Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce este respectivul obiect?


Vizitator Larincov

Postări Recomandate

Vizitator Larincov

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Tin sa anunt ca este un instrument cu care lipesti o panglica cu multe contacte. Este vorba de MID urile de la masini. Displayurile.

Atunci cand lipsesc pixelii se cumpara panglica si se lipeste cu instumentul de mai sus.

Stie cineva daca se gaseste la noi in tara in magazine? sub ce nume este cunoscut?

Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator Larincov

de pe ebay probabil... eu vreau sa mi rezolv MID UL meu, al masinii

o folie arata asa Posted Image

cica aparatul ala la varf are un cauciuc care se incalzeste si astfel panglica aia nu se topeste, dar contacteele se topesc si se lipes de placa...

Link spre comentariu
Vizitator Larincov

"Pixel repair (flat cable) is to replace the digital panel, which is within the instrument panel. It is glued with a soldering iron with a tip (T) with the teflon base not to burn the flat cable, . is taken from the old flat cable and sticks to the new with the soldering iron with teflon base."asta am luat despre ce zice unu pe ebay... vinde el asa ceva

Link spre comentariu

nici un electronist nu stie despre ce e vorba? nu cred ca e chiar asa complicat mai ales daca esti in domeniu

Nu este vorba ca: "nici un electronist..." ci faptul ca eu ca electronist profesionist poti sa-ti spun ca in foarte multii ani de experienta nu am gasit sa cumpar asemenea unealta si nici consumabile utile ei. Probabil cei care au folosit sau folosesc asemenea cuplaje au adus din import dar segmentul este enorm de ingust ca aplicare. Multe montaje (afisaje) se cuplau cu benzile elastice, mecanic (ex:vezi tastaturi originale IBM) sau folosind benzi cauciucate (asa zisele zebre). Si inca ceva, chiar daca s-ar fi gasit o asemenea scula, daca nu este utila in segmentul meu de interes (aplicatie) la ce m-as complica cu un lucru in general nefolosibil? :nas: P.S. Daca iti doresti unealta neaparat, de ce nu rogi pe un baiat din sectiunea mecanica sa-ti produca acel cap (bine inteles contra unui simulent) pe care sa-l atasezi unul letcon normal? Cu putina ambitie intr-o zi este gata daca ai alama si teflonul necesar. :freaza:
Link spre comentariu
Vizitator Larincov

sunt cam nou pe aici.... asa e... putini folosesc da am apelat aici pentru ca "voi" stiti despre ce ar putea fi vorbaun alt coleg de pe un alt forum mi a sugerat:"Pretul de achizitie a unui varf de letcon de acel tip e destul de mare, motiv pentru care va recomand sa va confectionati unul, folosind spre exemplu, o platbanda de cupru de dimensiuni aproximative cu cele ale originalului, si bineinteles, o bucata conductor FY16mmp. Cele doua componente enumarate anterior le imbinati si obtineti un varf T destul de util... si ieftin."Puteti sa imi dai voi mai multe detalii cum si unde vine elemtnul in "T" ul respectiv?multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări