Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pentru incepatori

Guest nitro

Recommended Posts

Vreau sa va spun ca forumul acesta pare foarte interesant dar eu nu inteleg nimic cand apar niste terminatiuni ciudate cum ar fi DYF1270 etc.Am un prieten care si-a facut niste boxe demana dar care nu se aud prea bine insa nu se aud prea bine.Am postat acest topic aici pentru ca as vrea sa stiu si eu cum sa fac un sistem audio performant care sa iasa dintr-un sound-blaster sa ascult si eu mp3-uri tare si clar sa-i innebunes putin pe vecinii care ma terorizeaza cu o combina noua pe care si-au luat-o cu 20.000.000. Deci as vrea sa stiu daca se poate sa scot din calculator 200W RMS si ce-mi trebuie, daca se poate construi de mana un sistem 4 +1 pentru DVD etc. Cel mai bine ar fi daca s-ar gasi niste kituri bune cu manuale complete. Daca stiti dati niste linkuri ceva. Deci kit de sistem complet nu sa iau difuzoare de undeva, incinta de altundeva, etc.Si as dori daca se poate raspunsuri pe intelesul incepatorilor(care au facut fizica in liceu :) )

• Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest radu103

daca nu ma insel DYF1270 e codul unui difuzor de la telecomenzi.rodaca gresesc sa ma corecteze careva...cit despre fizica in liceu..nu prea se aplica...doar daca ai avut un profesor cu adevarat exigent sau maniac..

Guest underdoog

este destul de buna alegerea ..... da sa stii ca ai o putere cam mica.... :twisted: doar vreo 70w shi parca nici aia klumea :twisted: .......oricum sami spui daca este bun de ceva

Guest underdoog

este destul de buna alegerea ..... da sa stii ca ai o putere cam mica.... :twisted: doar vreo 2x70w shi parca nici aia klumea :twisted: .......oricum sami spui daca este bun de ceva

comanda e facuta, de abia astept sa ma duc la posta sa vad ce e in colet :d si pt camera mea de bloc cu 2 boxe de 100 sper sa se auda bine. mersi underdog pentru sinceritate, ma asteptam sa nu fie chiar 2x100, oricum la 650000... :)

cu ce?, pai uite vezi radu, daia am scris pe forumul asta pt. incepatori, bine ca mi-ai zis, ca nu scrie nicaieri ce mai i-mi trebuie, uite, cand o sa vina coletu o sa fac niste poze, dupa aia o sa te intreb ce mai i-mi trebuie daca nu te superi k? si ince privesete cunostintele mele, stiu ceva electronica de la calculator, adica sti sa montz o sursa ca doar fac informatica de 9 ani si am tot umblat in calculatoare de cand erau 286-ele , si apropo, chiar am avut un profesor maniac in liceu (Petrescu) :) oricum cand o sa primesc coletele o sa citesc multe tutoriale, forumuri etc si o sa fac o pagina web pt. incepatori ca am vazut ca nu exista in romaneste asa ceva, cum sa constuiesti de la cap la coada un sistem audio :) eh, macar am vointa nu ? si nici nu ma astept sa-mi iasa din prima, mi se pare normal, sper doar sa-mi iasa ceva, dupa aia vad eu ce modificari mai fac. :wink:

1Filtrele se pun in incinte2Kitul ala nu are si TRANSFORMATOR deci are doar partea de redresare si filtrare 3Ai nevoie si de un transformator care costa cam 800mii :cry:

