Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung CW25M064NRXXEC - Dungi verticale

Guest MoshPuiu

Recommended Posts

Guest MoshPuiu

Salut!Sunt nou pe forum si nu am experienta in depanarea TV... In alte chestii mi-am mai bagat nasul dar in TV niciodata!Problema mea e urmatoarea si as dori un sfat.Am cumparat de la cineva de curand un TV CRT marca Samsung CW25M064NRXXEC.Am observat niste dungi verticale alburii, foarte palide dar care pe fundal negru se observa la un ochi mai atent. Dimensiunea si pozitia acestora este similara celor care apar la decodoarele HBO home-made cand sunt usor dereglate.Intrebarea mea este: se pot elimina din meniul de service? Daca da cum? Sau e nevoie de interventie in TV (acordat vre-un circuit)...

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Salut!Sunt nou pe forum si nu am experienta in depanarea TV... In alte chestii mi-am mai bagat nasul dar in TV niciodata!Problema mea e urmatoarea si as dori un sfat.Am cumparat de la cineva de curand un TV CRT marca Samsung CW25M064NRXXEC.Am observat niste dungi verticale alburii, foarte palide dar care pe fundal negru se observa la un ochi mai atent. Dimensiunea si pozitia acestora este similara celor care apar la decodoarele HBO home-made cand sunt usor dereglate.Intrebarea mea este: se pot elimina din meniul de service? Daca da cum? Sau e nevoie de interventie in TV (acordat vre-un circuit)...

Nu cred ca are deaface cu meniul de service(doar daca cumva RAAul e mult prea mare,dar si atunci ar fi interferente)).probabil filtraje defecte.Pe orice program face asa?
Guest MoshPuiu

Da... am uitat sa mentionez.... dungile sunt prezente tot timpul, indiferent daca este pe tunerTV sau AV, cu sau fara semnal.Sunt prea pale ca altfel cred ca s-ar vedea si pe ecranul cu purici...

Guest MoshPuiu

Nu cred ca este o problema asa de serioasa...Eu am un raspuns (bazat pe experienta mea...) dar cum v-am spus... in TV nu m-am bagat...Trebuie sa ma trambalez cu el la service, nu? :aut:

Acele dungi verticale ...sint pe tot ecranul sau incep din margine si se pierd catre centrul ecranului???mentionati cum! sau postati o poza...asa s-ar parea :o alternanta fasa sau un filtral necorespunzatur in videofrecv sau BO,un parazit de culpare(lipseste vreun semnal),alte anomalii ale imaginii(rastru)nu are???Faceti urmatoarea proba ptr a evidentia defectul;culoarea la min>contrast la min>limina controlata +/- dar in limite.,cu semnal sau fara >se vizualizeaza..asteptam raspunsul