Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Multichanel decoding

Guest Laurentiumaill

Recommended Posts

Guest Laurentiumaill

Salutare din nou ! Sper sa nu plictisesc lumea cu subiectele mele de .....pomina . Intotdeauna exista ori o rezolvare ..ori o problema ca de n-ar fi , nu s-ar mai povesti .Am ascultat diferite albume ale unor formatii sau cantareti celebri in format DTS si-am ramas surprins de "viatza ' care-o prind toate boxele => surround-ul in special care la auditia mp3-urilor abia daca induce niste ecouri prapadite ...in fine . Ce m-am gandit eu . Sa iau o melodie care-mi place ( in format mp3 ) s-o decomprim ( in wav >) o introduc in DTS-HD Stream player > o decodez PCM SI ..VOILA > mi se salveaza cele 5 canale de baza ale unui multichanel toate in format wav ( L>R>C>SR>SL ) . Le-am inserat pe toate-n cool edit pro v2 si am generat si-un canal LFE prin simpla aplicare a unui filtru care mi-a lasat doar banda de joase si uite-asa am obtinut un multitrack de 6 track-uri diferite ca grafic dar ..care toate la o lalta inseamana doar o melodie . Fac downmix-ul in wav 41.1khz si ...NIMIC ! :(((((Aici incep sa am nevoie de ajutorul cuiva ..de-un sfat . Am gasit pe forumuri ideea ca acest cool edit e cam invechit si-am trecut la Adobe Audition v3 Full . Acolo exista o posibilitate de-a salva in format multichanel dar ...wma si nu din mai multe track-uri ci ....un sg track ..o sg melodie . Am salvat si-asha melodia decomprimata in wav prin Adobe Audition si la play ...imi semnalizeaza recieverul ca e multichanel dar ...din pacate nu mi-o duce screpu` de pc ( sacadeaza si-l duce-n 100% rata de transfer fiind de 6300 dekb/sec ) :((Oricum varianta cu decomprimare in wav si salvare in wma multichanel nu-mi prea place ptr ca nu pot face nimic pe canalele melodiei ci doar sa o inserez si sa-i dau save din nou .Mi-ar placea sa gasesc un program care poate "aduna " cele 5 canale rezultate din decodarea PCM e catre DTS-HD -Stream Playersi sa faca un mixdown la 48.khz multichanel din ele . Stie cineva ? Sau poate e alta metoda mult mai usoara si eu n-o stiu ...PS . Sper sa nu intru in sectiunea aceea cu nocivii cu intrebari despre mufe cu gaura pe mijloc s a m d :d

• Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines