Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

[Q] Adaptor RS232-Ethernet

Guest bilbaro

Recommended Posts

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Exista cablu adaptor de la mufa DB9 la RJ45. Consta doar in niste sarme legate la cele 2 tipuri de conectori. Se intalneste la unele echipamente industriale care comunica pe interfata seriala dar au mufa RJ45 in loc de DB9, de obicei pentru portul de configurare.In link-ul dat exista suficienta informatie despre fiecare fir la ce pin trebuie legat. De obicei cablul vine cu furnitura echipamentului dar nu e obligatoriu. Se gasesc si cabluri gata facute, de cumparat.

Guest bilbaro

Multumesc pentru raspunsuri. Am gasit mai multe scheme pentru acest cuplaj dar pentru ce vreau eu se pare ca nu functioneaza. Testat, rezultat = 0. Iata imaginea pentru ce vreau sa-l folosesc: "Cuplare Optibox la router." Oare ce o fi in acea cutie?

Am intuit gresit. Exista si serial over IP, dar e cu totul altceva decat un simplu cablu.Ce nu inteleg eu este de ce vrei sa legi impreuna 2 aparate dintre care cel putin unul iti este necunoscut...

Guest bilbaro

Dupa ce am vazut ceea ce se afla in cutie mi-am dat seama ca este foarte greu de facut. In Romania nu se mai gasesc. Multumesc pentru link. Sa vad cat ma costa taxele postale si o sa comand unul. Sper sa mearga la ce vreau eu sa-l folosesc. Din cate vad eu acesta are RS232 "mos" si mi-ar trebui "baba", dar o sa-i schimb mufa.