Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Gandila

problema cu combo!!!

Recommended Posts

Am un sony crx320 care nu mai citeste cd-rom-uri ci doar dvd-uri.M-as baga sa-i mai dau din curentul de fascicol dar sunt 2 semireglabile pe lector... Unu pt dioda de citire cd si una de dvd.... Marea Intrebare.... Care e de cd..???? :smt005

pai le iei prin eliminarenotezi pozitia initiala, si alegi la intamplare unul pe care il dai la minimil montezi la loc, si vezi care nu citestedaca nu citeste nici dvd-uri, inseamna ca l-ai nimerit pe ala de dvd, daca nu este nici o diferenta , atunci a fost cel de la cd.problema rezolvata :finga:

Merci m-am gandit la treaba asta initial dar vroiam sa merg la sigur... Cum nu am gasit mai nimik si pe net asta o sa fac. Numai bine!

nu te sfatuiesc-ala de dvd se axeaza greu tarede obicei la dvd playere cel de dvd e in stangala asta nu stiu exact care este!

Merci mult. Am avut fler si nu am umblat la cel din stanga ca m-am orientat dupa trasee drept dovada ca citeste la fel dvd-uri dar cd inca nu... mai incerc... :smt003

Bineinetzeles ca da. E normal sa banuiesc praful si jegul de pe lentila in primul rand. Bete cu vata si izopropilic. :partyman:

alcolul izopropilic este bun pentru curatat aproape orice dar nu sticla organica -- o matuieste eu recomand spirtul clasic (dupa ce am 'rezolvat' vre-o cateva lentile cu izopropilic )succes !

Aoileu!!! :toimonster: Pai si acum aflu si eu... Dupa ani de zile de frecat lectoarele de cd cu zeama izopropilica.... Ce e drept rateuri nu am prea dat, dar se pare ca nu am insistat cu frecatu prea mult...sau erau prea bune lentilele. E bine de stiut, desi am avut ceva probleme cu luatul vopselei de pe suprafete frecate cu izo. si banuiam ca dizolva un pic unele tipuri de "materiale plastice" Merci mult !!!

Se gasea candva de cumparat pentru curatare alcool izopropilic neutralizat. Eu am de la cineva alcool izopropilic de puritate mare, si am sters multe cu el, inclusiv lentile de ochelari, care nu erau din sticla, nu mi s-a intamplat niciodata ce spui..Nu te contrazic totusi...Eu am sters intotdeauna lentilele de CD-ROM cu alcool izopropilic.

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.