalon nu pot sa-i zic.Este o tija cu diametrul de 18mm,recuperata dintr-o veche imprimanta Panasonic .De fapt am recuperat mai multe tije identice si fiecare mi-a dat aceeeasi abatere de 0.02mm. Tot tija asta am folosit-o si la alinierea papusii mobile cu axa universalului. Aici mai am ceva de lucrat;in plan vertical am o abatere de 0,08-0,1mm.In cartea tehnica zice ca se admite o abatere de 0,04mm numai in sus,deci in plan vertical.Mai trebuie sa mai adaug niste lame de barbierit,altceva nu stiu ce as putea sa bag.Chiar ma gandesc sa las asa,nu de altceva dar se zice ca foarte bine este dusmanul lui bine,desi zicerea asta este discutabila.In plan orizontal am reusit sa ajung la 0.02-0.04mm.

Editat de en
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări