Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ATMEGA FUSEBIT DOCTOR


Postări Recomandate

salut n ai cumva hexul pt a debloca atmega128au si atiny45?

Daca ai deblocatorul realizat, nu iti mai trebuie hex pentru deblocarea lui Atmega128au si Attiny45. Se pun pe rand, in soclurile respective lor, apoi se apasa butonul reset si gata ... a "reinviat" Atmega sau Attiny cel blocat.Dupa cate vad pe site-ul http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit- ... p/?lang=en Atmega128au si Attiny45 sunt in lista "celor testate" de autor cu acest deblocator.Deci daca vrei deblocarea AVR-urilor, incearca si realizeaza acest deblocator. :daSincer se merita, iar investitia nu este asa de mare, mai ales daca lucrezi frecvent cu AVR-uri.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut! Am gasit ceva super pe site-ul http://mightyohm.com/blog/products/hv-r ... hield-2-x/. Este un programator paralel de...inalta tensiune. Daca aveti deja un Arduino e parfum.Eu am incercat cu un ATTINY 2313 dar nu am facut niste conexiuni cum trebuie. Are si un monitor serial prin care comunici cu chip=ul. Enjoy! Hai sa-l incercam. Se gasesc placi arduino la ==GUNa (DACA E CONSIDERATA RECLAMA IMI CER SCUZE.PUTETI STERGE) .Preturile sunt super,mai ales la niste clone TINY OS chinezesti dar care sunt la jumatate de pret fata de originale si sunt bine lucrate (pina la urma e in interesul membrilor forumului! Nu am absolut nicio legatura cu firma!)

E spectaculos...Americanii sunt f. interesati de metoda si de shieldul in sine. Dispozitivul e sold out. Plus ca e open source iar contributorii pot modifica sketch-urile cum vor si le posteaza pe blogul autorului(JEFF KEYZER).

Link spre comentariu

Deoarece am blocat doua microcontrolere ATMEGA8, m-am ambitionat si am trecut la constructia unui deblocator dupa documentatia lui GEOMAR, caruia ii multumesc pe aceasta cale.

M-am documentat,am strans tot felul de planse ,scheme necesare,am consultat colegi si am trecut la realizarea practica.

Ce a rezultat postez imediat. Am avut cateva rateuri datorate unor scurturi intre trasee,aproape nevazute dar in final satisfactia a fost maxima.Schema functioneaza foarte bine ,nu este complicata si placa PCB propusa de GEOMAR este foarte bine gandita.

Atasez cateva poze ale constructiei:

http://uploadimage.ro/images/16940827797724363268.jpg

http://uploadimage.ro/images/72105827662934975497.jpg

http://uploadimage.ro/images/01382991734788018071.jpg

http://uploadimage.ro/images/55326751059342706609.jpg

Link spre comentariu

Foarte frumos realizat, felicitari. :aplauze :aplauze Sa speram ca te "acomodezi" cu AVR-urile si nu le mai blochezi. :da Oricum, este un montaj util in "laborator", nu stii cand ai nevoie de el. Eu l-am realizat "fortat" de imprejurari (aveam Attiny13 blocat pentru V-A Meter ) si imi "prinde" bine acum.

Link spre comentariu

Asa este. Este o scula utila la casa omului,mai ales acum, cand incepem sa ne "initiam"-unii. Altii sunt departe in privinta cunostinelor si realizarilor tehnice.Cinste lor!Eu cel putin, mai am de invatat.Si inca mult.Eu iti multumesc GEOMAR pentru tot ce faci si in deosebi pentru ajutorul acordat,mai ales in conditii presanteSa ramai acelasi om!

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

Care e tensiunea maxima la care programarea HV se face in siguranta ? Intreb pentru ca montajul meu continua sa NU functioneze (adica la apasarea butonului led-ul verde lumineaza foarte slab si intermitent de 2-3 ori, dupa care se reaprinde led-ul rosu si ramane aprins) dar, urmand informatiile gasite pe forum am marit tensiunea de alimentare de la 12,00 Vcc, la 12,80 Vcc. Am probat cu doua Atmega8, bolnave, si rezultatul a fost dupa cum urmeaza:- la un uC nu a aparut nicio schimbare, - la al doilea uC, la apasarea butonului se aprinde led-ul verde pentru circa 1-1,5 secunde, dupa care se stinge se reaprinde ledul rosu care continua sa lumineze CU INTERMITENTA. Daca scot uC-ul din soclu ledul rosu continua sa lumineze cu intermitenta pana la o noua apasare a butonului.Sugestii ?

Link spre comentariu

Care e tensiunea maxima la care programarea HV se face in siguranta ? Intreb pentru ca montajul meu continua sa NU functioneze (adica la apasarea butonului led-ul verde lumineaza foarte slab si intermitent de 2-3 ori, dupa care se reaprinde led-ul rosu si ramane aprins) dar, urmand informatiile gasite pe forum am marit tensiunea de alimentare de la 12,00 Vcc, la 12,80 Vcc. Am probat cu doua Atmega8, bolnave, si rezultatul a fost dupa cum urmeaza:- la un uC nu a aparut nicio schimbare, - la al doilea uC, la apasarea butonului se aprinde led-ul verde pentru circa 1-1,5 secunde, dupa care se stinge se reaprinde ledul rosu care continua sa lumineze CU INTERMITENTA. Daca scot uC-ul din soclu ledul rosu continua sa lumineze cu intermitenta pana la o noua apasare a butonului.Sugestii ?

reia verificarea traseelor cu atentie chiar daca ti se pare ca ai verificat tot si ar fi in regula...piesele sunt conform schemei ca valoare etc etc..?daca da atunci ar trebui sa functioneze fara probleme..in ceea ce priveste alimentarea, montajul are un lm 7805 care stabilizeaza tensiunea la 5v... cauta datasheet si o sa vezi tensiunea maxima care o suporta 7805si nu te lasa asa usor mai incearca,chiar daca mai trece o saptamana de nervi o sa vezi ca pana la urma reusesti.bafta!si inca ceva: esti sigur ca acele doua atmega nu sunt arse..?incearca cu unul nou si vezi ce se intampla
Link spre comentariu

da, piesele au valorie specificate in schema. De verificat chiar nu stiu ce mai pot verifica, pentru ca le-am tot verificat. Am sunat toate teaseele cu multimetrul si nimic. Am intrebat de alimentare, nu din grija excesiva pentru lm7805 si datorita faptului ca 12 v merg si in uC-ul bolnav, iar in cazul meu marirea tensiunii de la 12 la 12,80 s-a vazut ca si consecinte. Asa ca ma intreb daca n-ar trebui sa maresc tensiunea chiar mai mult ca sa obtin o functionare corecta. D-asta intreba pana la ce tensiune merge HV Programming ? Cat despre uC-urile bolnave pe care le-am utilizat, toate erau functionale. Sint scoase din montaje care functionau corect.....

Link spre comentariu

Salut! Am patit exact la fel ca tine, da eu m-am enervat rau de tot si l-am aruncat in dulap si acolo a zacut 3 luni de zil pana ce mi-am adus aminte de el. Apoi cand mi-a ars buza si chiar imi trebuia l-am reluat la puricat. Prima data gasisem niste punti aiurea de cositor, si desii le remediasem, tot nu voia sa mearga. Solutia a fost un Atmega nou, pe care l-am programat si a mers totul ok, chiar si Atmega vechi folosit pe post de doctor si-a revenit, dar resetat cu doctorul acum functional. Ce sa zic incearca cu un Atmega 8 nou pe post de doctor si daca nu merge sigur e din felul in care programezi Atmega 8 doctorul, eventual din programator, mare atentie sa nu umbli la fusebiti. Numai bine!

Link spre comentariu

Treaba sta cam in felul urmator:am incercat sa deblochez prima data un ATTiny 25, pe care l-am blocat voit pentru ca asa cerea schema in care il utilizam. Acum, incerc sa modific acea schema, deci am nevoie de uC, deblocat sa ca pot sa scriu alt hex in el. uC-ul a functionat perfect asa ca nu prea cred ca s-ar pune problema sa fie stricat. Nu vad cum.Cu ATmega8 s-a intamplat altfel. Mi-am cumparat un USBAsp cu PROG ISP si m-am gandit sa fac niste probe sa vad cum se comporta. Am utilizat un ATmega8 virgin, care se pare ca s-a blocat. Nestiind ce se intampla am scos uC-ul (tot ATmega8) de pe cablajul ATMEGA DOCTOR (ca altul nu mai aveam) si l-am pus in programator ca sa-l citesc. S-a ales prafu si de asta. Mentionez ca in ATMEGA DOCTOR, functiona, cel putin partial (adica n-am reusit sa deblochez ATTiny cu el dar comunica pe serial cu computerul).Am cumparat un alt ATMEGA8 pe care l-am programat cu USBAsp (de data asta cu jumperul de "slow clock" setat - se pare ca asta e fost problema din cauza careia nu am putut sa le citesc e celelalte doua Atmega8) si l-am montat in DOCTOR. Scrierea am facut-o exact cum scrie pe site, adica nu m-am atins de fusebits. Acum, cu tensiunea marita la 12,80 Vcc, asa cum am explicat intr-un post anterior, se comporta diferit, dar de deblocat nu a deblocat nimic ! :(O sa fac zilele astea si cateva poze la cablaje, poate-poate..... :)Acum, cand scriu, mi-a trecut prin minte sa slefuiesc/curat traseele cablajului cu o perie mecanica. Poate curata mai bine, desi punti de cositor nu sint ca am sunat toate traseele de un milion de ori .....

Link spre comentariu

Cam asa arata doctorul realizat de mine. E realizat pe doua PCB-uri pentru ca ..... asa au fost posibilitatile.Adaptorul cu socluri e in mare parte ca cel prezentat pe site, dar am mai aduagat si soclul cu 8 pini ca sa nu mai fac un adaptor special pentru el.In caz ca banuiti adaptorul cu socluri ca ar fi problema, sa stiti ca am incercat si cu uC-ul bolnav lipit direct, fara adaptor de socluri. Tot nimic....

post-9378-139829479823_thumb.jpg

post-9378-139829479848_thumb.jpg

post-9378-139829479875_thumb.jpg

post-9378-139829479901_thumb.jpg

post-9378-139829479928_thumb.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări