Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eagle - versiuni diferite


Vizitator tico

Postări Recomandate

Vizitator IONUT ONILL

Am gasit, va multumesc. STiam de potentiometrele respective eram dus in eroare ptr faptul ca simbolul res[ectiv avea doar 2 pini.Cum se p[oate verifica functionara schemei in Eagle 4.16, inclusiv dupa ce am arajat-o si in board ?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator IONUT ONILL

Se poate face alt board in Eagle free fara sa-l sterg pe acesta ?Am aranjat piesele si le-am tot mutat. Insa as vrea s-o mai iau de la capat cu board-ul nu si cu schema, fara sa renunt la acesta.Multumesc.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Flash

Eagle,Eagle,Eagle.........toata lumea vorbeste despre Eagle,si eu nu stiu ce program e asta!!! Eu lucrez cu Orcad-ul..e foarte usor de lucrat cu el si iti permite sa faci orice (..inclusiv clatite ...Hi!). Serios vorbind, mi se pare cel mai bun program de realizat cablaje ,(merge pana la 7 straturi...si daca te straduiesti si mai mult ..).Nu stiu nimic despre acest "Eagle.Am mai lucrat cu Protel-ul,dar e mai slab.De asemenea mi-a placut sPlan-ul 4.0 si sLayot-ul 40 . Sunt bune ,dar trebuie sa lucrezi separat cu ele (adica dupa ce-ai facut schema ,iesi din unul si trebuie sa intri in celelant..iti i-a timp mai mult)Daca cineva are rabdarea sa ma indrume de unde pot procura Eagle-ul, i-as ramane recunoscator sau l-as dota cu Orcad-ul sau Protel-ul.Cu stima ...Flash

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

?tie cineva cu ce naiba se m?nânc? eroarea asta???

Posted Image

 

am f?cut 2 scheme, cu tot cu cablaj, ?i nu pot deschide nimic: d? senin mesajul ?la, ?i atât!!!

(mi-a luat toat? ziua s? fac schemele alea, am dat reboot, ?i... sufletu'!!!) :smt021

 

P.S. e versiunea free, bineîn?eles!!! da, schema aia e foarte "complex?": un traf, o siguran??, o punte, ?i 2 condensatoare!!! (aia care mi-a mâncat sufletul e ceva mai mare: 3 ic-uri ?i vre-o 10 rezisten?e...)

Link spre comentariu

da... mi-a aparut si mie... si am sters eagle! dar mie mi-a aparut dupa ce am incercat sa cracuiesc eagle :d. Ai facut cumva un update in ultima vreme la eagle?

si ca sa vezi ca nu esti singur: mie mi-a mancat o schema cu 10 ic 10 tranzistori si cam 60 rezistente. Nu pun la socoteala ca a trebuit sa creez eu libraria cu ir2110 !!!

Imediat dupa eroare am tras un uninstall si am instalat kicad.

Posted Image

e free si... mai am si sursele la el :d deci nu mai e nevoie sa-l cracuiesc freo-data

Link spre comentariu

m?car de-a? fi încercat s?-l sparg!!!îns? l-am l?sat în pace... pentru ce am eu nevoie, versiunea free m? coafeaz? foarte bine.poate l-a apucat ?i pe ?sta cheful s?-?i fac? update direct pe internet...o s? copiez .sch-urile deoparte, instalez ultima versiune nebeta, ?i mai vedem... dac? tot mai are hachi?e, trec la kicad...later: aveam 4.13, l-am dezinstalat, am pus 4.16, la fel face!!!ia sa vedem cum e kicad...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări