Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

De ce imi oscileaza releul?

Recommended Posts

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Nu, la primul montaj-senzoru de lumina- un tip de releu, la celelalt unul mult mai mare-20A pe contact.Din fericire la primul montaj am descoperit buba: din cauza ca firul de + e foooarte subtire , cadea ceva tensiune pe el(ala l-am avut pt teste) si fiindca releul e putin defect(anclanseaza la 14V, desi pe el scrie 12V). De aia aparea fenomenul.La al doilea montaj insa nu am cauzele de mai sus, presupun ca e din cauza acelui "+12V stab", care imi anuleaza o parte din tensiunea de comanda. Nu imi dau seama ce se intampla.Fenomenul de oscilatie imi apare si daca alimentez consumatorul direct din IRFZ.Montajul al doilea ma arde mai tare.LE Acum am vazut raspunsul lui @suntonline:acea rezistenta regleaza histerezisul montajului(decuplare consumator la U min baterie, cuplare la un prag Umax baterie, de ex Umin 10.8V, Umax 12.5V).Am sa incerc si varianta cu electroliticul asa cum mi-ai zis.LLE Tot pe langa Auchan sect3 stau si eu :rade: