Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ATMEGA FUSEBIT DOCTOR


Postări Recomandate

Incearca si curata placa, posibil ca sacazul (sau pasta decapanta) folosit la lipire sa-ti creeze greutati, uite ce a patit colegul:

S-ar parea ca de vina era pasta decapanta care ramasese intre doi pini ,am curatat placa cu spray curatare si functioneaza corect acum :ras:

Dupa cate vad in poze, ti-ai redesenat cablajul? Daca DA, verifica cablajul dupa schema sa nu fie vreo greseala. :da
Link spre comentariu

Da, l-am redesenat in sensul de a-l mai "curata" un pic de zonele cu cupru inutile. Altfel, n-am modificat traseele ca puncte de conexiune. Sper zilele astea sa imi fac timp si sa-l curat cat se poate de serios, adica cu o perie mecanica. Chiar sint curios ce o sa se intample. Mi-ar prinde tare bine sa functioneze ca s-au strans cateva uC-uri blocate, care mare folosinta mi-ar face dac-ar functiona.... :)

Link spre comentariu

Am blocat si eu un ATtiny13 si un ATtiny2313, numai ca am preferat sa pun altele, caci la cat costa.... ar trebui sa blochez vreo 10 ca sa inceapa sa fie rentabil.

Ei na, rentabilitate...., sa-mi fac firma de "deblocat" Mc-uri nu mi-a venit pina acum :ras: o sa vina ziua cind o sa "stai" intr-un Mc oarecare si sa vezi atunci ce bun e acest "deblocator" sau cu alte cuvinte la cit costa sa construiesti unu` e aproape "obligatoriu" sa-l ai pe linga tine......
Link spre comentariu

Sigur, e un punct de vedere. Totusi nu cred ca e intotdeauna asa de simplu.... La unele aplicatii este necesara blocarea, cu buna stiinta, a uC-ului. In cazul in care aplicatia e in stadiu definitiv, n-ar fi nicio problema, dar daca vrem sa mai unblam la hex si sa-l mai bibilim, trebuie sa deblocam uC-ul de mai multe ori si sa-l rescriem. Daca optam sa cumparam de fiecare data un uC nou s-ar putea sa nu mai fie asa de rentabil. E drept ca unele modele sint ieftine, dar daca nu le gasesti la magazin si trebuie sa le comanzi online, pretul final se cam tripleaza. Pe mine unul ma cam doare sufletul sa arunc la gunoi componente functionale, desi poate asta e doar o forma de zgarcenie....Eu, in momentul de fata, astept de trei saptamani sa-mi vina un ATTiny13 nou, pentru ca n-am resuit sa-l deblochez pe cel pe care-l am deja si-n loc primesc, zilnic, cate un "mai sunati maine ca poate ajunge ! "In sfarsit, fiecare cu reperele lui, dar, la cat coasta un astfel de "doctor", eu cred ca merita construit. Si daca mai e si functional, nu ca in cazul meu :jytuiyu , eu cred ca e o unealta foarte buna in laborator...

Link spre comentariu

dupa cum vad din pozele pe care le-ai facut sunt mai mult ca sigur ca asta e problema nefunctionarii:adica trasee care se ating intre ele desi n-ar trebui.eu zic sa iei un cuter si sa treci printre fiecare in parte si sa te asiguri ca ai eliminat problema. apoi speli bine cu alcool etilic tehnic si mai faci o proba..asteptam rezultatul

Link spre comentariu
Ei na, rentabilitate....

Cand voi avea nevoie o sa il construiesc, era o parere personala, in prezent am in stoc multe controllere dar nu am blocat decat 2...

Nu am contestat utilitatea, ci rentabilitatea, dar daca pentru tine nu este importanta e ok, dar nu trebuie sa o consideri o prostie, ci doar o nebunie a unora mai cu experienta.

Cu banii pe care ii castig intr-o zi cumpar 50 attiny, nu vreau nicidecum sa ma laud, dar ca sa construiesc acest deblocator pierd jumatate de zi + materiale consumate (placa de cablaj, folie pnp sau film transparent, clorura, burghie, mizerie, conectori, carcasa, spatiu apoi sa il depozitez).

 

.... o sa vina ziua cind o sa "stai" intr-un Mc oarecare si sa vezi atunci ce bun e acest "deblocator"

Aproape ca te invidiez.

O sa vina ziua cand o sa ai si tu ca mine prea multe controllere si placi de dezvoltare si nu stii pe care sa mai arunci incat sa mai faci spatiu. Nu stau intr-un Mc oarecare pentru ca am prea multe tipuri.

 

dar daca vrem sa mai unblam la hex si sa-l mai bibilim, trebuie sa deblocam uC-ul de mai multe ori si sa-l rescriem

Tocmai am scris un asemenea program si mi-a mers din prima. Oricum daca stiu ca voi scrie de 100 ori un program pentru tiny13 pana il fac functional mai bine cumpar 2313, costa cam la fel si am o gramada de pini in plus. Dupa simularea pe computer, nu pot fi prea multe greseli de corectat.

 

Eu, in momentul de fata, astept de trei saptamani sa-mi vina un ATTiny13 nou, pentru ca n-am resuit sa-l deblochez pe cel pe care-l am deja si-n loc primesc, zilnic, cate un "mai sunati maine ca poate ajunge ! "

Imi pare rau pentru tine, eu daca le comand dimineata la RS, ajung a doua zi. 3 saptamani astept sa ajunga din China, daca nu ma grabesc si vreau sa iau mai ieftin, probabil de asta exista diferente de opinii intre noi. De obicei cumpar 10 sau multipli de 10, e mai ieftin.

 

Eu in general am evitat sa folosesc pinul de reset al controllerului pentru ca de obicei il folosesc chiar pentru acest scop. Am nevoie de mai multe ori de butonul de reset decat de inca un pin de iesire.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am incercat cu o tensiune de reset la limita maxima conform datasheet, de 12,8 v. Aceași problema.Am cumparat alt atmega 8, l-am scris conform postarii lui GEOMAR iar manifestările sunt identice. Am revăzut de mai multe ori lipiturile, am trecut cu bisturiul pe lângă ele, le-am verificat cu multimetrul, nici un scurt. Am zis că ATTINY2313 are broken signature și atunci am facut convertorul TTL la RS232 cu cirrcuitul acela specializat (M@X232N). Cu softul TERATERM nu am lucrat, dar am încercat cu softul BRAYSTERMINAL propus de MANEKINEN. Nu citesc niciun mesaj, ca și cum nu ar avea firmware.Referitor la firmware, când am scris cu SINAPROG 2, dimensiunea fișierului scris este de 8136 de biti dar nu pot sa vad ce scrie anume in controler. La verificare, citeste si compara cu ce a trebuit sa scrie și îmi spune că e OK. AJUTOR. Nu mai știu ce să mai fac. USBASP se vede în lista de device-uri. Cum îl bag pe portul USB, cum îl vede, dă și un semnal sonor. Menționez ca pe laptop am instalat și mediul ARDUINO. Se pot influența setările unul pe altul (arduino cu avr). Sunt dispus, dacă cineva are disponibil un atmega 8 scris cu firmwareul, să îi ofer unul nou și o compensație, pentru efort. Sunt din București, deci aștept un coleg din același oraș, sau în disperare de cauză, solicit sprijinul lui GEOMAR (rog PM, am vaăzut la un alt thread că i-a propus unui coleg de pe forum să-itrimită un controler prin șoferii curselor de microbuz sau autobuz). VĂ ROG MULT!NU RENUNȚ ȘI NU MĂ LAS PÂNĂ NU ÎL FAC SĂ FUNCȚIONEZE.CHIAR DACĂ LA MINE TOATE SE NASC GREU ȘI MOR REPEDE, PERSEVEREZ

Link spre comentariu

Am de gând să fac schema asta cu un atmega8 smd, adică cel cu 32 de pini.Ce nu găsesc e hexul dat de Manekinen... am arhivele de pe site, și țin minte că prima dată când am trecut pe-acolo, spunea că avea un hex compilat special pentru cine voia să folosească versiunea smd, nu dip...Are careva idee unde e hexul ăla?... :jytuiyu

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am revenit, dar tot fara rezultate. Am curatat cablajele, am tras cu cutter-ul pe langa trasese, am facut tot ce-am putut !!! NIMIC ! Nu vrea si pace.Asa ca m-am hotarat sa nu va mai plicitisesc si sa va intreb direct asa :este cineva, care are un doctor verificat si functional, dispus sa ma ajute cu sa deblochez 4 uc-uri ? Un ATTiny25, doua Atmega8 si un Atmega 168 ?Le trimit prin posta si platesc, binenteles, pentru deranj.

Link spre comentariu

In loc de fusebit doctor va recomand proiectul asta. O sa puteti sa programati folosind HVPP sau HVSP (foarte util pentru attiny, cand sunteti in criza de pini si vreti sa folositi RESET ca I/O), precum si pentru deblocare si ISP. Eu mi l-am construit tot din cauza ca programasem fuse-urile gresit si s-a dovedit foarte util, chiar daca e un pic de munca la el. Partea cea mai buna e ca se poate folosi direct din Atmel Studio/AVR Studio cu un cablu serial daca aveti port sau cu un adaptor USB-Serial. Merge brici!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am de gând să fac schema asta cu un atmega8 smd, adică cel cu 32 de pini.Ce nu găsesc e hexul dat de Manekinen... am arhivele de pe site, și țin minte că prima dată când am trecut pe-acolo, spunea că avea un hex compilat special pentru cine voia să folosească versiunea smd, nu dip...Are careva idee unde e hexul ăla?... :jytuiyu

hexul in arhiva +schema +cablaj sprint layout
Link spre comentariu

tot eu ,scuze ,nu pot sa modific,astazi am facut si eu acest doctor fusebits ,merge perfect ,am deblocat atmega 8 si 48 ,blocate intentionat de cateva ori ,d-astea am avut ,ce vreau sa mentionez este ca merge alimentat de la 9.8V minim pana 13.8 v ,mai mult nu i-am dat,n-avea rost.In aceasta plaja vad ca se comporta fara nicio diferenta Spun asta deoarece vad mai multi useri care zic ca nu merge sub 12 V alimentareo seara placuta

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am de gând să fac schema asta cu un atmega8 smd, adică cel cu 32 de pini.Ce nu găsesc e hexul dat de Manekinen... am arhivele de pe site, și țin minte că prima dată când am trecut pe-acolo, spunea că avea un hex compilat special pentru cine voia să folosească versiunea smd, nu dip...Are careva idee unde e hexul ăla?... :jytuiyu

hexul in arhiva +schema +cablaj sprint layout
Salutare, cu Ft-ul pentru usb se poate programa?
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări