Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

incinta pe 3 cai


Dj_Dog

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

chiar sunt si eu curios daca dintr-un difuzor cu un SPL de 91 db/w/m asa cum scrie pe site la KON (desi cred ca sunt mai putini) poti face o incinta care sa aiba un SPL de 99 db

tocmai d-aia am postat proiectul aicishi am gasit shi o nereguladiful de medii care este in proiect nu este dif de medii este un mid-bass shi nu prea are ce cauta acolo
Link spre comentariu

Posted Image

asta e diful de medii

pe site la kon apare 50 hz - 6.5 khz - daca tu vezi un difuzor de vreo 13 cm sa redea 50 hz la un spl de 99 db/w/m cum (probabil) face incinta asta .........

 

si mai are si filtru pe intrare care "il serveste" numai cu frecvente medii intre 800 si 4000 hz

si daca nu iti place tie difuzorul asta ...... pune G4001 sau G4002 care raspunde intre 0.8 respectiv 0.5 hz - 10 khz :axe:

Link spre comentariu

parametrii dp site sunt la plezneala datzi...vasile a masurat tipul acela de difuzor si eu am spus paramtrii specificatzi de el :File: YING CHUN YDD200 LPP-----------------------------------------Driver Properties Fs = 53,95 Hz Qms = 1,151 Vas = 38,86 liters Cms = 0,536 mm/N Mms = 16,24 g Rms = 4,782 kg/s Xmax = 4, mm Xmech = 6, mm P-Dia = 169,6 mm Sd = 226, sq.cm P-Vd = 0,0904 liters Qes = 0,446 Re = 7,5 ohms Z = 8, ohms BL = 9,621 Tm Pe = 50, watts Qts = 0,321 no = 1,319 % 1-W SPL = 93,35 dB 2.83-V SPL = 93,63 dBdaca se leaga 2 in paralel vine cam 96 - 97 db ... acum tot nu stiu cum se face si cu tweeteru si mediile .cum se calculeaza sensibilitatea totala

Link spre comentariu

daca pui ca prin filtre se mai pierde o parte de putere nu sti la cat spl mai ajungiapoi sa luam ditai firmele: pioneer, techincs, sony care nu cred ca sunt chiar de rahat (or fi ele fatza de asatea profesionale dar nu fatza de chinezatii)cea mai buna boxa care am vazut-o pe piatza la noi pioneer are 90dB spl declarati de producator pe siteul oficial si voi credeti 99dB la o chinezarie?

Link spre comentariu

daca pui ca prin filtre se mai pierde o parte de putere nu sti la cat spl mai ajungiapoi sa luam ditai firmele: pioneer, techincs, sony care nu cred ca sunt chiar de rahat (or fi ele fatza de asatea profesionale dar nu fatza de chinezatii)cea mai buna boxa care am vazut-o pe piatza la noi pioneer are 90dB spl declarati de producator pe siteul oficial si voi credeti 99dB la o chinezarie?

parametrii aia sunt masurati de Vasile .... asa ca daca nu ii crezi ia-te de el+ ca sunt 2 difuzoare puse in paralel => inca 3 db+ ce mai are si cutia ..... ca nu e chiar simpla .... exista sanse sa se ajunga la 99 dbboxele astea de la firmele mari .... au sute de W si le convine sa le faca SPL mic ... ca se echivaleaza cu sutele de W care ii bagi in ele
Link spre comentariu

Faceti boxe cu difuri pro si nu aveti ce pierde.Poti sa iesi destul de ieftin si cu niste rezultate foarte bune in comparatie cu cele de "firma" ( Sony, pioneer etc ).In legatura cu chinerzariile parerea mea este: chinezarii=kkt. :toimonster: In legatura cu incinta mai apare o problema:sensibilitatea de 99 dB la ce frecventa e? ca cei 93 dB poti fi la 100 Hz si pe la 60 Hz sa fie 90 sau ( cu siguranta ) mai putin.Eu zic ca mai mult de 95 dB nu are incinta aia.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări