Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

CNC router ... proiect nou / buil log ...


katran

Postări Recomandate

Pierderile de pasi sunt inevitabile cand folosesti steppere ... Insa daca ai microstep 1600 , si motoarele sunt corect alese , atunci 2-3 pasi pierduti nu reprezinta o problema ... deviatia este mult prea mica ca sa conteze ... Sarcina pe motorul de frezare poate fi marita considerabil , fara sa-ti pui problema daca la capatul axei Y apare torsiune ... Crede-ma , am testat ambele sisteme intensiv , diferenta este notabila , cel putin . Vibratiile dispar in proportie de 70-80% , rigiditatea este mult imbunatatita ... ...masina trebuie sa poata prelucra aluminiu in conditii decente , sa scoata un finish bun , si sa functioneze fara probleme 4-5 ore fara intrerupere in mod corect ... cel putin asta as vrea sa obtin la final ... Apropo de motorul de frezare ... nu e luat de pe ebay ... este un pic diferit fata de cele care se gasesc acolo , in sensul ca este construit cu piese si componente ceva mai bune ... rulmenti dubli pe ambele capete NSK seria 7000 , sistem de racire mai performant , nu are piese din aluminiu , si , mai ales , poate lucra la turatii relativ mici ( 4-5000 rot/min ) fara sa piarda din putere ... Pe langa asta , TIR-ul este de 0.005mm ( masurat la 12000 rot/min ) , ceea ce de la motoarele de pe ebay nu poti sa ai pretentii ... Am avut si unul din ala de care mi-ai arat , si nu se compara ... Am facut teste pe ambele tipuri , si diferenta este destul de mare ... de altfel si pretul ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

motoare hidraulice pt axesi motor pneumatic sau tot hidraulic pt freza ( aici trebuie sa testez) (mult mai ieftin)e numai o idee de a mease poate face sa mearga foarte precis cu o mica smecherie care mio aratat batrinuas putea adapta o electronica la elesi pretul pe asamblu va iesi mult mai ieftinlucrez la ideea astatotusi cred ca pe axe ramin la solutia tot pe arbori cu surubtrebuie sa adun mai multe informati cu sistemul asta iti garantez ca iti gauresc si bunkeru lui stalin :rade: si la axe de ce nu recomand sinelehai ca iti spunele se ciobesc usorcu timpu isi pierd precizia , merg sacadat , agata in ciobituridin pacate practic nus fiabiledovadaam vazut la noi la fabrica multe sine puse pe masini de sudat , care costa milione de eurolungi de 50 metriproblema e ca muncitorul cind lucreaza , fara sa vrea tot va lovi sineleam vazut multe patine aruncate in cutii, cel putin vreo 100 am vazut aruncate, nici nam stiut ce sunt alea atunciam intrebat ces cu elesi baieti de la mentenata au spus care is problema cu elesinele is bune numai daca ai mare mare grija cu eledar sunt sigur ca o data tot vei gresi tusau la cine vrei sa il vinzide aceia zic ca sinele nus o solutie bunanu vreau sa te descurajeze numai parerea meaoricum masina e foarte frumoasa si sunt sigur ca e foarte precisae numai ca sa tii de bibeloupractic insa :jytuiyu succes

Link spre comentariu

Hmm... sa ma descurajez ? Bibelou ? Dom' Profesor , masina pe care lucrez este aproape identica ... si munceste de trei ani ... Cred ca prelucrat sute de componente , si-am reusit inca sa " ciobesc " sinele ...Faptul ca trebuie sa am grija de masina , este de la sine inteles ... Ia cheltuie tu vreo 4-5000 de euro , vreo 3-400 de ore de munca , si sa vezi ce grija o sa ai ... Daca te intereseaza , vezi cum arata atelierul meu ( este pe aici pe forum ..." sopronul de la Breaza " ...) , si o sa poti trage concluziile singur ... Muncitorii aia de care vorbeai , erau niste carpaci , e plina Romania de asa ceva ... Adica de ce sa loveasca sinele ? Pentru ca nu pot fi atenti ? Pai atunci ce cauta sa lucreze cu un asemenea utilaj ? Sa se ocupe de arat , de muls vaca sau de sapat porumb... Etica muncii in Romania este practic inexistenta ... Daca l-ar obliga sa plateasca greselile , ia sa vezi ce curate si intregi ar fi sinele alea ... Ideea cu motoarele hidraulice / pneumatice ... ce pot sa-ti spun ... succes !!! Si inca ceva ... tu nu " recomanzi " , tu nu esti " de acord " ... Ca sa te poti exprima asa , ar trebui sa existe o anumita recunoastere a cunostintelor tale in domeniu ... Scuza-ma , dar pana acum , nu ai demonstrat asa ceva ...

