Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Alexxx

Am si eu o intrebare

Recommended Posts

Merita sa modific un amplificator facut cu tranzistori STK 9207 cu unul tot cu tranzistori dar MOSFET ??? Se merita modificarea ??? Pe mine m-ar interesa o putere de 150W/4ohmi Multumesc

Macar inlocuieste-l cu ceva care are o schema mai decenta.

da se merita si inca ce,si pastrezi doar alimentarea si carcasa ampliful se aude marfa

Macar inlocuieste-l cu ceva care are o schema mai decenta.

corect...Cel de la IEI este surprinzator de decent, pentru epoca (si conditiile) in care a fost construit. Oricum, e mult mai decent (mai ales topologic) decat multe amplificatoare cu/fara MOS-FET-uri vehiculate pe aici sau aiurea (nici nu mai mentionez chinezismele din comert).Ar merita, poate - in prima faza - sa inlocuiesti condensatoarele de calitate mai slaba (in special electroliticele) si finalii (eventual si prefinalii) cu modele mai performante (daca ai chef chiar toate componentele pasive - activele utilizate in diferential/VAS sunt suficient de bune). Daca ai experienta, poti incerca chiar niste MOS-FET-uri in locul finalelor/prefinalelor (cu toate ca TO-3-urile tind sa devina prohibitiv de scumpe in ultima vreme), din pacate cu o reducere a puterii maxime.

la schema care ai zis ca vrei sa o faci mai pune inca un rand de finali si iti garantez ca o sa fii super satisfacut la cum o sa se auda. Sptamana trecula am terminat de facut unul stereo s vreau sa zic ca sunt super multumit de calitate. :partyman: SA AI SPOR ....

S-a mai discutat despre ampliful asta...Pune-i o sursa de curent constant in etajul dif si oglinda de curent.Daca mai vrei sa pui finali ar fi bine sa pui un repetor pe emitor intre etajul de amplificare in tensiune si finali.Multi mosfeti vor avea o capacitate mare si vor "bruia" etajul de amplificare in tensiune.Cel mai bine alegi o schema mai de bun simt. Asta e facuta in stilul" merge si asa".

si cam ce scheme imi recomandati pentru puterea mentionata mai sus ??? aaaa si ce intelegeti prin schema DECENTA

Guest TheOne

pai sa fie un lucru clar : daca nu schimbi traful poti face orice schema vrei puterea nu va creste ! odata cu trafu trebuie radiator mai mare diode etc. eu unul cred ca nu merita schimbat etajul final ! stii cum se spune : "If it ain`t broke fix it until it is " adica daca nu e stricat repara-l pana il strici :partyman:

si se merita sa fac o modifacare cu traf cu tot ??? Dar cand dau si eu volumu mai tare sa nu mai distorsioneze ???

Eu as recomanda sa ramai sub +-50V, daca vrei sa urci peste mai pune finali.

am inteles sa ai pun o pereche de finali daca urc peste 50V dar alimentarea parti de comanda ce fac cu ea ??? la cat o alimentez aici sunt putzin bagat in ceata k pana acum nu am prea lucrat cu amplifuri de genu asta :(

Se merita modificarea, eu chiar am facut asa ceva la un astfel de amplificator, am pus TDA7294, care are FET-uri pe iesire si are o schema simpla.Parerea mea e ca la puterea asta poti face si cu integrate, oricum vei obtine un amplificator mai bun, STD9207 erau oricum f. slabe ca viteza de raspuns.Daca vrei sa te complici mai putin, schimba finalii cu niste MJ si toti condensatorii electrolitici. Schema originala nu e rea, dar e facuta cu componente de slaba calitate.

nu cred k merita sa ma apuc sa schimb SDT-urile si condensatori as vrea sa schimb cu totul amplificarea si preu.