Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Nemesis

Ce capsula / finali sa folosesc ?

Recommended Posts

Vreau sa fac pt cineva o statie de cam 100w/8 ohmi (alimentata la +/- 50-55 V)dar sa mearga si pe 4 ( bineinteles cu crestea puterii de iesire - cat o fi acolo ).Vreau sa folosesc cam 2 perechi de finali (bipolari )pe canal .Insa cei mai la indemana finali pe care i-as putea folosi sunt cei in capsula TO-3 . Cum vreau sa folosesc radiatoare de la Conex de alea de 300/100/32 mm(sper sa ajunga pt o racire naturala) montarea de capsule TO-3 pe astfel de radiatoare e putin spus naspa :goodman: . Trebuie sa fac pt fiecare capsula cate 4 gauri la distante bine definite intre ele si dupa aia apar probleme de genul ca se incurca terminalele trenzistorilor cu lamelele radiatorului etc. Ca atare m-am hotarat sa bag finali cu capsula care se prinde pur si simplu cu un singur surub de radiator cum ar fi TO-247 ( varianta care pt mine cade din prima pt ca din cate am vazut eu numai mos-fet-urile au capsule asa) sau TO-220.Pt TO-220 am gasit interesanta perechea BD 911/BD912 SAU BD 711 /BD 712 si ar mai fi cateva variante.Totusi mie mi se par cam firave capsulele TO-220 in sensul ca nu pre a ar avea o suprafata de contact cu radiatorul suficienta pt a disipa 80 w (cat zice pt BD911) , dar asta ramane totusi o parere personala.In concluzie v-as ruga sa-mi spune-ti daca 2 perechi de (bd911/bd912) ar face fata la un amplificator de 100 w /8 ohmi si 150-180 w pe 4 ohmi, sau ma rog propuneti-mi voi alte solutii pt a inlocui ''complicata'' capsula TO-3.

P.S. Daca stiti vreo schema verificata de amplificator de cca 100 w cu mos-fet-uri gen irf540 , ifr 240 (impreuna cu complementarii lor) ''soptiti-mi-o , ca poate renunt la bipolari in etajul final.

Guest valentine146

bd911/912, fac fata la 100w daca pui in finali cate 2 perechi, depinde ce schema ai, ai mai putea flosi bd 317/318

bd911/912, fac fata la 100w daca pui in finali cate 2 perechi, depinde ce schema ai, ai mai putea flosi bd 317/318

BD317 si BD 318 au capsula TO-3 .Stiu sigur pt ca finali de astia am acuma in statie .Apropo stie cineva ce frecventa de taiere au BD911 /BD912 ?

Guest valentine146

sau foarte buni sunt bd249/250 cate 2 perechi

simplu tip142-tip147 sunt darlington si nu mai trebuie sa pui prefinali si costa cat tip 35-tip36

eu m-as duce pe 2sc5200/2sa1943..sunt ieftini(cam) si au performante net superioare la bd-uri... dintr-o pereche tragio fara probleme 100W in 4 sau 8 ohmi,depinde cat de tmare e voltajul la care il bagi...

Nu cred ca o schema de 100 w pe 8 ohmi se merita sa pui finali care suporta 230 V. Si oricum 2 x TIP142 costa mai putin decat un 2sc500 .Si vad ca e si mai greu de gasit. Oricum cu 2 perechi de finali nici nu se streseaza prea tare finalii si daca pana la urma o sa folosesc TIP142/147 nici nu o sa mai fie nevoie de prefinali. M-am uitat in datasheet-ul lui TIP142 si are amplificarea in curent de cel putin 1000 la 4 A ceea ce e destul de bine mai ales daca o sa pun 2 perechi pe canal.Sa nu se inteleaga faptul ca m-am oprit la TIP142 / 147 . Pur si simplu mi se par niste tranzistoare suficient de bune pt aplicatia mea insa mai astept propuneri. :prayer:

tip-142-147 nu m-au dezamagit ,iar daca te hotarasti pe ele pot sa iti trimit niste scheme de amplificatoare cu tot cu cablaj

Si oricum 2 x TIP142 costa mai putin decat un 2sc500 .

costa fix cat un 2sc si nu mai mult..sau poate 2sc-ul e mai putin..oricum, da, finalii sunt buni, ca au ampolificarea mare si nu mai iti tre prefinali..dar acuma e alta problema..schema..ce schema o sa folosesti..ca daca nu e schema buna..poti sa pui orice finali..ca tot naspa se aude...

Poate sa fie amplificarea aia de 1000 la 4A, problema e ca variaza, si asta nu e prea bine.La 2sc5200 e aproape constanta pana in 4A, iar daca ii pui si un prefinal la care beta ramane constant scoti ceva mult mai bun decat tip. :violent3: Plus ca in cazul in care iei 2sc nu esti limitat doar la folosirea unui darlington in configuratie repetor pe emitor, poti incerca si alte cascadorii.