eu m-am uitat pe net si am vazut cam asa pentru surse:-------------------------------------------------------------------------------------- Transformatoare-transformatoare clasice-transformatoare toroidaleSursa stabilizata cu LM317-sursa de tensiune cu LM317Sursa asimetrica stabilizata-sursa de tensiune fixaSursa simetrica stabilizata-sursa de tensiune reglabila (0..25 V)Sursa stabilizata complexa-sursa de tensiune reglabila (0..30V / 0..3A)--------------------------------------------------------------------------------------- Sursa de tensiune continua 1,5Vcc-30Vcc /3A 1550000Sursa tensiune Uin =220Vac / Uout reglabil = 1.5Vcc-30Vcc / 3A /Limitare interna de curent 4A / protectie scurtcircuit /Indicatie digitala pentru tensiune iesire -Voltmetru digitalCutie metalica /Dim : 250x150x70 mm / 3Kg- Sursa de tensiune continua 5Vcc-30Vcc /3A 1850000Sursa tensiune Uin =220Vac / Uout reglabil = 5Vcc-30Vcc / 3A /Limitare interna de curent 4A / protectie scurtcircuit /Indicatie digitala pentru tensiune iesire -Voltmetru numericIndicatie digitala pentru curent iesire - Ampermetru digitalCutie metalica /Dim : 250x150x70 mm / 3Kg- Sursa Comutatie DC-DC Uout=5V-28Vcc/4A 390000Modul Sursa tensiune in comutatie, Uout= 5V-28Vcc / 4A / protectie scurt /L4964-ST, Uin=Uout+5V , Dim 103x50mm- Sursa Comutatie DC-DC Uout=1.23V-40Vcc/3A 350000Modul Sursa tensiune in comutatie, Uout= 5-40Vcc/ 3A / protectie scurtUin=9Vca-30Vca,,L4960-ST, Uin=Uout+5Vcc , Dim 95x55mm-Sursa Comutatie DC-DC Uout=1.23V-40Vcc/3A 355000Modul Sursa tensiune in comutatie U out 1.23Vcc-35Vcc/ 3A / protectie scurtLM2576T, Uin= Uout+5Vcc/ 3A / , Dim 77x40mm- Sursa comutatie AC-DC ,10W 195000Modul Sursa tensiune AC-DC de tensiune micaUin=20Vac-120Vac/ Uout= 10Vcc/ 0.5AStabilizare, protectie scurtcircuit, izolare galvanica, 56x46mm-Sursa AC-DC, Uin=220Vac-Uout=12Vcc,15W 290000Uin= 220Vac-Uout=12Vcc/1.2A Izolare, galvanica,stabilizare ,protectie scurtCutie alimentator, Dim: 74x43x38mm, 6 jackuri- Sursa AC-DC, Uin=220Vac-Uout=3Vcc,15W 290000Uin=220Vac-Uout=3Vcc/ 3A Izolare galvanica,stabilizare,protectie scurtCutie alimentator, Dim: 74x43x38mm, 6 jackuri- Sursa AC-DC, Uin=220Vac-Uout=5Vcc,15W 290000Uin=220Vac-Uout=5Vcc/3A Izolare galvanica,stabilizare,protectie scurtCutie alimentator, Dim: 74x43x38mm, 6 jackuri--------------------------------------------------------------------------------------puteti sa-mi spuneti si mie care e buna pentru kitul ala?(nu ma intereseaza banii, sa fie cea mai buna) apropo, transformator e tot una cu sursa?

Guest radu103

transformatorul reduce tensiunea alternativa de la 220V la X volti...cel cu priza mediana...scoate 220V in 2x 24V ..sau alte valori in functie de numarul de spire din primar si secundar..acesta este caracterizat de o putere..in W sau VA(volt*amper=watt)dupa ce ai o tensiune alternativa de 24V..33V urmeaza redresarea cu o punte redresoare...dupa aceea urmeaza stabilizarea de tensiune cu LM urile alea si filtrarea cu capacitati cit mai mari de preferat 10,000uF sau peste..chiar pina la 47,000uF...sper ca m-am facut inteles..nu prea am talent pedagogic..

Cel mai bine ar fi sa alimentezi din surse in comutatzie, dar nu stiu de ce, absolut pe nicaieri nu am vazut o skema cu parametrii adaptatzi in jurul valorilor de 40V si 6A.Asta ar fi o kestie cu care s-ar rupe gura tirgului, mai ales ca iese destul de ieftina si mai ales usoara in comparatzie cu toroizii aia care pe mine totdeauna m-au facut sa ma uit cu mare oftika la ei.Cit de curind cred ca o sa ma apuc de facut un proiect cu o skema d-asta de tip fly-back step down. Parca asa ii zice. Nu pricep de ce, dupa multe saptamini de sapat pe net nu dau de asa ceva!?!?DJ DNA tu ce parere ai? Mi se pare ca tu faci parte dintr-o generatzie care si-au luat meseria si hobby-ul in serios, in vremuri care piesele erau un lux. Da-mi un sfat... pls. :?

mersi mult, prima data nu prea am inteles ce ati raspuns pe acolo dar dupa cateva documentatii m-am prins, acum mai am o intrebare:-vasile a zis ca mai trebuie si o parte de filtrare care se pune tot in incinta amplpificatorului. Ce face aceasta si de care i-mi trebuie mie?