Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest dj_m00sk

ajutor......schema de amplificator......

Recommended Posts

Guest dj_m00sk

Salut.Ma numesc Paul si as vrea si eu o schema de amplificator cam de 30 de w, mai eftin........ sau ceva 5.1 dac aveti.Pls....!!!Ca nu se compara daca e facut de tine sau e cumparat din magazin....diferenta e satisfactia.....Multumesc

Guest dj_m00sk

pai pe 4 ohmi.......In sateliti cam de....ce stiu eu.....de 10 pe unu...sau ceva de genul.Iar subwoofer-ul sa fie cam de 30.sau 20.Ceva sa mearga cat de cat .intelegeti voi.......:)

Cumperi 2 bucati de kituri cu ta8210 si in total o sa ai 4x10W/4ohmi -4X25W/4ohmi, depinde la cat alimentezi.Trebuie numai sa le alimentezi (9-18V) si sa le pui un potentiometru pe intrare.Are protectie la supratemperatura, scurtcircuit.Alimentarea poti sa o faci si dintr-o sursa de calculator(alta, nu cea din care alim calculatorul.).

Iar pe partea de sub poti sa bagi un TDA 2050

Guest dj_m00sk

Sharky....m-ai dat gata.Eu nu pra ma pricep cu electronica prea bine, dar incerc acuma sa invat :d .Si incerc sa imi bag urechile peste tot pe unde aud de electronica.Imi place foarte mult si daca as mai si sti acest limbaj, ar fi cool.Eu mai mult sunt pe partea de soft......inca.....si video....editari vreau sa zic.Dar imi place sa stiu cum functioneste toate astea.....Si asa ca ma apuc de treaba...Am uitat sa zic ca imi place foarte mult muzica si de aia vreau boxe facute de mine, nu cumparate.....Si asa ca vreau si un amplif tot de mine construit.daca se poate.Normal, cu ajutor din partea voastra, a tuturor care imi dau sfaturi bune.Si de aia, un pik daca se poate mai pe intelesul meu sa va exprimati, ar fi nu cool, ci foarte mishto.Mersi oricum foarte mult

Guest dj_m00sk

"2 bucati de kituri cu ta8210"?????!!!!!!Adika?Ceva ce-s astea?Un pic mai e romaneshte........:P

Guest dj_m00sk

Am uitat..unde pot gasi 223j pe 250V si 392j pe 100V?[/code]

La magazin :tonqe: 223 adica 22nF (la 250V) si 392, adica 3.9nF.TA8210 este un circuit integrat de 2x22W, exista module gata construite.Poti afla si cu google, la cativa centimetri distanta.

Guest dj_m00sk

okdar la magazine de la mine din oras nu se afla, si nici nu aduc la comanda.ASta e partea ce-a proasta.......si nici macar echivalenta, daca nu este chiar piesa asa cum o vreau eu.....Am gasit pe net ceva fain, cu finali mofset, 2x100.......:P si este si mono...si poate o sa folosesc unul din ala pt subwoofer, iar pt sateliti, o sa caut un ta8210.Zici ca ala e destul de bun?10x man...

Stiu sigur ca adelaida face module cu asa ceva. Probabil mai sunt si alte firme.