Link spre comentariu

30 de ani in fabrica am inceput de jos nici nu mai stiu cite calificarisudor, mecanic, stivuitoris, presator, strungar ,parca am si macaragistmai vrei referinte?si acuma sunt inginerasta spune totsi te lauzi cu ce piesa poti faceoricine poate face daca are cu cechiar daca nui iese din prima asa cum am zis si nepotul meu de 3 ani stie sa aranjeze cuburileca te-ai facut atelier mie lucru asta nu imi spune nimicsi cum vorbesti tu despre muncitori deja imi da de banuit ca nai lucrat in viata tamie sila de persoane dubiose care cine stie pe ce cai fac bani si acuma se dau mariapropo 3 ani de lucru?sau sporadicdin alea 3 ani , oare are o saptamina?si daca il vinzi la cineva , dupa ce termini, si persoana respectiva fara sa vrea loveste sinele,cine va fi de vina?el sau tu?ma retrag nu mai ce zice nimicmam lamurit

Link spre comentariu

Domnu' inginer , ma laud ca am cu ce ... Matale ? Ca pana acu' , doar vorba ...si aia incoerenta ... nimic palpabil , vizibil ... Eu sunt controlor de trafic aerian , daca asta-ti spune ceva despre calificare ... Nici macar nu am o scoala superioara , spre deosebire de tine ( probabil ca ai facut o facultate ...de ingineri ) . Esti in stare sa faci ce fac eu ? Poti sa te concentrezi suficient sa ma copiezi macar ? Pariez masina mea contra unui dolar gaurit ca nu poti ... Nu stii , nu poti , si nici n-ai resursele necesare ... Eu am incercat sa pastrez un ton civilizat in disputa asta ... te-am rugat politicos de doua ori pana acum sa te abtii daca nu ai ceva coerent de spus ... Nu poti , sau nu vrei ... Din acest moment , te voi ignora totalmente ... ca pe o durere de cap din aia surda ... daca vrei sa scapi de ea , pur si simplu o ignori ...sper sa functioneze si aici ...Auzi ...inginer !!! Mie mi-ar fi rusine ......constructiv ... nu mai folosi expresii din astea complicate , ca se sperie neuronul ala ...si asa e singur in intuneric ...

Link spre comentariu

Am recitit cu atentie ce am scris aici mai devreme ... Regret ca m-am lasat atras intr-o disputa fara sens si fara obiect ... am spus si eu destule prostii , recunosc . Pentru asta , i-mi cer inca o data scuze . N-am crezut ca voi avea sustinatori ... ma simt jenat si nu cred ca merit suportul vostru . Dar , voi incerca sa ma revansez . I-mi voi face un punct de onoare din a prezenta cat mai corect si detaliat proiectul ... Avand in vedere ca n-o sa ajung prea devreme la atelier , o sa bat nitel campii cu proiectarea , schitele , argumentarea diferitelor solutii adoptate ... Gabriel.

Link spre comentariu

Esti in stare sa faci ce fac eu ? Poti sa te concentrezi suficient sa ma copiezi macar ? Pariez masina mea contra unui dolar gaurit ca nu poti ... Nu stii , nu poti , si nici n-ai resursele necesare ...Daca as fi un om rau teas provoca la pariul asta si te asigur ca las castigaam posibilitati mult peste nivelul tausti de ce?am prieteni, doar lucrez de 30 ani intr-o fabricasi cu timpul prieteniile astea devin mai strinse dar asa cum am zis nu cred in competitiemai bine sa fim constructivi si sa gasim solutii mai bunesi din lucru asta sa incercam sa ne imbunatatim cunostintelefiecare om are o pasiune intentia mea nu o fost de rau augurpacat ca sa inteles gresitsi ca sa nu ziceti ca sunt om rau am sa pun o poza cu un cnc cel mai mare pe care il avem noilungimea x e de 50 metri latimea cam de 6 metrisi inaltimea e cam 8 metrie cel mai mare cnc pe care lam vazut in viata meanici pe youtube nam vazut asa cevae pe 5 axeinteresant e ca e pe arboridar grosimea lor e de 30 cm asa dupa ochisper sa reusesc sa fac pozaasta da cnc :nebunrau:

Link spre comentariu
  • Administratori

Esti in stare sa faci ce fac eu ? Poti sa te concentrezi suficient sa ma copiezi macar ? Pariez masina mea contra unui dolar gaurit ca nu poti ... Nu stii , nu poti , si nici n-ai resursele necesare ...

Hai prezinta o lucrare de a ta sa vedem ce stii sa faci ca de comentat vad ca sti :nebunrau:
Link spre comentariu

domnu vasile daca va uitati mai sus vedeti ca nu eu am scris, ci domnu katranin finepe mine nu ma intereseaza ce construeste domnu katran treaba lui ce face cu bani problema care ma deranjeaza ca sunt multi sunt care se iau dupa eloameni mult mai saraci care lucreaza ani de zile sa faca rost de banicumpara piese scumpe ,si maninca pita cu unsoaresi din pacate investesc in ceva care nui e bun chiar credeti ca cei care imita pe domnu katran isi poate permite sa schimbe piese asa cum schimba ciorapinu critic pe nimeni pacat de bani aruncati in vantsunt aici tineri , generatie noua , ce exemplu dam?din pacate totul se reduce la afacerica e bun ca nu e bun , ce mai conteazabani sa iasasi aia care cumpara pica de fraieri , dar ce conteazaafacerea sa mearganu mai intru pe forumul asta nu mai e hobby , e numai chestie de bani

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări